Üniversite tercihiniz hayatınızı karartmasın

Emtia, enerji ve finans konularında bir bilen olarak anılan ODTÜ’lü Emir Çetinkaya, Üniversite tercihi  yapan öğrencileri ve ailelerini uyardı.Etiket...

Emtia, enerji ve finans konularında bir bilen olarak anılan ODTÜ’lü Emir Çetinkaya, Üniversite tercihi  yapan öğrencileri ve ailelerini uyardı.

Etiket peşinde olmayın, geleceğinizi çağın gerçeklerini de düşünerek planlayın. Bölümde okurken, yan dalları ve mesleğiniz ile ilgili diğer eğitimleri de tamamlayın.

***

Üniversiteye giriş için sınavlar bitti, puanlar geldi. Yani takke düştü kel görüntü. Şimdi tercih zamanı… Hayatına yön verecek bir kapının eşiğindesin sevgili öğrenci kardeşim. Şimdi gerçekçi olmak zorundasın ve okulu bitirince ne yapacağına karar vermek zorundasın. Bu kadar ağır bir sorumluluk sadece senin omuzlarına yüklenmemeli ve ailen en çok bu zamanda yanında olmalı ve seni hayat tecrübeleriyle, senin yeteneklerini de düşünerek ülke ve dünya gerçekleriyle bölümüne yönlendirmeli. Peki bu nasıl olacak şimdi diyorsanız, Durun ve bir soluklanın. Bir haftanız var.

Haberhurriyeti olarak bu tercih döneminde tüm gençlere ve özellikle de ailelere bazı ipuçları verelim istedik.

Bu konuda da bir bilene, finans konusunda çok tecrübeli, Vadeli İşlemler Borası’nın kuruluşunda yer alan emek sarfeden Emir Çetinkaya’nın kapısına çaldık.

EMİR ÇETİNKAYA KİMDİR?

1962 Kahramanmaraş doğumludur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü 1987 mezunudur. Bir dönem özel bir bankanın hazine bölümünde görev aldı. İEÜ’de misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsasının kuruluş çalışmalarında görev aldı, aynı Borsada Sözleşme, Araştırma ve İstatistik Müdürü olarak görev yaptı. Enerji, emtia ve türev piyasalar ile risk yönetimi alanında çalışmalar yapmıştır. Halen Yaşar Üniversitesinde İşletme Finansı, Finansal Kurumlar ve Piyasalar ile Sermaye Piyasaları ve Borsa İstanbul derslerini vermektedir.

Üst akılın konuşulduğu, yeni dünya düzenin kurulduğu şu günlerde neler olabilir konusunda durmadan beyin jimnastiği yapan ODTÜ’lü   Çetinkaya’ya, “Üniversite tercihleri konusunda bize ışık tutabilirmisiniz” dedik.

Sağolsun Çetinkaya bize zaman ayırıp görüşlerini paylaştı.

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler ve ailelerine bu yazıyı mutlaka okuyun diyoruz ve sizi, Yaşar üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi’nde dersler veren  Emir Çetinkaya’yla baş başa bırakıyoruz. Haberhürriyeti / İbrahim Irmak

Emir Çetinkaya'nın Üniversite Tercihi için önerileri şöyle:

Şu anda üniversite sınavı sonrası öğrencilerin tercih yapacağı bir hafta zamanı var. Bu zaman içerisinde aileler ve gençler birçok kişiden bilgi alarak gelecekleri ile ilgili olarak bir seçim yapma arayışı içerisindedir. Oysa günümüzde bu seçimlerin doğru yapılabilmesi için doğru bilgilendirmeye ihtiyaç var. Bugün gerek rehberlik desteği veren dershaneler, gerekse aileler, bilmedikleri bir konuda bir başkasının bilinçli yada bilinçsiz yönlendirmeleri ile bir meslek seçimi yapıyorlar.

Bunlardan bir tanesi ömrü boyunca altından kalkamayacağı paralı eğitim tercihi yaparak ailelerin, çocuklarının geleceği endişesi ile sömürülmesine yol açıyor. Bundan uzak durmak gerekiyor.

İkincisi, bölüm seçimi yaparken, kişinin fıtratıyla, gelecekte yapabilecekleri konusu yeterince analiz edilmeden yapısına uygun olmayan bir seçim yapılarak, etikete bakarak, ileride başarısız veya mutsuz olacağı bir alana kayıp tekrar başa dönme sıkıntısı yaşıyor.

ETİKETE DEĞİL, GELECEĞE BAKIN

Üçüncü bir olay, gençlerin ailelerin istekleri doğrultusunda, tıp, diş hekimliği  gibi bir alanda okuması konusunda ısrarcı olarak yurtdışında, üçüncü dünya ülkelerinde, parayı ödemeyi göze alarak, buradan bir etiket diploma alma gayreti içine giriyorlar. Bunun en büyük riski ise, o ortamları kontrol edemeyeceğinden gençleri tamamen kaybetme riskleri var. Ahlaki olarak, dünya görüşü olarak tamamen kaybetme riskleri var. Burada gençlerin doğru yönlendirilmesine ihtiyaç var.

Bununla ilgili olarak doğru tercihler için neyler yapılmalı?

1-Kişinin henüz 18-19 yaşında olduğu bilinerek, onun görüş ve isteklerine önem verilmekle birlikte, objektif olarak yapısına uygun tercihler yapması için dokunulması gerekiyor. Hepimiz, 18’inde 20’sinde verdiğimiz kararı beğenmiyoruz. Dolayısıyla bir gencin 18 yaşında doğru karar vereceğini beklememek lazım. Onun için verilecek kararı işi bilenlerce veya o mesleği yapanlarca sorgulatarak, bilinçlenmesini sağlamak lazım.

Örneğin aile istiyor ki çocuk diş hekimi olsun. Diş hekimliği mesleğinde bayanlar daha başarılı. Çünkü çalıştığı alan insanın ağzının içi ve küçücük. Bir insanın eli basketbolcu eliyse yani büyükse, bu meslekte bu durum dezavantaj oluyor.  Bunu hesaba katmadan o mesleği seçilirse, yarın bu büyük eller başına dert olabilir. Ya da bir insanın ağzının içindeki çalışma hassasiyetini el becerisi olarak sahip değilsen meslekte büyük sıkıntılar yaşayabilirsin.

El örneklerinden ve hassasiyet üzerinden gidersek, mesela saz çalan birinden diş hekimi olur mu. Bence olur. Çünkü parmakları hassasiyete alışmıştır. Piyasada gördüklerimizden, bu konuda bayanlar daha başarılı. Buna varıncaya kadar tercihlerde dikkate almak gerekiyor.

2- Mühendislik veya başka alanlara seçim yaparken, gelecekte o meslekle ilgili ne yapacağını hesaba katmadan yine etikete yönelik bir şey yaparsa farklı bir sonuç doğuyor. Hayır ben bu alanda farklı bir şey planladım, üniversite olarak şu eğitimi alacağım. Örnek olarak mühendislik eğitimi alacağım, özel sektörde çizim konusunda, CNC operatörlüğü konusunda, programlama konusunda kendimi ayrıca geliştireceğim. Ve o mesleğin şu tarafında kendime bir kulvar açacağım demesi muhteşem bir şey. Hayır ben üniversiteyi bitireceğim, diploma alacağım sonra da iş arayacağım. O dönemler geçti artık. Birçok şey artık robotik teknolojilerle, bilgisayar teknolojileriyle yapılıyor. Elemana olan ihtiyacı azaltıyor.

Kişinin artık yaratıcı fikirlere sahip olması gerekiyor. Buna yönelik olarak da kişilerin, “Üniversitede ben şunları tamamlayacağım. Eksik kalanları da şuradan tamamlayacağım” deyip 5 yılı dolu dolu geçirdiği zaman iş arayacağım fikrinden çok, ben kendi işimi yapacağım düşüncesi önem kazanacaktır.

Bunun için de şöyle bir saçmalık yapılmaması gerekiyor. Özel sektörde ben gidip eczacılık okuyacağım.  Okul artı diğer masraflar olarak yıllık 100 bin TL, 5 yılda 500 bin TL harcayacağım. Sonra da eczacı olarak bir yerde çalışacağım ve bu parayı çıkaracağım. Gerçekçi olalım, ömür boyu bu para çıkmaz. Etiketlere aldanma dönemi bitti. Bundan sonraki süreçte şunun da unutulmaması gerekiyor. Artık önümüzdeki 3-5 yıl sonra insanların aldığı diplomadan daha ziyade, hangi alanda yetkinlikleri olduğu öne çıkacak. Birçok alanda diploma dahi sorulmayacak. Örneğin, bilgisayarımıza tamire gelen veya web sitemizi yapan kişiye hangi okul mezunusunuz diye sormuyoruz.

Dolayısıyle üniversite tercihlerinin yapıldığı bu dönemde, ailelerin maceraya atılmaması, gençlerin geleceğini heba etmemesi, dünyadaki değişimin ve teknolojinin dayatmış olduğu yapıyı algılamadan bir takım seçimlere gerek yok. Zaten eğitim, her geçen gün dijital’e kayıyor. Dinlenerek, okuyarak öğrenilen alanlarda okula bile ihtiyaç yok. Gençlerin bu bilinç düzeninde, yarış atı formatından, geleceği planlayan formata geçmesi gerekiyor.  


Bugün bazı meslekler vardır. Eğitimini alıp belli bir noktaya geldikten sonra o bir ömür yapmaya devam edeceğin mesleklerdir. Mimarlık gibi, eczacılık, doktorluk gibi.

Bilgisayar mühendisliği gibi bir alanı seçersen, okulu bitirdin ama 20 tane alt kolu var bu mesleğin. Yazılımın güvenlik tarafında mı olacaksın, donanım tarafında mı, web tasarım, data bayse tarafında mı olacaksın. Alan seçip ihtisaslaşmayı gerektiriyor. İşin garip tarafı 5 yıl bu işi yaptın ama bir süre sonra bıraktın. 3-5 yıl sonra tekrar geriye döndüğünde her şeyi 0’dan başlamak zorundasın. Çünkü sektör çok çok hızlı değişiyor, güncellenmen gerekiyor.

Türkiye gibi ülkelerde mesela ben makine mühendisi olacağım dediniz. O alan o kadar geniş ki.  Isı transferinde, iklimlendirmede, Doğalgazda, makine imalatında bir yığın alan var. Ben makine mühendisi olacağım ama talaşlı imalat bölümünde, kalıp bölümünde ihtisaslaşacağım. Bununla birlikte ek eğitimleri alıp, kendi işimi kuracağım diyebilirsin. Ben ofis açacağım ve makine tasarımları yapacağım. Ben iş güvenliği konusunda sertifikaları alıp, riskler konusunda şunu yapacağım. Bunların hepsi mümkün. Ben makine mühendisi odlumla iş kalmıyor. Ben nerede, ne yapacağım diye branşlaşmaya geçilmesi gerekiyor. Çok alan var ama senin ek eğitimlerle kendini tamamlamam gerekiyor.

Gençler üniversite tercihini bu bilinçle yaptıktan sonra, 5 yılını ileride ne yapacağının bilinci içinde olmalıdır. Sadece dersini dinle, okulunu bitirmekle olmuyor bu işler. Eksik olan alanların tamamlanmasıyla, okul sonrası işi de hazır, geleceği de planlanmış oluyor. Eğitim çok bilinçli olma zorunda. Belki 5-10 yıl sonra şimdiki eğitim sistemi, meslekler ve işkollarının birçok bölümü olmayacak. 1-3-5 aylık yetkinlik eğitimlerinin olduğu bir döneme doğru geçeceğiz. Bugün devam eden mesleklerin 10 yıl 20 yıl sonra nerede olacağı belli değil. Bankacılık ve finansta her şey internete bağlandı. Şubelere gerek kalmayan Dijital bankacılığa doğru gidiyoruz, şubelere bile gerek kalmayacak. Bu bilinci 18-20 yaşındaki gençten algılayıp yorumlamasını beklemek belki çok erken olabilir ama, ailelerin, rehberlik hizmeti verenlerin, medyanın bu konuya ışık tutmasında fayda var.

07 Ağu 2020 - 15:02 İzmir- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?