İTO'nun Yaşlı Bakım Projesi kabul edildi

İzmir Ticaret Odası'nın Evde Bakım Sektörü'ne nitelikli insan kaynağı yaratmak için hazırladığı Erasmus+ Programı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. Proje 2 yıl sürecek.

Avrupa Komisyonu’nun Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitimi Alanında Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında, 2019 yılı teklif çağrısı döneminde İzmir Valiliği koordinatörlüğünde sunulan ‘’Evde Bakım Sektöründe Düşük Beceri ve Nitelikli Yetişkinlerin İstihdamının Güçlendirilmesi Projesi – EMPOWER4EMPLOYMENT (2019-1-TR01-KA204-076960)’’ Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir.

Dünya nüfusu hızla yaşlanmakta ve kronik hastalıkların oranları artmaktadır. Avrupa'daki mevcut demografik gelişmeler ve değişimler evde bakıma olan ilginin artmasına neden olmuştur. Sonuç olarak, yakın gelecekte daha fazla insan bakıma bağımlı olacaktır. Artan evde bakım talebi, resmi bakım hizmetlerini genişletme ve harcamaları artırma ihtiyacı doğuracaktır. Bu durum sektördeki işe alım fırsatları açısından bazı olumlu beklentiler yaratmaktadır.

Projenin temel amacı; evde bakım sektöründe çalışabilmek için gerekli beceri ve yeterlilikleri belirleyip,  alan ile ilgili müfredat, portal ve iş arama ağları geliştirerek düşük nitelikli ve beceri düzeyindeki yetişkinlerin evde bakım sektöründe istihdam edilebilirliklerinin güçlendirilmesidir. Ayrıca sektörün ihtiyacı olan beceri ve yeterlilikte işgücü kaynağının sağlanması hedeflenmektedir. Proje İzmir Valiliği koordinatörlüğü ve İzmir Ticaret Odası’nın stratejik ortaklığında; Türkiye, Portekiz, Avusturya ve Polonya' nın yer aldığı dört ülkeden altı ortak kurum ile yürütülmektedir. Sektörün tüm aktörlerini temsil eden bir ortaklık yapısı oluşturulmuştur.

Proje Ortakları:

1.İzmir Valiliği (Koordinatör) (Türkiye)

2. İzmir Ticaret Odası (Türkiye)

3. BIT MANAGEMENT-Bit Management Beratung GesmbH (Avusturya)

4. WSBINOZ - Wyzsza Szkola Biznesu I Nauk O Zdrowiu (Polonya)

5. Redefine - Associação Para A Investigação, Educação E Desenvolvimento (Portekiz)

6. Menderes Belediyesi (Türkiye)

6. Proje,  COVID-19 Salgını Gibi Pandemilerde Evde Bakım Alanında Toplum İhtiyaçlarını Destekleyecektir:

COVID-19 salgını ile birlikte tüm dünyada evde bakımın önemi bir defa daha kanıtlanmıştır. Evde bakım virüsün yayılımının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla evde bakım çalışanları bu dönemin kilit aktörlerindendir. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyon konunun önemine dikkat çeken rehberler yayınlamıştır. EMPOWER4EMPLOYMENT Projesi; COVID-19 gibi pandemiler sırasında güvenli evde bakım yönetimi, sürekli ve kaliteli bakımın sürdürülmesi ve evde bakım çalışanlarının COVID-19 gibi pandemilerde hangi beceri ve yeterliliklere sahip olması gerektiği, ulusal sağlık hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonu konularında rehber olacaktır.

Proje kapsamında 3 temel fikri çıktı üretilecektir:

1. Beceri ve Yeterliliklerin Belirlenmesi El Kitabı: Fikri çıktının amacı, evde bakım sektöründe çalışmak isteyen yetişkinlerin sahip olması gereken yeterliliklerin ve becerilerin belirlenmesine ve değerlendirilmesine olanak sağlayan kılavuz bir el kitabı geliştirilmesidir.

2. Eğitim Müfredatı: Evde bakım sektöründe iş arayanlara yeterince rehberlik edebilmeleri ve onları sektöre hazırlayabilmeleri için yetişkin eğitmenleri, kariyer danışmanları ve iş bulma kurumlarının ihtiyacını karşılayacak eğitim müfredatı geliştirilecektir.

3. İş Eşleştirme Platformu: Tüm Avrupa’ da ve ülkemizde; iş arayanlar ile gelecekteki işverenleri birbirine bağlayan ve böylece bölgedeki istihdamı kolaylaştıracak bir iş eşleştirme platformu oluşturulacaktır. Özellikle, düşük beceri ve nitelikli yetişkinlerin sadece becerileri ve yeterliliklerinin  geliştirilmesinde değil, işgücü piyasasına girişlerinde de desteklenmesi sağlanacaktır. Platform, profesyonel evde bakım kurumlarının yanı sıra, özel bakım ihtiyaç sahiplerinin de sisteme erişimine imkan sağlayacaktır.

29 May 2020 - 01:48 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?