Güdük Minare Camii için yıkım kararı

İzmir'in Urla İlçesinde bulunan 14 ve 15' ci yüzyılına ait Kütük (güdük) Minare Camii için yıkım kararı verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

İzmir'in Urla İlçesinde bulunan 14 ve 15'ci yüzyılına ait Kütük (güdük) Minare Camii için yıkım kararı verildi. Yenice Mahallesi Kamanlı Sokakta bulunan Kütük ( güdük ) minare camii, iddiaya göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ağır hasarlı yapı olduğu ve yıkım kararı verildi. Müdürlük tarafından yapının yıkılması için de, gönderilen tutanakta camii girişine asıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün gönderdiği yıkım kararı yazısında, 7269 sayılı "Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısiyle Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun"un ilgili maddeleri gereğince; 30/10/2020 tarihinde meydana gelen İzmir İli Seferihisar ilçesi merkezli deprem afeti sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında can ve çevre güvenliği açısından büyük risk görülen "Ağır Hasarlı Yapı" statüsündeki yapılar hakkında, 08.02. 2021 tarih ve 243251 sayılı Kaymakamlık Olur'u ile can ve çevre güvenliğini temin etmek amacıyla, ilgililerine tebliğinin sağlanmasına, gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak boşalttırılmasına ve yıktırılmasına karar verilmiş olduğundan, "Ağır Hasarlı Yapı" statüsünde olan binanız hakkında yıkım kararı alınmıştır. Tebligat tarihinden itibaren 3 gün sonra yıkım işlemlerine başlanacaktır.

Tebligat Tarihi 22 / 02 / 2021
Urla Kaymakamlığı Bina Ağır Hasarlıdır Girilmesi Tehlikeli ve Yasaktır "tutanağı asıldı.

Vatandaşlar camii girişine asılan yıkım kararını görünce şok oldu.Tüm dünya tarihi değerlerine sahip çıkarken,bizler ise yok etmeye çalışıyoruz diye tepki gösterdi.


Vatandaşlar, " Kültür mirasımız olan yapılar yorgun ve hasarlı yapılardır. Kütük minare camiine yıkım kararı alınacağına vakıflar tarafından restore edilmesi daha uygun olmaz mı? aynı dönemlere ait Samut baba türbesi ,Kamanlı camii ,Hoca Ali camii ( çarşı camii) , Hacı Turan Kapan camii ,Denizli köyü camilerinin restorasyonları yapıldı. Kütük minare camiiside aynı dönemde restore edildi. Fatih İbrahim Bey camii ,Tatar camiinin son cemaat mekanı restorasyon çalışmaları hala sürmekte.14.-15. yüzyıllara ait anıt yapılar korunmalı Kütük minare camiini yıkmak yerine yeniden restore edilip Urlalıların hizmetine sunulmalıdır. Daha sırada restorasyonu yapılmayı bekleyen Sungurlu camii ve hamamı ,Kuşçular Helvacılar camii terk edilmiş Türk köyü Akpınar köyü camii ,Kızılca köyü camii ve türbelerimiz de varolduğu şekilde etrafları temizlenerek korunmaya alınmalıdır. Bu kültür miraslarımız yok olup köşe taşları ve sütunları zengin villalarını süslemeden bir an evvel harekete geçilmeli. Anıt yapılarımız yok olmadan önce geçmişimize sahip çıkmalıyız"

Camiler ve Mescitler Sanat Tarihçi Ferhan Erim, tarihi camiye ilgili yaptığı araştırmasını da aşağıdaki gibi açıkladı ;
"Kütük minare camiinin bir inşa kitabesi bulunmamaktadır.


Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde yaptığımız çalışmalarımız sırasında İbrahim oğlu Osman efendi tarafından camiye vakfedilen zeytin ve bir miktar paradan söz eden bir belgeye rastladık. Söz konusu belgede eserden Yenice Mahallede Vaki koca Mehmet bin Abdullah'ın bina gerdesi şeklinde söz edilmektedir. Gerde kelimesi farsça olup isimlere eklenerek etmiş, yapmış eylemiş gibi yapılan işler için söylenen bir sözdür. Bu ibareden de anlaşılacağı üzere yapı Abdullah Oğlu koca Mehmet tarafından inşa edildiği anlaşılmaktadır. yani eserin mimarı Abdullah oğlu koca Mehmet' tir. Söz konusu belgede yapının inşa tarihinden söz edilmemektedir. Mimar koca Mehmet hakkında yaptığımız araştırmalarda kendisinin mimar sedefkar Mehmet ağa olduğunu gördük. Cami tek kubbeli ve kare planlı bir yapıdır. Bu şemada inşa edilmiş eserlere Anadolu Türk mimarisinin her döneminde rastlamak mümkündür. Bu nedenle yapının plan tipine bakarak bir tarihlendirme yapmak mümkün olamamaktadır. Yapının minaresinin kürsüsü üzerinde yer alan sağır nişlere ve üçgen kuşaklı pabuç biçiminde Urla'da 14 ve 15 yüzyıllarda inşa edilmiş minarelerde sıkça rastlanmaktadır. Ayrıca minare kürsüsündeki sağır nişlerin üst kesiminde ve minare gövdesinde görülen tuğla süslemelerin 15. yüzyıldan sonra kullanılmadıkları da bilinmektedir .Kasnak saçağını süsleyen kirpi saçaklarda 15. yüzyıl sonlarına kadar görünen unsurdur.Tüm bu verileri değerlendirdiğimizde Kütük Minare Camii'nin14.-15. Yüzyıllarda inşa edildiğini söylemek mümkün görünmektedir" dedi

Urla’da yaşayanlar tarihe kepçe vurulmamasını istedi.Yıkım tarihi geçmesine rağmen hala yapının yıkılmaması da kafalarda soru işareti bırakıyor.

30 Nis 2021 - 21:22 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?