İZTO’dan “e-ruhsat”a tam not

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve İmar Komisyonu Üyelerini ziyaret ederek, Konak Belediyesi’nin başlattığı ve ilk kez uygulanan online işyeri ruhsat ile imar ve mesafe uygunluk başvuru uygulamasını anlattı.

İZTO’dan “e-ruhsat”a tam not
Haber albümü için resme tıklayın

Konak Belediyesi’nin işyeri açmada büyük kolaylık sağlayan online ruhsat başvurusu uygulaması, İzmir Ticaret Odası (İZTO) İmar Komisyonu Üyelerine tanıtıldı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’i ziyaret ederek ilk kez uygulanan online işyeri ruhsat ile imar ve mesafe uygunluk başvuru işlemlerini, belediyenin uzman ekibi ile birlikte anlattı. Başkan Batur, “Özellikle işyeri ruhsatları ile ilgili online uygulamaya geçtik ve e-ruhsat vermeye başladık. Vatandaşların da sistemden yararlanarak ruhsat başvurularını kolaylıkla yapmasını sağlıyoruz” dedi.

Ruhsat, işyerine teslim edilecek

İZTO’dan “e-ruhsat”a tam not

E-ruhsat başvuru kolaylığı ile işlemlerin seri hale geldiğini, başvuru yapanın ruhsat örneğini uygulama üzerinden alabildiğini, asıl belgenin ise bizzat işyerine getirileceğini ifade eden Başkan Batur, şöyle konuştu:

“Konak Belediyesi’nde birçok hizmeti daha seri, daha ulaşılabilir hale getirdik. Özellikle de imar planları, ruhsat başvuruları ile ilgili çalışmaları hızlandırdık. İnşaat ruhsatı, oturma raporu, işyeri ruhsat başvuruları ile ilgili Konaklılardan gelen talepleri dinledik. Geçtiğimiz süreçte de konuyla ilgili sıkıntıları çözmek için çalıştık. Özellikle işyeri ruhsatları ile ilgili online uygulamaya geçtik ve e-ruhsat vermeye başladık. Vatandaşların da sistemden yararlanarak ruhsat başvurularını kolaylıkla yapmasını sağlıyoruz. İşlemlerini tamamlayan vatandaşımız, ruhsat örneğini bilgisayardan çıktı alabilecek ve işlemlerini kolaylıkla yapabilecek. Asıl ruhsatı ise biz kendisine götüreceğiz, belediyeye gelme zorunluluğu da olmayacak. Yapılan çalışmalarda paylaşımcı olmaya özen gösteriyoruz. İZTO Başkanımız Mahmut Özgener kardeşime de her zaman bize gösterdiği ilgi ve destek için teşekkür ediyorum.”

Ortak çalışma kültürü vurgusu

İZTO’dan “e-ruhsat”a tam not

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de ortak çalışma kültürünü ve birlikte yapılan çalışmaları desteklediklerini ifade etti. İZTO web sitesinde online ruhsat uygulaması linkine yer ayıracaklarını da ekleyen Özgener, “Konak Belediye Başkanımız Abdül Batur ile yirmi beş yıllık bir tanışıklığımız var. Aramızda bir ağabey kardeş ilişkisi var. Ben kendisinin İzmir için bir değer olduğunu düşünüyorum. Hızlı karar alabilen, objektif olabilen, kararları alırken de şehri düşünebilen bir başkan. Ne zaman bir derdimiz olsa hemen dinler, ikiletmez. Sadece bize değil, herkese böyle. Ne zaman yanına gitsek halkı dinlerken gördük onu. Biz de her zaman Abdül Batur ağabeyimizin yanındayız. Ortak iş yapma, ortak çalışma kültürünü destekliyoruz” diye konuştu.

30 Haz 2021 - 03:06 - Belediye