İnşaat Mühendisleri Onurlu ve Güvenceli Bir Meslek Hayatı İstiyor!

İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı Şubelerin Türkiye genelinde başlattığı "İnşaat Mühendisleri Onurlu ve Güvenceli Bir Meslek Hayatı İstiyor!" kampany...

İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı Şubelerin Türkiye genelinde başlattığı "İnşaat Mühendisleri Onurlu ve Güvenceli Bir Meslek Hayatı İstiyor!" kampanyası ile ilgili olarak Şube Başkanımız Eylem Ulutaş Ayatar`ın yaptığı basın açıklaması ektedir. Bilgilerinize sunarız.

İMO İzmir Şubesi

İnşaat Mühendisleri Onurlu ve Güvenceli Bir Meslek Hayatı İstiyor!

İnşaat mühendisliği gibi doğrudan kamu yararını gözetmesi gereken bir meslek alanında, mühendislerin istihdamından, çalışma koşullarına kadar tüm yasa ve yönetmeliklerde inşaat mühendislerinin gözetilmesi bir yana, daha da önemsizleştirmeye çalışılıyor. İnşaat mühendisliği hizmeti yok sayılabilecek ek bir masraf gibi görülüyor. Bu bakış açısıyla, mühendislik ilkeleri ve birikiminden uzak yap-sat müteahhitlik sistemi ülkedeki yapı üretim sürecine egemen oluyor. İnşaat mühendisliği mesleğinin böylece değersizleştirilmesi, adeta imza işine indirgenmesi hem toplum yararına, hem meslek etiğine aykırı bir ortam oluşturuyor.  

Bugün 0-5 yıllık İnşaat Mühendislerinin neredeyse yarısı işsizdir!

Yine bu genç meslektaşlarımızın çalışan kısmının yarıya yakını ise 2500 TL`nin altında ücretle, sağlıksız koşullarda ve güvencesiz olarak çalışmaktadır.

Hiçbir dayanak ve planlama olmaksızın açılan üniversitelerden her yıl yaklaşık 10 bin yeni inşaat mühendisi böylesi bir ortama katılmak üzere mezun oluyor.

İşsizlik ve bunun sonucu olan güvencesizlik bize adeta olması gereken doğal bir durummuş gibi sunuluyor.

Dünyada yurt içi ve yurt dışı inşaat yatırımlarında sayılı ülkelerden biri olan Türkiye`de, normal şartlarda yıllık yapılan inşaatlarda sadece üstyapı alanı için özel sektörde istihdam edilmesi gereken inşaat mühendisi ihtiyacı yaklaşık 50 bin olması gerekirken, çok düşük ücretlerle ve yüzde 20`ye yaklaşan bir işsizlik oranı ile karşı karşıyayız.

Önümüze sunulan bu durumun doğal bir durum olduğu algısını reddediyoruz. Tam tersine ülkemizde İnşaat Mühendislerinin işsiz kalmasının izah edilemeyecek bir durum olduğunu, işsizliğin ve güvencesiz çalışma koşullarının kader değil, sömürü çarkının bir parçası olduğunu, yaşadığımız sorunlarla ilgili taleplerimizi ısrarla tekrar ediyoruz.

Taleplerimiz; 

1. Genç mühendis istihdamı için kamu teşvikleri sağlanmalıdır.

2. Kamuda taşeron engellenmeli, inşaat mühendisi sayısı arttırılmalıdır

3. Kamu ihalelerinde istenen teknik personel sayısı arttırılmalıdır.

4. "Şantiye Şefliği" kağıt üzerinde kalmamalı tam zamanlı şantiye şefi hale getirilerek, sıkı denetlenmelidir.

5. Yapı denetimde çalışan inşaat mühendislerinin ücret ve çalışma şartları iyileştirilmelidir.

6. TMMOB`nin belirlediği asgari mühendis ücreti resmileşmeli, ilgili kurumlarca denetlenmelidir.

7. Şantiyelerdeki çalışma koşulları ilgili kamu tarafından denetlenmelidir.

8. Kanunla belirlenen inşaat mühendisliği hizmet alanlarındaki istihdam biçimleri yeniden düzenlenmelidir.

9. Kalkınma ve yatırımlar planlanmalı, ihtiyaç duyulacak inşaat mühendisi sayısı belirlenerek, üniversite kontenjanları yeniden belirlenmeli, eğitimin kalitesi arttırılmalıdır.

Yukarıda ifade ettiğimiz talepler, sadece genç ve işsiz meslektaşlarımızın sorunlarını çözmeye yönelik değildir. 

Mesleğimize sahip çıkmak, yapım sürecinde ara eleman değil karar verici olabilmek, işsizliği ve güvencesiz çalışma koşullarını ortadan kaldırmak için önü sürdüğümüz bu talepler, aynı zamanda deprem tehlikesini sürekli yaşadığımız ülkemizde, yapıların güvenli, vatandaşlarımızın sağlıklı olmasının da temel koşullarıdır.

Eylem ULUTAŞ AYATAR

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İzmir Şube Başkanı

17 Tem 2020 - 23:05 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?