Elektrik ve internet faturaları ertelenmeli

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetimi, Koronavirüse Karşı Kamusal Mücadele Çağrısı yaptı. Mobil test merkezleri kurulmasını ve tıbbi cihazların acilen bakımdan geçirilmesini öneren Oda, "Elektrik ve İnternet Faturaları Ertelenmeli* dedi.

KORONAVİRÜSE KARŞI KAMUSAL MÜCADELE ÇAĞRISI 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yaygınlığına ilişkin "pandemi" kararı alınan yeni tip Koronavirüs`ün (Kovid-19) ülkemizde de tespit edildiği açıklandı. DSÖ tarafından 30 Ocak`ta aynı virüse ilişkin "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan edildiğini duyurmuştu. Dünyayı saran salgın anlamına gelen "pandemi" kararı ise riskin büyüdüğünü ve tüm ülkelerin acil önlemler alması gerektiğini ifade etmektedir. Bünyesinde tıbbı cihaz geliştiren ve bu cihazların sağlıklı çalıştırılmasını sağlayan biyomedikal ve elektronik mühendislerini de barındıran bir meslek örgütü olarak, öneri ve değerlendirmelerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Çin`de ortaya çıkmasının ardından başta İtalya, Güney Kore ve İran olmak üzere tespit edildiği her ülkede hızla yayılan virüs, "kamu sağlığı" sorunlarını tüm dünyada su yüzüne çıkarmıştır. Küresel ölçekte ticarileştirilen sağlık sisteminin, bu tip bir salgına zamanında önlem alabilecek kapasitesinin olmadığı ortaya çıkarken, ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerinin hammaddeden son ürüne kadar uluslararası tekellerin kontrolünde olmasının büyük risk doğurduğunu göstermektedir. Özel tekellerin kısa ve orta dönemde kâr getirmeyecek, düzenli ve sistemli olması gereken araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütmediği ortadadır. Düşük kâr marjını veya mevcutta artan talep olmaması nedeniyle araştırma yapılmayan alanlardaki boşluk acilen küresel ölçekte kamu otoriteleri tarafından doldurulmalıdır. Hızlı tüketimi olan ilaç ve tıbbi cihazların geçmişte olduğu gibi kamu otoriteleri tarafından üretilmesi gerekmektedir. Yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretimini arttırmak üzere çözümler geliştirilmelidir. Üretimin en önemli girdileri enerji ve insan kaynaklarına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır. Üretimin finansmanına yönelik çözümler geliştirilmelidir. Dünya nüfusunun yüzde 60`ını etkileyeceği düşünülen bu salgın, insanlığın devamı için sağlığın ticarileştirilmesinde geri adım atılması gerektiğini ortaya koymaktadır.    

Bazı ülkelerde sonradan sokağa çıkma yasağı, sınır kapatma gibi olağanüstü önlemler alınmasına rağmen salgının yayılmaya devam etmesi, vaka ve ölüm oranlarının yükselmesi, önlemler konusundaki zamanlamanın hayati olduğu göstermektedir. Ülkemizde üst düzey önlemler için vaka ve ölüm sayısının artması beklenmemelidir. Çin, İtalya, Güney Kore ve İran`da yaşananlardan ders çıkararak, insanların toplu olarak bir arada bulunmasını gerektiren tüm faaliyetler durdurulmalıdır. Turistik, sportif, sosyal, kültürel etkinlikler acilen ötelenmelidir. Temel tüketim maddelerinin teminini garanti altına alınarak, diğer ticari faaliyetlerin minimuma ineceği bir dönem için de ekonomik planlama yapılmalıdır.

Öncelikle aralarında üyelerimiz biyomedikal mühendislerinin de bulunduğu tüm sağlık çalışanları için üst düzey koruma önlemleri alınmalıdır. Başta İtalya olmak üzere salgının boyut değiştirdiği ülkelerde tıbbi cihaz yetersizliği yaşandığı görülmektedir. Koruyucu nitelikteki madde ve cihazların bulunamaması, teşhis için gerekli test merkezi sayısı, tedavi aşamalarından kullanılan başta solunum cihazları olmak üzere karşı karşıya kalınan yetersizlikler, ölümleri artırmaktadır. Güney Kore, mobil test merkezleri kurarak, hızlı yayılmayı bir düzeyde frenlemiştir. Almanya`da da kurulan; arabadan inmeden örnek verilebilecek mobil örnek alma merkezleri ülkemizde de acilen devreye sokulmalıdır. Mevcut yoğunluğu bile kaldıramayan acil servisler yerine yurttaşların kolayca erişebileceği noktalara kurulacak test merkezlerinde örnek vermesi sağlanarak; tedaviye başlamak için vakit kazanılmalıdır. Vaka yoğunluğu artmadan hastanelerde ve diğer sağlık merkezlerinde tanı ve tedavide kullanılan tüm tıbbi cihazların bakımı, onarımı ve metrolojik durumları gözden geçirilerek, cihazlar hazır hale getirilmelidirler. 

Ağ Kapasitesi Artırılmalı

Salgında etkilen ülkelerdeki deneyimler; evden çalışma ve uzaktan eğitim talebinin arttığını göstermektedir. Vatandaşların vakitlerinin büyük bir bölümünü evlerinde geçirmeye başlayacakları göz önüne alınarak, İnternet erişimi başta olmak üzere iletişim alt yapısı gözden geçirilmelidir. İş, eğitim ve eğlence amaçlı İnternet kullanımı artacağından; servis sağlayıcılar kapasite artışı için hazırlık yapmalıdır. Benzer şekilde meskenlerde elektrik tüketimi de artacaktır. Elektrik dağıtım şirketleri de alt yapı önlemlerini almalı, yurttaşlar ise tasarruf önlemlerine yönelmelidir.

Faturalar Vergi Yükünden Kurtarılmalı

Dünya genelinde başlayan ekonomik durgunluk ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz önümüzdeki aylarda daha fazla yurttaşın; elektrik, su, doğalgaz ve İnternet aboneliği faturalarını ödeyememesine neden olacaktır. Başta cep telefonu ve mobil cihazlar olmak üzere bilgi ve iletişim teknolojileri üzerindeki Özel Tüketim Vergisi ile cep telefonu ve İnternet aboneleri için yük oluşturan Özel İletişim Vergisi hemen kaldırılmalıdır. Cep telefonu işletmecileri de dahil olmak üzere tüm İnternet servis sağlayıcıları; eba.gov.tr başta olmak üzere uzaktan eğitim sistemlerine erişimi, kotadan bağımsız, ücretsiz hale getirmelidir.

İleri yaşlardaki yurttaşların yaşadığı meskenler başta olmak üzere, fatura ödenmediği gerekçesiyle elektrik kesintisi yapılmaması sağlanmalıdır. Risk nedeniyle evlerinde izole edilmesi gerekecek yurttaşların, gelir kaybı nedeniyle iletişim, elektrik, su ve gıdaya erişimi yok edilmemelidir. Özel şirketler eliyle yürütülse de bu hizmetlerin, temel kamu hizmeti olduğu göz önüne alınarak, faturaların son ödeme tarihleri ötelenmelidir.

Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

14 Mar 2020 - 11:41 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?