Aktif Sigortalı Çalışan İşçilerin Kronik Hastalıkları Unutuldu mu ?

İşyeri Hekimleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuka Soruyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan çalışanların idari izinli sayılmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır.

İşyeri Hekimleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuka Soruyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan çalışanların idari izinli sayılmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır.

Özel sektörde fabrikalarda atölyelerde şantiyelerde çalışan ve kronik hastalığı bulunan çalışanlar aylardır çalışamamakta ve ücret alamamaktadır. Özel sektör çalışanları idari ve ücretli izinli sayılmadığı gibi bu çalışanların hangi koşullarda çalışma hayatına katılabileceği ve alınması gereken önlemlerin neler olması gerektiği konusunda bir bilgilendirme yapılmamıştır. Özel sektörle ilgili belirsizlik halen sürmektedir. 3 milyon kamu çalışanının 4/c çalışma koşullarına ilişkin Cumhurbaşkanı İçişleri Bakanı Sağlık Bakanı açıklama yapmakta genelge çıkarılmakta ancak 16 milyon aktif sigortalı 4/a çalışan işçilerin çalışma yaşamına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamaktadır.

Özellikle işçinin sağlığı ve güvenliğinden sorumlu ilgili Bakandan herhangi bir açıklama gelmemiştir. Bu konuda soruyoruz:  İşçi sağlığı ve iş güvenliğinden sorumlu Bakan siz değil misiniz İşyeri Hekimleri Uyarıyor: Sorumluluğunuzu yerine getiriniz.

Yeni korona virüs bulaşta ayrım yapmaz iken kronik hastalığı bulunan çalışanlara yönelik tedbirler konusunda çalışanlar arasında ayrımcılık yapılmaktadır.

COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler konulu 2020/8 Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacaktır. İdari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacaktır. kararı alınmıştır.

Ancak özel sektörde çalışan kronik hastalığı olan işçiler izinli sayılanlar arasında yer almamıştır.

Daha önceki genelgelerde İçişleri ve Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı olan ve çalıştırılmayıp evlerine gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması çalışma yasağı getirilen işçiler açlık-hastalık-ölüm üçgeninde sıkışmış durumdadır. Kronik hastalığı olan ve evlerine gönderilen işçilerin yeniden çalışma yaşamına katılmaları konusunda herhangi bir açıklama veya genelge yayımlanmamıştır. Bu nedenle işyeri hekimleri ne yapacakları konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Ayrıca özellikle küçük-orta ölçekli birçok işletmede işyeri hekimi bulunmamaktadır.

Çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemenin yanı sıra çalışma hayatındaki mevcut ve muhtemel meselelerin çözüm yollarını araştırmak çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları koruyucu ve çalışmaya destekleyici tedbirleri almak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının görevleri arasındadır.

Sonuç olarak Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu virüsün bulaş konusunda kamu çalışanları ile özel sektörde çalışanlar arasında ayrım yaptığına dair bilimsel bir veriyi açıklamamıştır.

Salgın tüm çalışanları etkilemektedir. Çalışanlar arasında böyle bir ayrımcılık salgınla mücadeleye ve topluma zarar vermektedir. Oysa salgınla mücadelenin dayanışma içinde kimse geride bırakılmadan çalışanların özlük haklarını korumaya özen göstererek sürdürülmesi gerekmektedir.

Özel sektörde çalışanlardan kronik hastalığı olanların herhangi bir hak kaybı yaşamadan izinli sayılmalarının sağlanması kişinin anayasal temel hakları arasındaki yaşam ve sağlık hakkı ile çalışma hakkının korunması açısından değerlidir.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığını çalışanlar arasındaki ayrımcı uygulamaya son vermeye ve kronik hastalığı bulunan işçilerin çalışma yaşamlarına ilişkin genelge yayımlayarak  işçileri ve işverenleri acilen bilgilendirmeye çağırıyoruz.

İZMİR TABİP ODASI İZMİR TABİP ODASI İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞYERİ HEKİMLİĞİ KOMİSYONU

04 Haz 2020 - 01:07 İzmir/ Urla- 3. Sayfa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?