Göbeklitepe BM’de ''görücüye'' çıkacak

Dünyanın bilinen en eski ve en büyük inanç merkezi Göbeklitepe Birleşmiş Milletler’de görücüye çıkacak.

Göbeklitepe BM’de ''görücüye'' çıkacak
Haber albümü için resme tıklayın

 

Dünyanın bilinen en eski ve en büyük inanç merkezi Göbeklitepe Birleşmiş Milletler’de (BM) görücüye çıkacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’den bir eserin kopyası New York’taki BM Genel Merkezi’nde sergilenecek. 

Dünya kültür mirası Göbeklitepe’nin D yapısı olarak adlandırılan bölümünde bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki “P18” numaralı dikilitaşın (stel) sert kireçtaşından yapılacak kopyası Birleşmiş Milletler’e resmi bir sanat hediyesi olarak sunulacak. 

İkinci Anadolu eseri olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında açılışını yaptığı ve o yılın “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle birlikte yerli ve yabancı ziyaretçilerin odak noktası haline gelen Göbeklitepe’nin ''P18 Steli'' New York’taki BM Genel Merkezi’nde sergilenen ikinci Anadolu eseri olacak.

Hititler ile Mısır arasında M.Ö. 1280’li yıllarda gerçekleşen Kadeş Savaşı sonrası imzalanan ve tarihte diplomatik metinlerin en eski örneklerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Kadeş Barış Antlaşması metninin bakırdan yapılan büyütülmüş kopyası, 1970 yılındaBM Genel Sekreteri U Thant’a sunulmuştu.

Türkiye’den ikinci eser olarak Göbeklitepe’ye ait bir eserin kopyasının BM’de sergiye sunulması için de Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerince 2 019 yılında ön temaslarda bulunulmuştu.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde kalıcı olarak sergilenecek eser Göbeklitepe’nin evrensel bir kültür mirası olma özelliğini göstererek önemli bir tanıtım fırsatı sunacak.

Durmuş Ali Başkan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

 

 

15 May 2021 - 14:35 - Kültür Sanat