İzmir Kent Konseyi kadın başkan seçti

Seçimli Genel Kurul'da Eşit Yaşam Derneği'ni temsil eden Seniye Nazik Işık 167 oyla İzmir Kent Konseyi'nin yeni başkanı oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

İzmir Kent Konseyi 16. Genel Kurulu İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapıldı. Engin Önen'in Divan Başkanlığı yaptığı Genel kurulda Konak Kent Konseyi Hamit Mumcu, CHP PM eski Üyesi ve Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur, Kenan Uzuner, Adnan Yüksel Gürüz, Nusret Doğan Albayrak ve Mehmet Keskin aday oldu. Öte yandan adaylardan Fatih Sürenkök ile Mustafa Kapancıoğlu seçim başlamadan hemen önce yarıştan çekildi.
İlk turda 9 aday da yeterli oyu alamadı. En az oy alan 6 aday yarıştan çekilirken, ikinci tura geçildi.
İkinci turda da salt çoğunluk olan 197 oyu üç aday da alamadı. Sayımda Nazik Işık'a 125 oy, Hamit Mumcu'ya 90 oy çıkarken, Yalçın Kocabıyık 80 oyda kaldı. Bu turda kural gereği en az oyun alan Yalçın Kocabıyık elendi ve üçüncü tura geçildi.
Bu turda İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteklediği iddia edilen, Eşit Yaşam Derneği'ni temsil eden Seniye Nazik Işık 167 oy aldı ve İzmir Kent Konseyi'nin yeni başkanı oldu. Hamit Mumcu'ya ise üçüncü turda 101 oy çıktı.

Seniye Nazik Işık kimdir?

İzmir’de doğdu.

Karşıyaka Fevzi Paşa İlkokulu (1968), Karşıyaka Kız Lisesi (1974), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. (1978)

Ankara Üniversitesi (SBF) ve Londra Üniversitesi (SOAS)’inden yüksek lisans dereceleri aldı (1984, 1997).

Devlet Planlama Teşkilatı Planlama Uzmanı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.(1979-2002).

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nde Sosyal Politika ve Planlama, Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Hizmet dersleri verdi (1999-2012).


Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler projeleri dahil, çeşitli sosyal projelerde danışmanlık, eğitimcilik, koordinatörlük, yöneticilik yaptı (2002-2010).

Devletin ve sivil toplumun uluslararası temsil heyetlerinde görevler aldı.

Kadın Dayanışma Vakfı kurucu üyesi, Kadın Sığınma Evi - Danışma Merkezleri kurucusu, Eşit Yaşam Derneği kurucu üyesi ve Başkanı, Anadolu’da çok sayıda kadın örgütüne danışmanlık yapıyor.

Siyasi bir aileden geliyor, CHP eski bakanlarından Hasan Esat Işık’ın oğlu İktisatçı Yusuf Işık ile evli ve iki çocuk annesidir.

CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri görevinde bulundu.

CHP Milletvekili Adayı (İzmir 1. Bölge, 2011)

Parti Meclisi Üyesi olarak görev yaptı.(2012-2014)

29 Şubat 2020 İzmir/ Konak- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?