Covid-19 gölgesinde Kurban'a dikkat

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu; bu bayramda halk sağlığına ve hayvan refahına dikkat çekti.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu; bu bayramda halk sağlığına ve hayvan refahına dikkat çekti. Din görevlilerine çağrı yapan Başkan Gökhan Özdemir, “ Kurban kesiminde bilimsel olarak açıklanan; hayvan refahı, hayvan sağlığı, gıda güvenliği, halk sağlığı adına dikkat çekilen hususların göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulanmalıdır” dedi.

++++++++

Başkan H. Gökhan ÖZDEMİR:

Hayvan sağlığı, sağlıklı et ve gıda tüketimi denildiğinde ilk akla gelen Veteriner Hekimler olmakla birlikte; kurban hizmetleri her bireyin sorumluluk sahibi olması gereken bambaşka bir süreçtir. Celebinden kasabına, kasabından vatandaşına herkes bu dört günlük süreçte çok daha bilinçli davranmak zorundadır.

Kurban Bayramında kesimi gerçekleştirilen hayvan sayısı bir yıl boyunca kesimi yapılan hayvanların neredeyse dörtte biri kadar olmaktadır. Bu da hayvan hareketlerinin ve tüketime hazırlanan et miktarının ne kadar yoğun olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla artan hayvan hareketleri aşamasından etin tüketime hazır hale getirilmesine kadar kurbanlık hayvanların sağlığı ve refahına daha çok özen gösterilmelidir.

Hayvan sahipleri hayvanlarını satış yapacakları alanlara ulaştırana kadar hayvan refahını akıllarından çıkarmamalıdır. Hem dini açıdan hem de bağışıklık sistemine katkısı ve hayvan sağlığı açısından kurbanlık hayvanlarına eziyet etmemelidirler.

Hayvan satış ve kesim yerleri "Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ" doğrultusunda kamu kurumları koordinasyonunda düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Bu görevi yerine getirmek için kamu adına zabıtasından polis memuruna, veteriner hekiminden çevre mühendisine, din görevlisinden tahsildarına pek çok farklı meslek grubundaki personel görev yapmaktadır. Satış ve kesim yerlerinde doğru görev dağılımı ile doğru kurulmuş sistemlerin sağlanması çok önemlidir. Bu yıl pandeminin gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramına özel olarak ek tedbirler getirilmiştir. Hayvan satış yerlerinde hayvanların padoklarındaki hayvanlar arası mesafe, vatandaşların aralarında fiziksel mesafeyi korumaları, alanlarda dezenfektanların bulundurulması, herkesin mutlaka maske takması yeni düzenlemeler arasındadır. Tokalaşma gibi temasa neden olan pazarlık yapma uygulamalarının kaldırılması da bu yıla özgü önlemler olarak eklenmiştir. Hayvan satıcıları ve vatandaşlarımız virüsün bulunabileceği tüm yüzeylerle teması en az seviyede tutmalı, eldiven takıyorlarsa bile buna özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle pazarlık sırasında baş hareketleri ile anlaşma sağlanması bu yıl en ideal yöntem olacaktır.

Din görevlileri de kurban kesiminde bilimsel olarak açıklanan; hayvan refahı, hayvan sağlığı, gıda güvenliği, halk sağlığı adına dikkat çekilen hususların göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamalıdır. Kurban kesiminin bir ibadet olduğunu ve bu anlayışa sadık bir içtenlikle tüm kurallara uyulması gerektiği yönünde vatandaşı ve bu süreçte görev yapacak herkesi yeterince bilgilendirmelidir. Hatta özellikle bu yıl COVID-19 sürecinden dolayı insanların kalabalıklar oluşturmasını önlemek amacıyla vekaletle kurban kesimi konusunda daha çok bilgilendirme yapılmalıdır.

***

ETLERİ TEMİZ POŞETLERE KOYUN

Genel Sekreter Dr. Ebru TONG:

Kurbanlık hayvanların kesim öncesi sağlıklı olduklarına dair, Veteriner Hekimler tarafından düzenlenmiş olan, raporlarının ve kulak küpelerinin mutlaka vatandaşlarımız tarafından da sorgulanması gerekmektedir.

Kesim sırasında da aslında her zaman olması gerektiği gibi, bu sene COVID- 19 ek tedbirleri nedeni ile de hijyen kurallarını yerine getirebilmek için mutlaka yeteri kadar suyun sağlanması, kesim yerlerinde alt yapının gerekli hijyen koşullarını sağlayacak şekilde yeterli olanaklarla hazırlanması unutulmamalıdır. Vatandaşlar kesimle ilgili randevu sistemine mutlaka uymalı, gereksiz kalabalıklar oluşturulmamalıdır. Kesim yapan kişilerin mutlaka maske hatta siperlik kullanmaları önem taşımaktadır. Havanın sıcak olacağını ve kesim yapan kişilerin maske ile çalışmalarının onlar için de yorucu olacağını düşündüğümüzde sistemin aksamadan hızlı bir şekilde yürüyebilmesi için herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmeli, kesim yerlerindeki görevlilerin uyarılarını dikkate almalıdır. Kesim yerlerinde geçen yıla göre daha fazla sayıda kasap ve yardımcı personel görevlendirilmelidir.

Bazen hayvanların kesimi sonrasında özellikle iç organlarda farklı oluşumlarla karşılaşılmaktadır. Böyle durumlarda mutlaka parçalama işlemleri yapılmaksızın bir Veteriner Hekime başvurmak gerektiği ve herhangi bir zoonoz hastalık şüphesinden dolayı bilgi alınması unutulmamalıdır.

Vatandaşlarımız kesim sonrası en kısa sürede, kurban etlerini temiz poşetler veya kaplar içerisinde, kontamine etmeyecek şekilde evlerine ulaştırmalıdır. Öncelikle dağıtılmak üzere paylar hazırlandıktan sonra en kısa sürede bu etlerin dağıtımları gerçekleştirilmelidir. Bu süreçte etlerin + 4 derecede dinlendirilmesi ve muhafazası özellikle hava sıcaklığı açısından dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Sonrasında kendi tüketimi amacıyla etlerini kıyma ya da kuşbaşı şeklinde donduracak olanlar da çözdürecekleri zaman tek kullanımlık olacak şekilde düzenleme yaparlarsa daha sağlıklı bir uygulama olacaktır. Büyükbaş kurbanlık hayvanlarda ortak kesime giren vatandaşlarımızın etlerin paylaşılması sırasında fiziksel mesafelerine dikkat etmeleri ve maske ile çalışmaları gerektiğini de unutmamaları COVID-19 önlemleri açısından çok önemlidir. Yine bu vatandaşlarımızın kesim yerlerine hepsinin birden gitmesi yerine bir en fazla iki kişi tarafından etlerinin teslim alınması konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. Maskeler de takmış olmak için değil, doğru şekilde ağız ve burnu kapatacak biçimde kullanılmalıdır.

***

HAYVANSAL ATIKLARIN BERTARAFINA DİKKAT

Yönetim Kurulu Üyesi M. Türel GÜRCAN:

Bu yıl COVID- 19 pandemisi ile tanışan dünyamız aslında yüzyıllardır pek çok zoonozla bir arada yaşamaktadır. Biz Veteriner Hekimler koruyucu hekimlik hizmetleri ile hayvanlardan insanlara geçen pek çok hastalığa karşı önlem almakta ve hayvanlar arasında ölümcül olan ve salgınlara yol açan hastalıklarla her dönem mücadele etmekteyiz. Bu Kurban Bayramında da her zaman olduğu gibi unutulmaması gereken kesim yerlerinde hayvansal atıkların bertarafının çevre ve halk sağlığı sorunu yaşanmayacak şekilde sağlanmasıdır. Ayrıca açık alan olan bu kesim yerlerinin etrafında bulunan sahipsiz hayvanların hastalık şüphesi olan iç organları yememeleri için gerekli önlemler alınmalı, hastalıklı iç organların derin çukurlar kazılarak gömülmeleri sağlanmalıdır. Evcil hayvanlarımız da dahil olmakla birlikte yaşadığımız kedi ve köpeklerimize çiğ et verilmemesi hususuna Kurban Bayramları sırasında da dikkat etmeliyiz. Çünkü paraziter hastalıklardan Kist Hidatik başta olmak üzere, Tüberküloz gibi yaygın zoonozların bulaşma döngüsü bu dönemlerdeki yanlış uygulamalar nedeni ile insan sağlığını tehdit etmektedir. Kurbanlık hayvanların sağlıklı olması için gerekli aşılamaların yapıldığı gibi kedi ve köpeklerimizin de özellikle paraziterenfeksiyonlardaki konakçı rolünü engelleyebilmek adına paraziter tedavilerinin mutlaka zamanında yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle hayvan sağlığının insan sağlığına giden yoldaki önemi unutulmadan tüm hayvan sahipleri Veteriner Hekimlerinin önerileri doğrultusunda düzenli olarak hayvanlarının sağlık kontrollerini yaptırmalıdır.

***

MESAFE KURALINI GEVŞETMEYELİM

Yönetim Kurulu Üyesi Murat ARAS:

Bu yıl kurban hizmetlerinin yürütülmesine dair yasal düzenlemelere COVID- 19 nedeni ile doğal olarak ilave önlemler getirilmiştir. Sahada denetimle görevlendirilen kişiler, vatandaşlara Sağlık Bakanlığı tarafından afişlerle duyuruları yapılan 14 kural düzenlemesini hatırlatmaktadır. İnsanlarımızın da hem kendi sağlıkları hem de çevrelerindeki herkesin sağlığı için bu önlemleri dikkate alması gerekmektedir. Alanlarda çeşitli aralıklarla el dezenfektanları olan noktalar oluşturulmuştur. Maskesiz kişilerin alanlara alınması engellenmektedir. Maske ve eldivenlerin atılması için yeterli aralıklarla yeterli sayıda kapalı çöp kutuları, konteynırlar olmalıdır. İnsanların kalabalıklar oluşturmayacak şekilde hareket etmeleri, fiziksel mesafelerini uyarıya gerek kalmaksızın ayarlamaları önemlidir. Hayvanların bulunduğu padoklarda bu mantıkla daha aralıklı olarak düzenlenmiştir. Pazarlık aşamasında ya da hayvan seçiminde en az temas konusu çok önemlidir. Başımızla pazarlık etmemiz, hayvanları da olabildiğince gözümüzle seçmemiz faydalı olacaktır. Alanda görevli Veteriner Hekimlerden de hayvan seçimi sırasında ya da kesim sırasında sağlıklı olup olmadığına dair şüpheli durumlarda yardım alınması mümkündür. Eldiven kullanan vatandaşların da elimde eldiven var diyerek her yere aynı eldivenle gereksiz temas etmesi çevresindeki insanlar için de risk oluşturabilecektir.

Denetimlerin artırıldığını gördüğümüz kurban hizmetleri faaliyetleri sırasında kesimlere ilişkin randevu sistemine uyulması da önemlidir. Kesimde görevli kişilerin de çalışma ortamını kolaylaştırmak her sene olduğu gibi bu sene de çok önemlidir. İzinli alanlar dışında vatandaşların kamuya açık alanlarda, parklarda, sokaklarda kesim yapmaması için de denetimler ilgili kurumlar tarafından artırılmalıdır.

***

SAĞLIKLI HAYVANLARI KURBAN EDELİM

Yönetim Kurulu Üyesi Metin LAFÇI:

Kurbanlık hayvan seçerken; çok zayıf, çok genç, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve görünümü canlı olmayan, göz ve burunda akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, çevreye karşı aşırı tepkili ya da tam tersi aşırı duyarsız kalan hayvanlar seçilmemelidir. Vücudunun herhangi bir yerinde yarası, şişlik ya da ödemi olan hayvanlar alınmamalıdır. Hayvanların genel sağlık durumlarının iyi olduğundan emin olmak, emin olamıyorsak bir Veteriner Hekime danışmak çok önemlidir. Kurbanlık hayvanlarımızı mutlaka Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından yasal izinli hayvan satış yerlerinden, izinli hayvan satışı yapan yetiştiricilerden almalıyız. Hayvanların kulak küpesi, nakil ve sağlık belgelerini hayvan satışı yapan kişilerden istemeliyiz.

Hayvanların nakilleri sırasında refah koşullarına uygun olarak taşınması, kurban satış yerlerinde uygun koşullarda barındırılmaları, bu süreçte aç ve susuz bırakılmamaları çok önemlidir. Bu hem hayvanın bağışıklık sistemini güçlü tutacak ve sağlığını koruyacaktır, hem de kesim sonrası etin kalitesi için de belirleyici etkenlerdendir. Kurban ibadetinin de özü ile uyumlu bir şekilde hayvanlara eziyet etmeden, korkutmadan davranılması, kesim sırasında da ehil kişilerce acı çekmeden kesim işleminin gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Vatandaşlarımızın bu konuda da duyarlı olmalarını özellikle rica ediyoruz.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu olarak başta Kurban Bayramında da mesai yapacak meslektaşlarımız olmak üzere herkesin bayramını kutluyor, sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmelerini diliyoruz.

30 Tem 2020 - 11:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?