Çankaya Belediyesi Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Umarım Millet İttifakı, millet iktidarı olarak gerçekleşir ve Türkiye ikinci yüzyıla doğru çok daha güçlü ve bütün sorunlarını aşmış bir ülke olarak ortaya çıkmış olur.” İYİ Parti Lideri Akşener: “Bu arkadaşlar gittiği zaman hırsızlık son bulacak, değer istismarı son bulacak ve gerçekten hizmet öne geçecek” 

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda düzenlenen Çankaya Belediyesi Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada, Belediye Başkanlarına “size oy versin vermesin herkese eşit davranın, harcadığınız her kuruşun size ait olmadığını, vatandaşa ait olduğunu ve harcadığınız her kuruşun hesabını vatandaşa verme onurunu mutlaka yaşayın” dediklerini ve 7 madde halinde bunları saydığını belirterek, “Bu 7 maddeye mutlaka uyun dedim ve arkadaşlarımız uyuyorlar” dedi.

Belediye başkanlarının bütün baskılara, bütün engellemelere rağmen görevlerini yaptığını kaydeden Kılıçdaroğlu, bunun, siyaset kirlilikten arındırılırsa bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorununun olmadığını gösterdiğini ifade ederek, şunlar söyledi:
“Demokrasi diyoruz. Demokrasi aynı zamanda siyasetçinin halka hesap vermesi demektir. Dün bir televizyon programına katılmış beyefendi, ‘Merkez Bankasının parasının nereye gittiği sorulur mu’ diyor. Allah aşkına ya, akıl var ya, akıl var! Hiç mi düşünme yok? Yani 128 milyar dolar nerede? Efendim bu soru hiç sorulur mu diyor. Peki ne soracağız? Hayır ne diyeceğiz şimdi? Soru sormanın ne kadar değerli olduğunun farkında bile değil. Soru sormak nedir biliyor musunuz? Soru sormak dünyayı keşfetmektir. Soru sormak adaleti getirmektir. Hakim soru sormaz mı? Adalet için sorar. Çocuk dillendiği andan itibaren soru sormaz mı? Dillendiği andan itibaren soru sorar. Ve bir eğitimin temel amacı çocuklara daha nitelikli sorular sormasını öğretmektir. Ana hedef budur. Soru sormayı belirleyen temel etken de meraktır aslında. Elin oğlu Mars’a uzay aracı gönderiyor, adını Merak koyuyor ne var orada diye. Bu sorudur aslında. Vatandaşın parası orada duruyor. 128 milyar dolar ne oldu? “Bu soru sorulur mu” diyor. Sormayacaksınız bu soruyu, akıl alacak şey değil.”

“Umarım Millet İttifakı, millet iktidarı olarak gerçekleşir”

Kılıçdaroğlu, İYİ Partinin güzel bir çalışma yaptığını ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in grup toplantısında bu çalışmayı dile getirdiğini hatırlatarak, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişle ilgili olarak İYİ Parti’nin ilkelerini belirlediniz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem zaten amacı gereği, demokrasinin gereği güçlenmesi yani milli iradenin güçlenmesi, 83 milyondan toplanan vergilerin nerelere harcandığının halka anlatılması, devletin saydam olması gibi temel noktalara Sayın Genel Başkanımız vurgu yaptı. Amacımız o zaten. Parlamentoyu güçlendirmek” diye konuştu. 

Parlamentoyu güçlendirmenin, milli iradeyi güçlendirmek anlamına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Milli iradenin güçlenmesi ne demektir? 600 milletvekilinin yürütme organına istediği soruyu sorma hakkını vermektir. Eğer siz 600 milletvekiline soru sorma hakkını vermiyor ve elinden alıyorsanız orada demokrasi yoktur.  Bu çerçevede Belediye Başkanı arkadaşlarımız harcadıkları her kuruşun hesabını veriyorlar, demokrasiye örnek oluyorlar. 

Umarım Millet İttifakı, millet iktidarı olarak gerçekleşir ve Türkiye ikinci yüzyıla doğru çok daha güçlü ve bütün sorunlarını aşmış bir ülke olarak ortaya çıkmış olur. Buna yürekten inanıyorum. Kendi sorunlarımızı kendimiz çözebiliriz; akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle, erdemle, oturarak, konuşarak, kavga ederek değil tartışarak çözebiliriz. Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yok. Türkiye’nin var olan sorunlarını çözeceğiz. Ayrımcılığı, kavgayı bitireceğiz. İnanç eksenli, yaşam tarzı eksenli veya kimlik eksenli bir siyasete son vereceğiz. Siyaset insan odaklı olacak; insan mutluysa hepimiz mutlu olacağız, insan huzurluysa, her evde huzur varsa hepimiz huzurlu olacağız, temel hedefimiz bu.“ 

“Muhtarlarla beraber hareket edin”

“Muhtar arkadaşlarım burada, Belediye Başkanı arkadaşlarıma söylüyorum mutlaka muhtarlarla beraber hareket edin diye. Sadece Ankara için değil pek çok yer için söylüyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “ Düşündüğünüzden çok daha fazla sizin hakkınızı ve hukukunuzu savunacağız, hiç endişe etmeyin. Muhtarlık kurumu güçlü olduğu zaman demokrasi de güçlü olacak buna da yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu kekin bedeli 10 bin dolar”

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Soru sormayın, 128 milyar doları sormayın dedi ama Sayın Genel Başkanım, bu devletin İçişleri Bakanı çıktı dedi ki, ‘bir kişiye, bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriyorlar, rüşvet veriyorlar’ dedi. Kendi ifadesiyle ‘kekleniyor.’ Kek veriyorlar herhalde bilmiyorum ya o dili çok fazla bilmiyoruz yani. 10 bin dolar ama bu kekin bedeli 10 bin dolar. Şimdi ben bu soruyu sormayacak mıyım Allah aşkına? Şimdi bunu herhangi bir siyasetçi söylese deriz ki, bu siyasetçidir bunu söyledi. Başka birisi söylese bu da öyledir deriz. Efendim mafyadan birisi söylese bu da mafyadır doğru mudur, yanlış mıdır tereddüt olur kafanızda; ama emniyet istihbaratın, jandarma istihbaratın sorumlusu olan, her türlü bilginin kendisine aktığı bir ortamda çıkıp diyor ki, ‘mafya bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriyor.’ Kim bu siyasetçi? Şimdi yarın bir başka televizyon programına büyük bir ihtimalle çıkacak ve şunu söyleyecek; 10 bin dolar siyasetçiye veriliyor bu da sorulur mu, böyle soru sorulur mu diyecek. Ben ne sorayım şimdi, neyi soracağız şimdi? 10 bin dolar arkadaşlar, her ay 10 bin dolar, birilerine verilen 10 bin dolar! Cevap bekliyoruz, tık yok. 128 milyar dolarda da tık yoktu, bu konuda da tık yok. Ne olacak Allah aşkına? Ama çözeceğiz. İnançla, bilgiyle, birikimle, dayanışmayla beraber çözeceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak bizim omuzlarımızdadır. Bunu yapacağız.”

“Huzura ihtiyacımız var”

Törenden önce Tuna Kiremitçi ve arkadaşlarının müzik dinletisi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ”Böyle ruhumuzu okşayan güzel bir müzik ziyafeti de çektiler. Onlara da bu vesileyle teşekkür etmek benim boynumun borcu. Çünkü gerçekten de biraz huzura ihtiyacımız var, müziğe ihtiyacımız var, gülmeye ihtiyacımız var, espri yapmaya ihtiyacımız var. Sayın Genel Başkan espri yaptığında dedim ki, ya ne kadar özlemişiz. Emin olun ne kadar özlemişiz. Neredeyse espri yapmak bile suç haline gelecek. Bunları aşacağız ama birlikte aşacağız, huzur içinde aşacağız. Sandıkta aşacağız. Aştığımız zaman güzel bir Türkiye’yi beraber inşa edeceğiz” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu sözlerini, verdiği hizmetler için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i kutlayarak ve “Aynı zamanda hiçbir ayrım yapmadan, Belediye Başkanları arasında hiçbir ayrım yapmadan Ankara halkına özlediği belediyecilik hizmetini götürdüğü için de Mansur Yavaş’a, Büyükşehir Belediye Başkanımıza da yürekten teşekkür ederim. Yenimahalle Belediye Başkanımız da gerçekten de Yenimahalle’nin çehresini olağanüstü boyutlarda değiştirdi, orası da çok ama çok güzel; parklarıyla, alanlarıyla, kreşleriyle kentin güzelliğini orada da görmek mümkün” diyerek, tamamladı.

Akşener: “Rumeli kızlarını engellemek çok zor”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de törende yaptığı konuşmada, Millet ittifakı Belediyelerinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Akşener, burada çok güzel hizmetler yapılacağını ve yapıldığını gördüklerini ve çok mutlu olduklarını belirterek, “Güzel söz; doğru belediyecilik. 750 dönümlük bir kupon arazinin üzerine neler neler yapılırdı, halkın emrine milletin emrine ver, park yap, bahçe yap bizi çok onurlandırdı ama birilerinin siniri kesin bozdu. Mansur Yavaş da aynı şeyi yapıyor. Bu gidişle İstanbul’a taşınır ama orada da Ekrem İmamoğlu var. Bu güzelliğin oluşmasını engellemek için ellerinden ne geldiyse yaptılar. Ama Rumeli kızlarını engellemek çok zor” diye konuştu.

“Çocuklarımız, gençlerimiz için umut oldunuz” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“Sayın Genel Başkanımız da gençlerimizle toplantılar yapıyor ben de uzun zamandır gençlerle çalışıyorum, birinci öncelikleri Türkiye’yi terk etmek. Sizin yaptığınız çalışmalar, bu özel örnekler o gençlerin umutsuzluğunu ortadan kaldıran; acaba bir hayat yaşayabilir miyiz, bir geleceğimiz olabilir mi? sorusuna umutlu bir cevap verdiren çalışmalar. Belediyecilikle ilgili çalışma biçimini o kadar yolundan çıkardılar ki, aslında yaptığınız iş göreviniz ama görevinizi yaparak ortaya koyduğunuz tavır bu ülkenin çocuklarının bu ülkede kalmasına bir umuttur. Onun için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Çalmayınca çırpmayınca, kupon araziler olmayınca böyle oluyormuş bu da hepimizi çok mutlu ediyor.

“Bu arkadaşlar gittiği zaman…”

Bütün iftiralarla mücadele ede ede gelindi ama milletimiz görüyor ki, sizlerin yaptığı hizmetlerle görüyor ki, bu arkadaşlar gittiği zaman hırsızlık son bulacak, değer istismarı son bulacak ve gerçekten hizmet öne geçecek. Bu iddiayı gerçekleştirdiğiniz için sağ olasınız, var olasınız. 

Türkan Saylan ismini gördüm, Allah mekanını cennet etsin Türkiye’deki lepra meselesinin tek mücadele edeniydi. Felç geçirmişti yattığı yerden örgü örerek örgüleri o hastalara hediye etmiş bir insandı. Anadolu’yu tek tek dolaşıp tek tek o hastaları bulup mücadele etmiş bir insandı. Orada gördüklerinden edindikleriyle Türkiye’ye borcunu ödemeye çalışan bir kadındı. Bu ülkede Türkan Saylan’ı hasta yatağından kaldırıp hapse koydular. O Türkan Saylan hiç küsmedi annesinin kendisine söylediği bu ülkenin insanlarını sev talimatını ölünceye kadar uyguladı. Allah onun mekanını cennet etsin.”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de konuşmasında, yeni belediye projelerinden en önemlisinin Bademlidere Şehir Parkı olduğunu belirterek, “Bademlidere Şehir Parkı, yeni bir Atatürk Orman Çiftliği olacak. Atatürk Orman Çiftliği’nde ağaçlar kesildi. Atatürk Orman Çiftliği, betona emanet edildi. Biz de bunun tersi olarak Belediyemizin tapulu 750 bin metrekare arazisini komple bir kent ormanı ve park yapıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Çankaya Belediyesi'nin, “Türkan Saylan Çankaya Evi, Fikret Otyam Sanat Merkezi, 23 Nisan Çocuk Evi, Karapınar Spor Parkı, Birinci Sınıf Atık Getirme Merkezi Açılışları ile Eczacılar Parkı Temel Atma Töreni”nde, Kılıçdaroğlu, Akşener ve diğer yetkililerin katılımı ile kurdele kesilerek, açılışlar ve temel atma gerçekleştirildi.   

Kumru Tulgar / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

02 Haz 2021 - 23:07 Ankara- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?