Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma sebebi midir?

Evde kalmak, normal yaşamda karşılaşılan ufak sorunların büyümesine, iletişim eksikliğinin ise evli çiftlerde hayal kırıklığı yaratıp boşanma yoluna gitmelerine neden olmaktadır.

Büyütmek için resme tıklayın

KORONA VİRÜS TAŞIYICISI OLMAK BOŞANMA SEBEBİ MİDİR?

Dünya’nın birçok ülkesinde korona virüsten dolayı, karantina uygulaması kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Ülkemizde de hali hazırda bir sokağa çıkma yasağı mevcut değilse de, yine karantina uygulaması kapsamında, “evde kal, evde çalış…” teşvikleriyle vatandaşlar zorunlu olmadıkça evden çıkmamaya yönlendirilmektedir.

Bu da, evli çiftler başta olmak üzere, ailelerin birbirleriyle olağandan daha fazla vakit geçirmesine neden olmuştur. Bu dönemde, uzun süre karantinada kalan çiftler arasında, resmi makamlarca; şiddetli geçimsizliğin baş gösterdiği ve aile içi gerek psikolojik gerekse de fiziksel şiddetin arttığı tespit edilmiştir.

Evde kalmak, daha önce var olan gizli şiddet eğilimlerinin ortaya çıkmasına neden olmakta ve aynı zamanda yardım talep etmeyi de zorlaştırmaktadır.

Bu durum, normal yaşamda karşılaşılan ufak sorunların büyümesine, iletişim eksikliğinin ise evli çiftlerde hayal kırıklığı yaratıp boşanma yoluna gitmelerine neden olmaktadır. Zira, bir arada geçirdikleri süre uzadıkça insanlar, birbirlerinden daha fazla nefret eder hale gelirler. Sosyal yaşamda, insanların kendilerine ait bir alanları olması gerekir. Üstelik bu, sadece çiftler için değil, herkes için geçerlidir.

Günden güne artan aile içi şiddet karşısında da, insanların sokağa çıkmaması konusuna yoğunlaşan polis güçlerinin, bu sırada maalesef ki şiddete uğrayan kadınların acil yardım taleplerine cevap veremediği görülmektedir. Ancak, şiddete uğrayan kadınların bu durumu sineye çekerek hayatlarına devam etmesi, hakkını aramak için en azından hayatın olağan haline dönmesini beklemesi kesinlikle beklenemez!

Önemle belirtmek gerekir ki, her ne kadar korona virüs tedbirleri kapsamında kamu otoriteleri tarafından duruşmaların 30/04/2020 tarihine kadar ertelenmesi tedbiri alınmışsa da; boşanma süreciyle alakalı davalar şu an açılabilmektedir.

Bununla birlikte, ailenin korunması ve kadına karşı gerek fiziksel gerekse de psikolojik şiddetin önlenmesine dair Aile Mahkemesi’nden koruma ve tedbir kararları da derhal, bu tedbirlerin bitmesini beklemeksizin alınabilmektedir.

Bu sebeple şiddete uğrayan kadınların, hiçbir şekilde bu yaşadıklarına katlanmaması gerektiğini ve derhal bir uzmandan hukuki yardım almalarını tavsiye etmekteyiz.

BOŞANMA DAVASI VE SEBEPLERİ

Medeni Kanunumuza göre boşanma davaları; anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası olmak üzere iki şekilde açılabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası, her iki tarafın boşanmanın tüm sonuçları hakkında anlaşarak evlilik birliğini sona erdirmesidir. Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin açtığı davayı kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır.

Çekişmeli boşanma davası ise, taraflar arasında boşanmada hangi tarafın kusurlu olduğu, maddi ve manevi tazminat, nafaka, velayet, ev eşyalarının paylaşımı vb. gibi konularda belli bir çekişmenin yaşandığı bir dava türüdür.

Boşanma Davasının Özel Sebepleri

Medeni Kanunumuzda yer alan özel boşanma sebepleri;

1- Zina: Eşlerden birinin, evlilik birliği devam ederken, karşı cinsten bir kişi ile isteyerek cinsi münasebette bulunmasıdır.

2- Hayata Kast, Pek Kötü Muamele, Onur Kırıcı Davranış: Hayata kast, bir eşin, diğer eşi öldürme girişimidir. Pek kötü muamele, diğer eşin vücut bütünlüğü ve sağlığına yönelik her türlü saldırıdır. Eşin, diğer eş tarafından bir kez dahi şiddet görmesi bu kapsamda değerlendirilir. Onur kırıcı davranış, eşlerden birinin, diğerinin onuruna, haksız ve ona hakaret etmek, onu küçük düşürmek amacıyla yaptığı saldırıdır.

3- Küçük Düşürücü Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme: Küçük düşürücü suçun belirlenmesinde, toplumdaki anlayış dikkate alınır. Örneğin; hırsızlık, hileli iflas, dolandırıcılık, ırza geçme gibi suçlar küçük düşürücü suç kapsamında değerlendirilmektedir. Haysiyetsiz hayat sürme gibi durumlara da ayyaşlık, kumarbazlık ve hayat kadını olarak çalışma örnek olarak gösterilebilir.

4- Terk: Eşlerden birinin haklı bir sebep olmaksızın ortak konutu terk etmesidir.

5- Akıl Hastalığı: Bu sebebe dayanılarak açılan boşanma davasında, hastalığın iyileşemeyeceğinin sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi gerekmektedir.

Boşanma Davasının Genel Sebepleri

Evlilik birliği temelinden sarsılmışsa ve bu sebeple eşlerden artık ortak hayata devam etmesi beklenemez ise, boşanmanın genel sebebinden söz edilir.

Yani boşanma davası; yukarıda yer alan zina, hayata kast, pek kötü muamele, onur kırıcı davranış, küçük düşürücü suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme, terk ya da akıl hastalığı gibi özel sebeplerden birine dayanılarak açılamıyorsa; ancak tarafların evlilik birliğini devam ettirmeleri kendilerinden beklenemeyecek durumda ise, genel sebeplere dayanılarak dava açılabilecektir.

Genel boşanma sebebi olarak; Eşine iftira etmek, Aile sırlarını açıklamak, Eşi ailesi ile görüştürmemek, Eşin ailesine hakaret etmek, Başkasını sevdiğini söylemek, Eşini sevmediğini söylemek, Aşırı kıskançlık göstermek, Bağımsız konut sağlamamak, Cimri olmak, Üvey çocuklara kötü davranmak, Eşin hastalığı ile ilgilenmemek, Cinsel ilişki kuramamak, Cinsel ilişkiden kaçınmak, Sürekli alkol almak, Sürekli kavga etmek, Kayınpeder veya kayınvalidenin, eşe kötü davranmasına engel olmamak, Kadının mesleğini icra etmesine mani olmak, Aşırı şekilde borçlanarak birçok icra takibine sebep olmak vb. sebepler, eşlerden biri için ortak hayatı devam ettirmeyi imkansız hale getiriyorsa bu sebeplerden bir veya birkaçına dayanılarak boşanma davası açılabilmektedir.

İSPAT

Boşanma davası; tanık, telefon konuşmaları, whatsapp yazışmaları, sosyal medya içerikleri (facebook, instagram, twitter..), otel ve uçak kayıtları, kredi kartı ekstreleri, fotoğraf veya video kayıtları gibi delillerle ispat edilebilecektir.

TALEP EDİLEBİLECEKLER

Boşanma davası ile birlikte; nafaka, çocuğun velayeti, maddi ve manevi tazminat, mal paylaşımı talepleri de istenebilmektedir.

Medeni Kanunumuza göre, mevcut veya beklenen bir menfaati boşanma yüzünden haleldar olan kusursuz ya da daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebebiyet verilmiş olaylar yüzünden, kişilik hakları saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olandan manevi tazminat da isteyebilmektedir.

KORONA VİRÜS TAŞIYICISI OLMAK BOŞANMA SEBEBİ MİDİR?

Yukarıda da açıklamış olduğumuz üzere kanunumuzda hastalık olarak sadece ‘akıl hastalığı’ özel boşanma sebebi olarak sayılmaktadır.

Bunun dışında eşlerden birinin hasta olması tek başına boşanma sebebi sayılamaz. Ancak, korona virüs taşıyıcısı olmak başlı başına bir boşanma nedeni olmasa da; korona virüsün yayılmasını önlemek için ülke çapında alınan tedbirlere uymamak, gerekli olmadığı hallerde dışarı çıkmak, eve gelince kişisel dezenfeksiyonu ihmal etmek, aile üyelerini bu vaziyette temasa zorlamak, karantina şartlarını ihlal etmek, bu konudaki uyarıları dikkate almamak ve böylelikle eşin ve aile üyelerinin sağlığını tehlikeye atmak gibi eylemler neticesinde aile üyelerinde bulaşıcı hastalık tespit edilmesi halinde bu husus, boşanma davasında kurallara ve tedbirlere uymayan taraf açısından kusur teşkil edebilecek ve boşanma davası açılabilecektir.

Av. Çiler Nazife KOŞAR

Sayfa 2 / 2

07 Nis 2020 - 19:47 İzmir/ Karşiyaka- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?