Muhsin Yazıcıoğlu mezarı başında anıldı

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınında 25 Mart 2009'da helikopterin düşmesi sonucu beraberindeki 5 kişiyle birlikte hayatını kaybeden Büyük Birlik P...

Büyütmek için resme tıklayın

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınında 25 Mart 2009'da helikopterin düşmesi sonucu beraberindeki 5 kişiyle birlikte hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları Sivas'taki mezarlarının başında anıldı.

Şu günlerde Corona Virüs salgını nedeniyle mücadele için büyük bir çaba gösteren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölüm yıldönümü nedeniyle bir twett attı.

Dr. Fahrettin Koca / @drfahrettinkoca
"Bayrağına ve milletine olan sevdasıyla Türk siyaseti adına önemli bir değerdi. Acı kaybımızın yıl dönümünde Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu saygı ve rahmetle anıyorum" dedi.

Yazıcıoğlu'nun ölüm yıldönümü nedeniyle twett atanlar şunlar:

ELÇİBEY VAKFI / @elcibeyvakfi
Gök kubbede hoş sada bırakanlara, yiğitçe yaşayıp yiğitçe ölenlere selam olsun. Türklüğün yiğit evladı; ruhun şad, mekanın cennet olsun. #MuhsinYazıcıoglu

Ömer Çelik / @omerrcelik

Ak Parti AK PARTİ MKYK ve MYK üyesi / Parti Sözcüsü
Bu ülkenin sevdalısı... Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Servet Parlakcı / @servetparlakcc
Ben Türk' üm Türk esir olmaz... Ben Türk' üm Türk vatansız olmaz... Ben Türk' üm Türk bayraksız olmaz... Ben Türk' üm Türk ezansız olmaz Ben Türk' üm Türk hürriyetsiz olmaz... Muhsin Başkan ruhun şad... Mekanın Cennet Olsun Reis


Nezahat Özgenç/ @nazoozgenc
"Başta 28 Şubat olmak üzere, demokrasiye karşı her süreçteki, onurlu ve mert duruşunu, asla unutmayacağız Büyük REİS..!" Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu, Unutmadık unutmayız Mekanın cennet olsun inşaAllah

Fatih SARIKAYA / @FatihSARIKAYA_
"Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir." Zaman buz tuttu şimdi; üşüyoruz... Dava adamı #MuhsinYazıcıoğlu'nu rahmetle anıyoruz. #MuhsinYazıcıoğlu

***

ÖZGEÇMİŞİ

MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?

Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı.

Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı.

1968’de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78).

1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu.


12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı.

Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardim amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı.

1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak” sloganıyla, Sivas’tan milletvekili seçildi.

1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde büyük birlik partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.

24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü.26 Nisan 1998’de yapılan 3. Büyük Kurultay’da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay’da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay’da,20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay’da,30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay’da ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçilmiştir.

22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP’nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekilliğine seçilmiştir.Daha sonra BBP’ye katılarak TBMM’de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP’yi Meclis’te temsil etmiştir.19 Ağustos’ta yapılmış olan BBP’nin 3.Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan olmuştur.

Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.

25 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?