Yağmur sularını biriktirip yeraltına enjekte edelim

Kuraklık haberleri herkes için tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Peki bize düşen görevler yok mu? Elbet var. Oturup boş boş bakacağımıza gelin elimizi taşın altına koyalım ve sürdürülebilir bir yaşam için bugünden tezi yok harekete geçelim.

Haber albümü için resme tıklayın

Kuraklık haberleri hem kentlerde hem de köylerde alarm zillerinin çalmasına neden olurken "topraklarımız çölleşmesin" diyen Ödemiş Devlet Hastanesi Doktorlarından Ali Akmaz, "Benim hem Küçük Menderes Havzası hem de İzmir için önerim var" dedi.

Opr. Dr. Ali Akmaz'ın önerileri şöyle:         

   Son aylarda özellikle Büyükşehir Belediye Başkanları’nın ve yetkililerin barajlardaki doluluk oranının belirgin düşmesi üzerine uyarıları artmaya başladı. Son yıllarda ülkemizde yağışın az olması ve sıcaklıklarında artması kuraklığı, arkasından çölleşmeyi beraberinde getirmektedir.

            Tarım, kuraklıktan etkilenen ilk ekonomik sektördür. Şiddetli kuraklıklar, özellikle kurak yılların birbirini takip ettiği dönemlerde ülkemiz  ekonomik olarak  felakete doğru gidebilir, ekonomik ve sosyal düzende büyük problemler meydana gelebilir. Bu nedenle kuraklığa çözüm bulmamız için elimizden geldiğince bir şeyler yapmalıyız.

            TEMA Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hikmet Öztürk, Türkiye'deki arazilerin yüzde 47'si çölleşme riski altında olduğunu söylüyor, Ege Bölgesi'nde tarımsal arazilerde çölleşme tehlikesi riskinin yüksek olduğunu belirtiyor.

             İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “İklim değişikliğiyle beraber kuraklaşan bir iklime gidiyoruz. Şimdiden tedbirler almalıyız bu değişikliğe uyum sağlamalıyız. Türkiye'de bunun da başında 'yağmur suyu hasadı' geliyor. her damla yağmur suyuna ihtiyacımız var Türkiye'de en önemli su kullanımı tarımda, suyun yüzde 70'ini tarımda kullanıyoruz. O yüzden tarımda kullanılan suda tasarruf yapmak zorundayız" diyor.

            IPPC’nin Çölleşmeyle Mücadele İlerleme Raporu da Türkiye’deki çölleşme tehdidini gözler önüne sermiştir. 2018 yılında yayımlanan raporda, Türkiye topraklarının %25,5’i yüksek, %53,2’si ise orta derecede çölleşme riski ile karşı karşıya olduğu belirtilmiştir. Raporda Akdeniz bölgesinde hava sıcaklığı ve yağış rejimlerinde yaşanan değişikliklerin önemli miktarda tarımsal ürün kaybına neden olduğu  ayrıca, kentsel alanların büyümesinin özellikle Akdeniz iklimlerinde çölleşmeye yol açtığı belirtilmiştir.

            Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK-BİLGEM tarafından yapılan Türkiye’de çölleşme modeli teknik raporunda, ülke topraklarındaki çölleşme riskinin ne kadar yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Rapora göre Türkiye arazilerinin yüzde 80’ine yakın bir kısmı orta ve yüksek çölleşme riski altında bulunmaktadır. 

Çölleşme riski yüksek olan havzalarımız ise Büyük Menderes, Küçük Menderes, Akarçay, Burdur, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Fırat-Dicle, Konya Kapalı, Kızılırmak, Sakarya ve Seyhan’dır.

            Aşağıda harita çölleşme riskini göstermektedir. Kırmızı olan yerler çölleşme riskinin yüksek olduğu yerlerdir. Şu anda Ege Bölgemizin yeşil olduğuna bakmayın yakın gelecekte önce orta Anadolu gibi bozkırlaşmaya, arkasından Urfa, Mardin gibi çölleşmeye evrilecektir.

 Çok hızlı hareket etmek zorundayız, yoksa geri dönüşü mümkün olmayabilir.

Gözlemlerim ve küçük çaplı araştırmalarımdan yola çıkarak Küçük Menderes Havzası için görüşlerimi sıralamak istiyorum.

Küçük Menderes Havzası’nda yağmur suları boşa akıyor. Yağmur suları dağlardan ovalara, oradan nehire ve denize akıyor, biz de sadece bakıyoruz. Sanki  “su akar Türk bakar” sözünü hatırlatır gibi. Dağlardan akan sular için ovalarda uygun yerlere küçük göletler yapıp, buralarda suları biriktirip yeraltı sularına drenajını sağlayabiliriz. Bazı göletler arasında bağlantı kurup fazla suyun diğer gölete aktarımını sağlayabiliriz. Ayrıca göletlerde biriken sulardan tarlaların sulanması sağlanabilir. Ayrıca Küçük Menderes Nehri’nin Tahtalı Barajı’na en yakın kesimine bent yapılarak burada biriken su pompalanarak  bu baraja gönderilebilir.

Bunların dışında İzmirimiz'de ve ilçelerimizde şiddetli yağmurlarda su baskınları olmakta, bazı sokaklarımız nehre dönüşmekte,  can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bunun için de özellikle İzmir için uygulanabilir mi bilmiyorum bir önerim olacak.

İzmir Y şeklinde yarı çanak şeklinde yerleşim yerine sahiptir. Yağmur yağdığında yamaçlardan merkeze-denize doğru su göllenmesi olmakta, merkezi yerler göle dönmektedir. Bunun kısmen önlenebilmesi ve bu yağmur sularının değerlendirilebilmesi için yamaçlardan gelen yağmur suları merkeze ulaşmadan suyun akışının bol olduğu yerlerden borularla ya da kanalcıklarla belirli yerlerde büyük havuzlar ya da buna benzer yerler yapılıp buralara drene edilebilir. Buralardan da ana borularla en yakın göletlere veya barajlara su pompalanabilir. Böylece hem bu yağmur suları değerlendirilmiş olur hem de İzmir’in merkezinin sular altında kalması kısmen önlenmiş olur. Bu durumun farklı versiyonları sulardan etkilenen ilçelerimizde de uygulanabilir.

Ayrıca kamu kurumlarında suyun çok kullanıldığı yerlerde musluklar fotoselli musluklarla değiştirilebilir ya da musluklara fotosel aparatı takılabilir. Böylece hem su tasarrufu sağlanır hem de vatandaş görerek bu konuda teşvik edilmiş olur.  

Dr. Ali Akmaz

08 Oca 2021 - 01:20 İzmir/ Ödemiş- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?