Anayasa Mahkemesi Boğaziçi'nde kaçak yapılaşmaya "dur" dedi

Anayasa Mahkemesi 24.9.2020 tarihinde verdiği kararda, Boğaziçi öngörünüm bölgesindeki yapıların ‘yapı kayıt belgesi’ ( imar barışı) uygulamasından fa...

Anayasa Mahkemesi 24.9.2020 tarihinde verdiği kararda, Boğaziçi öngörünüm bölgesindeki yapıların ‘yapı kayıt belgesi’ ( imar barışı) uygulamasından faydalanmasını sağlayan ve bu sayede verilmiş yıkım kararlarının icra edilememesine sebep olan kuralı iptal etti.

7159 sayılı Kanun’ un 4. Maddesiyle, İmar Kanunu’ nun geçici 16. Maddesinde ve bu maddeye bağlı kroki ve listede değişiklik yapılmıştı. Bu değişiklik ile Boğaziçi Kanunu kapsamındaki sahil şeridi ve öngörünüm bölgesindeki kaçak yapılar imar barışından faydalanacaktı ve yapı kayıt belgesi alabilecekti. Bu sayede, haklarında verilen idari para cezaları ve yıkım kararları uygulanmayacaktı.

Bu düzenlemenin Anayasa’nın 2, 10, 56 ve 63. Maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla AYM’ye iptal başvurusunda bulunuldu. Anayasa Mahkemesi yaptığı değerlendirmede, ‘’ Türkiye’de en çok kayıtlı tescilli kültür varlığı bulunan şehir olan İstanbul’da, Boğaziçi tescilli binaların en yaygın bulunduğu bölgelerin başında gelmektedir. Bölge, insanlığın ortak mirasını oluşturan önemli kültür ve tabiat varlıklarına sahiptir.  Bundan dolayı Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesinin korunması, hayatta olan bireylerin yanı sıra gelecek kuşakları da ilgilendirmektedir. Dolayısıyla, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesinin doğal güzellikleri ile kültürel ve tarihî değerlerinin korunması ve geliştirilmesinde önemli bir kamu yararının bulunduğu aşikârdır.

Bu çerçevede, dava konusu kurallarla öngörülen şehirlerin yeniden inşası ve imarı açısından kaynak temininin başka yöntemlerle de elde edilmesinin mümkün olduğu, bunun için ender bir doğal güzellik ile tarihi ve kültürel değerlere sahip olan Boğaziçi Alanının korunmasıyla bağdaşmayacak düzenlemeler getirilmesinin menfaatler arasında makul bir denge kurulmasını engellediği anlaşılmıştır.

Çevre ile kültür ve tabiat varlıkları yönünden neden olunacak zarar ile sağlanacak yarar gözetildiğinde kurallarda çevre ile kültür ve tabiat varlıklarını koruma ve geliştirmeye ilişkin devletin pozitif yükümlülükleri arasındaki adil dengenin kurulamadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Anayasa Mahkemesi açıklanan nedenlerle kuralların Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptallerine karar vermiştir.’’ ifadelerine yer vermiştir.

Anayasa’nın 56. Maddesinin 1. ve 2. Fıkralarında ‘’ Herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemek vatandaşın ve devletin görevidir.’’ hükmüne yer verilmiştir. 63. Maddede ise devletin, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerinin korunmasını sağlama ödevine dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda ilgili kuralda bunlara aykırılık görülmüştür.

Böylesine tarih, kültür ve tabiat varlıklarının beşiği olan, Türkiye’nin en çok tescilli kültür varlığı olan şehri İstanbul’daki nadide bir bölge için böylesine çarpık kentleşmeyi teşvik edici hukuk kurallarının mevcudiyeti, sadece günümüz için değil geleceğimiz için de son derece olumsuzdur. Dolayısıyla, bu iptal kararını olumlu karşılıyor; bu türden düzenlemeler ile kaybedeceğimiz zamanı kent kültürüne eserleri kazandırmaya ve afet dönüşüme harcayıp ulus olarak çağı yakalayabiliriz.

Avukat Mert Özkesemen / 

17 Ara 2020 - 20:13 Manisa- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?