Prof. Dr. Özdemir Nutku için online anma

“Hocaların Hocası” olarak anılan Türk Tiyatrosu’na büyük emeği geçen Prof. Dr. Özdemir Nutku, aramızdan ayrılışının 1. yılında, çevrimiçi bir etkinlikle anılıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Tiyatro tarihinin mihenk taşı Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun aramızdan ayrılışının ilk yılında, ailesi, dostları, meslektaşları ve öğrencileri O’nunla yaşadıkları anılarını paylaşacak. Bi Dünya Tiyatro, Sahne ve Görsel Sanatlar Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan anma etkinliğinde, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Semih Çelenk, Doç. Dr. Özlem Turan Belkıs, Civan Canova, Vahide Perçin, Gürol Tonbul, Yunus Emre Bozdoğan, çocukları Elif ve Zeynep Nutku konuşmacı olacak. Moderatörlüğünü Süreyya Kilimci’nin yapacağı anma töreni, 8 Kasım Pazar günü saat 17:00’da başlayacak ve Bi Dünya Tiyatro Youtube kanalı üzerinden bit.ly/ozdemirnutku adresinden canlı yayımlanacak.

Özdemir Nutku bir ormandır”

Özdemir Nutku mezunlarından ve Bi Dünya Tiyatro, Sahve Ve Görsel Sanatlar Topluluğu Derneği Başkanı Deniz Turhan Hotiç, “Bir çınar ağacı değildir o, Özdemir Nutku bir ormandır. Cumhuriyet döneminin en önemli aydınlarının başında gelen Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın, Sümer tabletinden bir çevirisi şöyledir: “Madem biliyorsun, neden öğretmiyorsun?”. İşte bu, Özdemir Nutku’nun bir entelektüel olmanın da ötesinde, ışık tutan, yol gösteren bir özelliğe sahip olduğunun en gerçek karşılığı olsa gerek. Onun bilge kişiliği ile bir adım öne çıkmasının, büyük bir değer olarak anılmasının asıl anlamı burada yatarşeklinde konuştu. Deniz Turhan Hotiç, sanata ve yaşama ilgi duyan herkesi, canlı yayını izlemeye davet etti.

***

Deniz Turhan Hotiç yazdı 

Bir çınar ağacı değildir o, Özdemir Nutku bir ormandır”

Cumhuriyet döneminin en önemli aydınlarının başında gelen Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın, Sümer tabletinden bir çevirisi şöyledir: “Madem biliyorsun, neden öğretmiyorsun?”. İşte bu, Özdemir Nutku’nun bir entelektüel olmanın da ötesinde, ışık tutan, yol gösteren bir özelliğe sahip olduğunun en gerçek karşılığı olsa gerek. Onun bilge kişiliği ile bir adım öne çıkmasının, büyük bir değer olarak anılmasının asıl anlamı burada yatar.

Özdemir Nutku sadece iyi bir müzik bilgisine sahip, tiyatro öğreten, bu alanda birçok eser bırakmış bir isim değildir. O, tüm üretimlerinin ötesinde, öğrencilerine sadece tiyatroyu öğretmekle yetinmemiş, toplum içinde iyi birer yurttaş olmalarının önemini kavramalarına yol açmıştır. Bunu yaparken de, zarif bir dil kullanmıştır. O, bizlerin dış dünyanın içinde nasıl var olacağımızı, kendi yolumuzda ilerlerken büyük düşünüp bilimsellikten kopmadan kendi bireyselliğimizi bulmamıza ışık olmuştur.

Kuşkusuz ki, Cumhuriyet dönemi aydınları ve akademisyenleri arasında Özdemir Nutku’yu bilmeyen, tanımayan ve hayranı olmayan yoktur. İngilizce bilgisi ve Shakespeare Sözlüğü ile birçok aydına kılavuzluk etmiştir. Özdemir Nutku’nun öğrencisi olmaktan daha önemlisi, bir yurttaş olarak öğretilerinden ve düşüncelerinden yararlanmak, bizlerin daha iyi insanlar olmamıza vesiledir. Aynı toplumun ve ülkenin aydınlanmasına hizmet etmiş olan Tahsin Yücel, İsmet Reke Eyüboğlu, Nurullah Ataç gibi isimlerin öğrencisi olmadığımız, ancak çabalarını anlamış ve inanmış olduğumuz gerçeğinde buluştuğumuz gibi.

Bizler, Bi Dünya Tiyatro, Sahne ve Görsel Sanatlar Derneği çatısı altında buluşmuş, insanlar adına güzel şeyler yapmaya çalışan insanlarız. Sayımız az ama çoğalacağız. Çünkü gün buluşma, birlik olma, birlikte üretime günüdür. Aynı hocamızın nasihatı gibi; “Ekol olun, birlik olun...”

08 Kas 2020 - 03:00 İzmir- Kültür Sanat