Orman! Su! Hava! Sonuç ortada

21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Meteoroloji Günü... Bu günler niye var acaba? Çanların kimin için çaldığını sorgulamamız gereken şu günlerde Covid-19 salgınından umarız ders çıkarırız ve fazla geç kalmış olmayız.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Corona Virüs salgını nedeniyle bir açıklama yayınladı. Hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz hastalıklarla mücadele konusu bir kez daha gündeme getirilen açıklamada, "Yok ettiğimiz yaban hayatı ve kaybolan türler bizim de sonumuzu hızlandırmaktadır" denildi. 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına Başkan H. Gökhan Özdemir imzasıyla yapılan açıklamadaki mesajlar umarız Sağlık Bakanlığı tarafından dikkate alınır ve Viroloji Bilim Dalı'nda en donanımlı meslek grubu olan veteriner hekimlerden insan sağlığı için de daha fazla yararlanılır.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ ŞÖYLE:

Tüm dünya ile birlikte ülkemiz de Covid-19 salgını nedeni ile zor günlerden geçmektedir. Yaban hayatı kaynaklı olduğu belirtilen bir zoonoz olarak, insandan insana hızla yayılması nedeni ile tehlikeli boyuta ulaşan bu sorunla hep birlikte mücadele ettiğimiz bu günlerde düşünmemiz ve hiç unutmamamız gerekenlerin altını çizmek istiyoruz.

- Doğal kaynaklarımızın tükenmesi geleceğimizin yok olması demektir!

- Doğaya verilen zarar biyoçeşitliliğimizin ve geleceğimizin yok olması demektir!

- İnsanlar olarak yok ettiğimiz yaban hayatı ve kaybolan türler bizim de sonumuzu hızlandırmaktadır!

- İnsan sağlığına yönelik koruyucu önlemleri almak her zaman tedaviden daha ekonomik tedbirlerle mümkündür!

- İnsan sağlığının korunmasına ayrılan bütçe ne kadar fazla olursa olsun, Covid 19 benzeri salgınlarda çaresiz kalmak kaçınılmaz olacaktır!

- Zoonoz hastalıkların varlığının dikkate alınması ve yaban hayatının doğru yönetilmesi bir zorunluluktur, yok sayılamaz!

- Zoonoz hastalıklarla mücadele kapsamında emek veren ve hiç kimsenin farkına varmadığı Veteriner Hekimler de sağlık çalışanıdır, tüm ilgili Bakanlıklarda Tek Sağlık modelli düzenlemeler yapılmalıdır!

- Veteriner Hekimler Viroloji Bilim Dalı'nda en donanımlı meslek grubudur!

- Ülkemizde aşı çalışmalarının yapılması, bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve halk sağlığının korunması faaliyetlerinin başarı ile yürütülmesi için Veteriner Hekimlik hizmetlerinin ilgili Bakanlıklar bünyesinde acilen yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Kuş gribi, Domuz gribi, Kuduz, SARS, MERS, AIDS ve pek çok hastalığın anlatamadığını Covid 19 acı bir tablo ile bir kez daha anlatmaya çalışmaktadır.

Bu saydığımız konularda önlemlerin alınması; hiç kimsenin kişisel görüşünün, hiçbir meslek grubunun şovenizminin, hiçbir ekonomik gücün tercihlerinin doğrultusunda verilecek kararlardan değildir.

Kısaca özetlediğimiz hususlar insanlığın geleceği için son çıkışa yönlendiren bilimsel gerçeklerdir.

Dileriz bu salgın son dersimiz olur.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Meteoroloji Günü...

Ne yazık ki dünya olarak bunları kutlamaya artık yüzümüz kalmadı.

Bundan sonra; ormanların, doğal su kaynaklarının, sağlıklı havanın ve iklimin korunmasının hep birlikte takipçisi olalım.

Biz İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak tüm üyelerimizle birlikte aldığımız eğitim gereği; doğaya ve tüm canlılara saygılı olmanın önemini biliyor ve yaşanabilir bir dünya için emek harcayan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Doğaya ve canlılara saygılı, sağlıklı günler dilerim.

H. Gökhan ÖZDEMİR Başkan İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına

21 Mart 2020 İzmir/ Konak- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?