Geçmiş olsun İzmir

Merhaba sevgili okurlarım!..Ve günaydın Türkiye!..“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte. Ve geçmiş olsun İzmir.İzmir’in tarihindeki kayda geçmiş...

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Ve geçmiş olsun İzmir.
İzmir’in tarihindeki kayda geçmiş en büyük depremi yaşandı dün 14.51’de.
Allah beterinden korusun.
Can kaybı da var ne yazık ki.
Umarım sayı daha da artmaz.
Yitirdiğimiz canlara rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum.
Yaralılara da “geçmiş olsun” diyor ve şifa dileklerimi iletiyorum.
Umarım yazım yayına girene kadar enkaz altında kalanlar da kurtarılmış olur.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Yaşlı bir çiftin karşı komşusu sarışın, güzel ve genç bir kadınmış. Yaşlı adamla sarışın komşusu sabahları sık sık asansör önünde karşılaşıyorlarmış. Yaşlı adamın tuhaf el hareketleri, genç kadını rahatsız ediyormuş. Genç kadın sonunda yaşlı adamı karısına şikayet etmeye karar vermiş. Yaşlı kadın:
-“Kocamın nesi sizi rahatsız ediyor?” demiş genç kadına.
Genç kadın:
-“Kocanızla asansör önünde karşılaştığımızda önce ellerini gözüne, sonra ceket üstünden kalbine ve daha sonra da elini pantolonunun önüne götürüyor.” demiş.
Yaşlı kadın gülerek cevap vermiş:
-“Kocam evden çıktıktan sonra ilk olarak ‘Gözlüğüm gözümde mi?’, sonra “Cüzdanım cebimde mi?” diye bakar. En son da “Fermuarım açık mı?” diye kontrol eder. Yanlış anlamayın.”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Biz ayrı ayrı cümleler içinde şiir gibiyiz de, bir araya gelince devrik bir cümleden ileri gidemiyoruz.” demiş #İskenderPala “Leyla ile Mecnun” adlı eserinde.
“Birlikte şiir gibi olanlara selam olsun.” diyorum ben de.
Çok fazla olmasalar da vardır elbette.

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

“Çiğ meyveler midenize dokunuyorsa; üzerlerine biraz tarçın döküp fırına verin. Ya da yine tarçın da kullanarak komposto yapın. Ve özellikle ara öğünlerde yiyin.”
Bakalım işinize yarayacak mı?

Bir de nerede kullanacağınızı bilmediğim bir bilgi vereyim sizlere:

“Eğer horlayan bir yakınınız varsa ve geceleri bazen sustuğunu duyuyorsanız; onun muhtemelen rüya gördüğünü bilmelisiniz. Zira bir insan aynı anda hem rüya görüp hem de horlayamaz”mış.

Dün akşam internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
İzmir’de 6.6 büyüklüğünde deprem! İstanbul’da da hissedildi!
AFAD’dan yapılan açıklamada “Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi” denildi. Depremin yerin 16.5 kilometre derinlikte meydana geldiği öğrenildi. Kandilli Rasathanesi’ne depremin büyüklüğünü 6,8 olarak açıkladı. ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi’ne göre depremin büyüklüğü 7.0.

Merkez üssü Seferihisar açıkları olan deprem İstanbul dahil tüm Marmara'da hissedildi. Buca ve Bayraklı ilçesinde yıkılan binalar olduğu öğrenildi. İlk sarsıntıdan ardından Ege bölgesinde 3,4 ve 4,7 aralığında 12 artçı deprem daha meydana geldi. Yıkılan binaların altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürüyor.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ”Şu an hasar gören binalarımız ve çöken binalarımızdan söz ediliyor. Çok sayıda hasarlı binamız var. 10’a yakın ihbarını aldığımız binamız var. Birçok binamızda çatlama hasar var” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaparak “Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı'da 6 bina yıkılma ihbarı geldi Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla'da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir Geçmiş olsun” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlık Murat Kurum, İzmir Valiliği bünyesinde afet koordinasyon merkezinin kurulduğunu belirterek, “AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri İzmir’e yönlendirildi. Hızlı bir şekilde olay yerine intikal ediyoruz. Vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için seferber olacağız.” dedi.

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok sayıda hasarlı binamız var. 20’ye yakın yıkım ihbarı var” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) “İzmir açıklarında meydana gelen deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir” uyarısında bulundu.

Bakan Kurum: Şu an 17 enkazımız var
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Şu an için 17 enkazımız var ve enkaz altında vatandaşlarımız var. 12 vatandaşımız hayatını kaybetti, 522 yaralı vatandaşımız var" açıklamasını yaptı.

Kurum, "6,6 büyüklüğündeki depremin sonrasında 4 ve üzerinde 21 olmak üzere 114 artçı deprem meydana geldi" dedi ve ekledi: "Bugün itibarıyla ilk etapta jandarmamız eliyle 2 bin kişilik çadırlarımız enkaza yakın yerlerde kurulmuş olacak."

Kurum ayrıca, "( İzmir'de) Şu an trafikle ilgili herhangi bir problem söz konusu değil, tüm yollarımız açıktır. Ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarını fiilen yapıyor. Vatandaşlarımız hasarlı olduğunu düşündükleri binalara hiçbir şekilde girmesinler" ifadelerini kullandı.

Prof. Ercan: Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur
Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'de meydana gelen depremin ardından yaptığı açıklamada, "Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur. Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır. Hiçbir ünlünün zenginin enkazdan çıkarıldığını duymadınız, duymacaksınız" ifadesini kullandı. İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından FOX TV'de açıklamalarda bulunan Prof. Ercan, depremin öldürücü olmasının nedeninin temel sorununun yoksulluk olduğunu söyledi.
Ercan, şu ifadeleri kullandı:
"Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur. Deprem ve terör yoksulun sorunudur. Bir ülkede yoksulluğu yenmedikçe depremlerin adı ölüm olur. İnsanlar istedikleri için kötü ev yapmıyorlar, yer inceleme çalışmalarına, mimari çalışmalara para ödemeleri gerekiyor. Bir ülkede deprem sorununu çözmek için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır. Hiçbir ünlünün zenginin enkazdan çıkarıldığını duymadınız, duymacaksınız. Ana sorun, yoksulluktur.

Deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan şunları söyledi: "Deprem tam da bir hafta önce dediğim yerde oldu. Depremin olacağını üç aydır söylüyordum. Aydın’dan gelen kırıkla Seferihisar’dan gelen kırığın arasında her an deprem olabilir demiştim ve maalesef oldu. Bu depremle eşik değer aşılmıştır. İzmir ve Aydın illerinde özellikle Rum evlerinde yıkılmalar bekliyorum bunun dışında da bazı evlerde yıkılmalar olabilir. En fazla Sisam Adası’nda ve diğer Ege Adalarında yıkım bekliyorum. Bunun dışında yine depremler olacaktır bunlar, çok yıkıcı olmayacaktır ve hasar görmüş evler bu depremlerle yıkılacaktır. En fazla sarsıntı Seferihisar, Urla, Kuşadası, Bornova, Göztepe, Bostanlı ve Mavişehir’de görülmüştür. Özellikle bu saydığım yerlerde oturanlar bu gece evlerine girmesinler. Çok şükür ki deprem bu saatte oldu. Deprem akşam saatlerinde olsaydı etkisi daha fazla olacaktı."

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz vefat etti
Mesut Yılmaz'ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmıştı. 23 Ocak 2019’da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti.
Mayıs 2020’de bu defa beyin sapında tümör saptanan Yılmaz, gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu.

Mesut Yılmaz’a rahmet, eşi Berna hanıma, çocuklarına ve yakınlarına sabır diliyorum. Nurlarda uyusun.

 
Korona haberlerine gelince:
Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili güncel verileri açıkladı.
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 78 kişi yaşamını yitirdi, 2 bin 322 yeni hasta tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 10 bin 177'ye, toplam hasta sayısı 373 bin 154'e yükseldi. Bugünkü iyileşen hasta sayısı 1703 olurken, toplam iyileşen hasta sayısı 322 bin 465'e ulaştı.

Hastalarda zatürre oranı yüzde 5,0 olarak belirtilirken, ağır hasta sayısı 1966 olarak kayıtlara geçti. Yatak doluluk oranı yüzde 50.8 olarak açıklanırken, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, "Bugün tespit edilen 2.322 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 2.000’e yaklaştı. Salgınla mücadele hem bireysel hem de toplu halde tedbirlere uymaktan geçiyor. Yarın bugünden daha az hastamız olsun istiyorsak hareketliliği üçte birine indirmeliyiz." dedi.


Yoğun bakımda yatmak maske takmaktan çok daha zor.

Lütfen “Maske, Mesafe, Hijyen” kuralını unutmayalım.

“Günün Yazarı” olarak 17 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fuat Örer’i seçtim. Saygıyla, sevgiyle anıyorum.

Fuat Örer, 1939 yılında Üsküdar’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1965 yılında mezun oldu. Etibank’ta 28 yıl çalıştıktan sonra 1993 yılında emekliye ayrıldı. Fuat Örer, evli ve 2 çocuk babasıydı. 31 Ekim 2003'te İstanbul'da öldü. Kireçburnu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Edebiyat dünyasına üniversite yıllarında öyküyle giriş yaptı. Takma adlarla yazdığı öyküler Varlık ve Akbaba dergilerinde yayımlandı. Milliyet gazetesinde 1978 yılında ''Güçlü Ege'' takma adıyla mizah yazıları, Cumhuriyet gazetesinde de 1978-1984 yılları arasında haftalık mizah yazıları yazan Örer, Dünya gazetesi ve Milliyet Sanat Dergisi'nde de öykü ve söyleşiler yayınladı. Radyo tiyatrosu için skeçler de hazırlayan Örer, televizyonda da pek çok sevilen dizinin senaristliğini yaptı.

ESERLERİ:
Öykü:
Bir Tarihsel Düş
TV dizileri (Öykü, Senaryo veya Metin yazarlığı)
Perihan Abla
Bizimkiler
İnsanlık Hali
Yazlıkçılar
Müzikhol
Sihirli Ceket
Saygılar Bizden
Komşu Komşu
Oğlum Adam Olacak
Koltuk Sevdası
Hayat A.Ş.
Tiyatro oyunları:
Dosyalar
Menopoz veya Kırk Yılda Bir Rahmaninof
Oğlum Adam Olacak

ÖDÜLLERİ:
Milliyet Sanat Dergisi Gülmece Öyküsü Yarışması''nda birincilik ödülü (1979)
Akşehir Nasreddin Hoca Öykü Yarışması''nda ikincilik ödülü.
Başkent Çocuk ve Kent Öykü Yarışması''nda mansiyon ödülü.

Sizlerle “Bir Tarihsel Düş” adlı öykü kitabından alıntılar paylaşarak değerli yazarı anmak istiyorum:

“Ölüyü sardıkları battaniyeyi çekti aldı. O andaki davranışı su içişi kadar doğal ve tepkisizdi. Alaca karanlıkta kendini gören olup olmadığını anlamak için yere yatıp çevreyi gözden geçirdi. Sokakta yalnız olduğunu anlayınca ölüden sıyırdığı battaniyeyi sıkıca göğsüne bastırıp koşmaya başladı. Sabah ezanı için müezzin mikrofona deneme tıktıkını vurduğunda hiçbir zaman dönemeyeceğini sandığı köşeyi dönmüştü bile.”

“Öyle sersemletici bir sessizlikti ki, deminki gürültü insanı nasıl bunaltıyorsa, bu da öyle aptallaştırıyordu.”

“Yeni kafaya yeni düzen gerekir.”

#FuatÖrer


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Cadılar Bayramı
“Cadılar Bayramı” her sene 31 Ekim'de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayramdır. Bazı belli başlı Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Amerika'da oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle diğer Batılı ülkelerde de yaygınlaşmaktadır.

Cadılar Bayramı, Anglosakson dünyasında ve başlıca Batılı ülkelerde “Halloween” olarak adlandırılır. Bu sözcük All Hallow's Eve (Azizler Günü'nün arifesi) kavramından kısaltılarak oluşturulmuştur.

Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir. Keltler 1 Kasım'ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile çiftçiler arasındaki arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu.

Yaz sonu Keltlerde aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği, ölülerin kutsandığı ilahî bir dönemdi. Bu günde, ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üzerinde, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona'yı Samhain ile birleştirdiler.

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs'ta kutlanan Azizler Günü'nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için 1 Kasım'a taşıdı. Azizler Günü'nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween adı buradan geldi. Orta Çağ'ın sonlarında seküler kutlamalar ile Hristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa'daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya'da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etti. Muhafazakâr Hristiyanlar, özellikle tutucu Protestanlar, genelde Cadılar Bayramı'nı kutlamazlar ve yanlış bulurlar.

Amerika'ya yerleşen ilk kolonilerde -pek çok bayram gibi- Cadılar Bayramı da yasaklandı. Bununla birlikte 1800'lü yıllarda, Cadılar Bayramı'ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı kutlanmaya başlandı. 19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya'dan Amerika'ya göçen çok sayıdaki göçmen Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar Bayramı zamanla ABD'deki başlıca çocuk bayramlarından biri haline geldi.

Cadılar Bayramı'nın sembolü gülen bir bal kabağıdır. Bal kabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır.

En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine "Şaka mı, şeker mi?" diye sorarlar. Ev sahibi "Şaka!" derse çeşitli muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler. Bu uygulamanın kökeni geçmişte Britanya'da yoksulların kapı kapı dolaşarak "ruh keki" toplaması geleneğidir. Yetişkinler, 31 Ekim'e en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlerler. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç kostümler giyerler.

Dünya Tasarruf Günü
Dünya Tasarruf Günü, 30 Ekim 1924'te İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen 1. Uluslararası Tasarruf Bankası Kongresi sırasında kuruldu. İtalyan Profesör Filippo Ravizza, kongrenin son gününde bu günü "Dünya Tasarruf Günü" ilan etti. 1924 yılında World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitünün kurulmasının ardından her yıl 31 Ekim “Dünya Tasarruf Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

31 Ekim 475 - Romulus Augustus Roma İmparatoru ilan edildi.
31 Ekim 1517 - Martin Luther, Wittenberg'de 95 tezini kilise kapısına asarak Protestanlığı ilan etti.
31 Ekim 1831 - Takvim-i Vakayi yayına başladı.
31 Ekim 1864 - Nevada, ABD'nin 36. eyaleti oldu.
31 Ekim 1876 - Hindistan'da dev kasırga: 200 binden fazla kişi öldü.
31 Ekim 1892 - Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes'un maceralarını yayınlamaya başladı.
31 Ekim 1918 - Güneydoğu Avrupa'da Banat bölgesinde kısa ömürlü Banat Cumhuriyeti kuruldu.
31 Ekim 1919 - Sütçü İmam, Kahramanmaraş'ta Fransız işgalcilere ilk kurşunu attı.
31 Ekim 1922 - Mussolini İtalya Başbakanı oldu.
31 Ekim 1924 - Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyet'in 1. yıl dönümünde, "Türk milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir" dedi.
31 Ekim 1926 - Amerikalı ünlü illüzyonist Harry Houdini geçirdiği apandisit sonucunda gelişen karın zarı iltihabı ve kangren nedeniyle öldü.
31 Ekim 1951 - Yaya geçidi çizgileri ilk kez Birleşik Krallık'ın Berkshire kentinde kullanılmaya başlandı.
31 Ekim 1952 - ABD, ilk hidrojen bombası denemesini Marshall Adalarında yaptı.
31 Ekim 1956 - Süveyş Krizi: Birleşik Krallık ve Fransa, Süveyş Kanalı'nın tekrar açılmasını sağlamak için Mısır'ı bombalamaya başladı.
31 Ekim 1961 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi 25. Kongresi'nde, geçmişteki hataları nedeniyle suçlanan Josef Stalin'in naaşı Moskova Kızıl Meydan'daki Lenin'in mozolesinden çıkarıldı ve Kremlin Duvarı Mezarlığına defnedildi.
31 Ekim 1963 - Askerî Yargıtay, Talat Aydemir, Fethi Gürcan, Osman Deniz ve Erol Dinçer'in idamını onayladı.
31 Ekim 1963 - 50. kez millî formayı giyen Fenerbahçeli futbolcu Lefter Küçükandonyadis'e şeref madalyası verildi.
31 Ekim 1967 - Kıbrıs Türklerinin, Rum çetelerinin saldırılarına maruz kaldığı günlerde, Rauf Denktaş gizlice Ada'ya girdi.
31 Ekim 1970 - Türkiye İşçi Partisi Büyük Kongresi Behice Boran'ı Genel Başkan seçti.
31 Ekim 1972 - Eskişehir yakınlarında bir yolcu treni ile bir yük treni çarpıştı, 30 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.
31 Ekim 1984 - Hindistan Başbakanı İndira Gandhi, iki sih güvenlik görevlisinin düzenlediği suikast sonucu öldürülünce çıkan isyanlarda yaklaşık 2000 masum sih öldü.
31 Ekim 1989 - Turgut Özal, 263 oyla Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı seçildi.
31 Ekim 1992 - Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyindeki PKK üssü Haftanin kampını ele geçirdi.
31 Ekim 1992 - Vatikan, Dünyanın Güneşin çevresinde döndüğünü söyleyen Galileo'nun haklılığını teslim etti.
31 Ekim 1994 - Bir Amerikan yolcu uçağı İndiana'da düştü: 68 kişi öldü.
31 Ekim 1996 - Bir Brezilya yolcu uçağı Sao Paulo'da (Brezilya) düştü: 98 kişi öldü.
31 Ekim 1997 - Millî Güvenlik Kurulu toplantısında, 18 Kasım 1992 tarihli belge yerine kaim olmak üzere, yeniden düzenlenen Millî Güvenlik Siyaseti Belgesi uygun bulundu.
31 Ekim 1998 - Irak, BM silah denetleyicileri ile iş birliği yapmayacağını açıkladı.
31 Ekim 1999 - New York'tan Kahire'ye giden Mısır Hava Yollarına ait bir yolcu uçağı Massachusetts açıklarında düştü: 217 kişi öldü.
31 Ekim 2000 - Singapur Hava Yollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı kalkış sırasında düştü: 83 kişi öldü.
31 Ekim 2000 - Antonov tipi bir yolcu uçağı kalkıştan hemen sonra Kuzey Angola'da infilak etti: 50 kişi öldü.
31 Ekim 2000 - Yatağan Termik Santrali çevresinde hava kirliliği sınır değerleri aştı, santralin 3 ünitesi durduruldu, ilçe halkına "sokağa çıkmayın" çağrısı yapıldı.
31 Ekim 2010 - Taksim'de bomba patladı. Taksim Meydanı'nda sürekli görev yapan çevik kuvvet ekibine saldırı düzenlendi.
31 Ekim 2011 - Sembolik olarak Dünya'nın 7 milyarıncı insanı doğdu.
31 Ekim 2012 - Taksim Yayalaştırma Projesi inşaatı başladı.
31 Ekim 2015 - Rus Metrojet Havayolları'na ait yolcu uçağı Mısır'dan Rusya'ya giderken havalandıktan 23 dakika sonra 214 yolcu ve 7 mürettebatla Sina Yarımadası'na düştü. 224 kişi acı olayda hayatını kaybetti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

31 Ekim 1451 - Kristof Kolomb, Cenovalı denizci ve kâşif (ö. 1506)
31 Ekim 1538 - Caesar Baronius, İtalyan kilise tarihçisi ve Katolik mezhep savunucusu (ö. 1607)
31 Ekim 1620 - John Evelyn, İngiliz yazar (ö. 1706)
31 Ekim 1632 - Johannes Vermeer, Hollandalı ressam (ö. 1675)
31 Ekim 1795 - John Keats, İngiliz şair (ö. 1821)
31 Ekim 1815 - Karl Weierstrass, Alman matematikçi (ö. 1897)
31 Ekim 1828 - Joseph Wilson Swan, İngiliz fizikçi ve kimyager (ö. 1914)
31 Ekim 1835 - Adolf von Baeyer, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1917)
31 Ekim 1887 - Çan Kay Şek, Çinli önder (ö. 1975)
31 Ekim 1892 - Aleksandr Alehin, Rus Dünya satranç şampiyonu (ö. 1946)
31 Ekim 1917 - William Hardy McNeill, Kanadalı yazar ve tarihçi (ö. 2016)
31 Ekim 1920 - Fritz Walter, Alman futbolcu (ö. 2002)
31 Ekim 1922 - Barbara Bel Geddes, Amerikalı aktris (ö. 2005)
31 Ekim 1931 - Dan Rather, Amerikalı haber spikeri.
31 Ekim 1936 - Michael Landon, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1991)
31 Ekim 1939 - Çiğdem Talu, Şarkı sözü yazarı (ö. 1983)
31 Ekim 1950 - John Candy, Kanadalı sinema oyuncusu ve komedyen (ö. 1994)
31 Ekim 1950 - Zaha Hadid, İngiliz mimar (ö. 2016)
31 Ekim 1961 - Peter Jackson, Yeni Zelandalı film yapımcısı, senarist ve yönetmen.
31 Ekim 1962 - Ayda Aksel, Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.
31 Ekim 1963 - Rob Schneider, Amerikalı sinema oyuncusu.
31 Ekim 1968 - Vanilla Ice, Amerikalı müzisyen.
31 Ekim 1973 - Arzum Onan, Dizi oyuncusu.
31 Ekim 1976 - Piper Perabo, Amerikalı sinema oyuncusu.
31 Ekim 1981 - Frank Iero, Amerikalı müzisyen ve My Chemical Romance grubunun gitaristi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

31 Ekim 1661 - Köprülü Mehmed Paşa, Osmanlı Sadrazamı (d. 1578)
31 Ekim 1918 - Egon Schiele, Avusturyalı ressam (d. 1890)
31 Ekim 1925 - Mikhail Frunze, Sovyet askerlik teorisyeni ve Kızıl Ordu'nun kurucularından (d. 1885)
31 Ekim 1926 - Harry Houdini, Macar asıllı Amerikalı illüzyonist (d. 1874)
31 Ekim 1932 - Ali Rıza Paşa, Osmanlı İmparatorluğu Sadrazamı (d. 1860)
31 Ekim 1943 - Max Reinhardt, Alman sinema yönetmeni (d. 1873)
31 Ekim 1945 - Henry Ainley, İngiliz sinema oyuncusu (d. 1879)
31 Ekim 1963 - Mesut Cemil, Besteci (d. 1902)
31 Ekim 1965 - Rita Johnson, Amerikalı oyuncu (d. 1913)
31 Ekim 1984 - İndira Gandhi, Hindistanlı siyasetçi (d. 1917)
31 Ekim 1986 - Robert S. Mulliken, Amerikalı fizikçi ve kimyacı (d. 1896)
31 Ekim 1993 - Federico Fellini, İtalyan yönetmen (d. 1920)
31 Ekim 1993 - Berna Moran, Yazar (d. 1921)
31 Ekim 1993 - River Phoenix, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1970)
31 Ekim 1995 - Rosalind Cash, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1938)
31 Ekim 1996 - Marcel Carné, Fransız sinema yönetmeni (d. 1906)
31 Ekim 2002 - Raf Vallone, İtalyan sinema oyuncusu (d. 1916)
31 Ekim 2003 - Fuat Örer, Öykü ve oyun yazarı (d. 1939)
31 Ekim 2006 - Pieter Willem Botha, Güney Afrika'nın ilk Devlet Başkanı (d. 1916)
31 Ekim 2007 - Erdal İnönü, Bilim adamı ve siyasetçi (d. 1926)
31 Ekim 2014 - Ciguli, Müzisyen ve akordeon virtüözü (d. 1957)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

31 Eki 2020 - 07:30 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?