Göllerimizi Bir Bir Kaybediyoruz

TEMA Vakfı İzmir İl Temsilciliği'nin Şubat ayı konuğu Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneği Bilim Danışmanı, Limnolog, Doç. Dr. Sayın Erol Kesici oldu. Kesici, ülkemiz göllerinin geldiği vahim durumu tüm gerçekliği ile ortaya koydu.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

DR. EROL KESİCİ, KAYNAKLARI İSRAF

ETMEYELİM ÇAĞRISINDA BULUNDU

***

SU VARSA BOLLUK OLUR

YOKSA, HASTALIK GELİR

TEMA Vakfı’nın İzmir Toplantısı’nın ana konusu “Yok olan Sulak Alanlarımız/ Göllerimiz”di. TEMA İzmir Temsilciliği’nin konuğu olan  Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Danışmanı SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Kesici durumu özetledi, “Su yoksa, yaşam da yok” dedi. Sulak alanların insan yaşantısı için ekonomik, kültürel, bilimsel ve reaktif değeri olan mekanlar olduğunu belirten Kesici, “İnsanlar canlılarla sulak alanlarla iç içedir. Bulundukları bölgenin su rejimini dengelemede işlev ve katkılar sağlayan sulak alanlar içtiğimiz, tarımda, endüstride kullandığımız suyun tek doğal, masrafsız fabrikalarıdır ve bulundukları yörenin iklimini de düzenlerler, iyi yönetilirlerse bolluk bereket, iyi yönetilmezse hastalık ve felaket getirirler” dedi.

 TÜRKİYE’DE SU TÜKETİMİ

Su kaynakları yönetiminden sorumlu olan kamu kurum ve kuruluşlarının geliştirdikleri projeler sonucunda çeşitli amaçlara yönelik su tüketimi 45milyar m3’e ulaştığını da belirten Dr. Erol Kesici, “Bu suyun yüzde 75’i (35 milyar m3) Tarımsal Sulama, yüzde 15’i (6 milyar m3) içme-kullanma suyu yüzde 10’u (4milyar m3) ise endüstri suyu ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaktadır. İçme kullanma suyunda kayıp 1. 8 milyar m³, Tarımsal sulamada kayıp ise 22.5 milyar m³” dedi.

Bu gün gelinen noktada çok sayıda doğal gölümüzün su hacimlerinin yüzde 60’a yakınını kaybetdiğini, baraj ve göllerimizdeki su miktarının da benzer oranda azaldığına dikkat çeken Kesici, “Sudan ucuz” sözünü sık kullanan halkımız, bilim dışı yönetim, önemsememek ve ertelemek bakışıyla ne yazık ki su fakiri olmaktadır. Sulak alanlarımız  az veya yoksa yağış da yok, bereket bolluk ta yok” diye uyardı.

SULAK ALANLARIN
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Danışmanı  Dr. Öğretim Üyesi Erol Kesici, Doğal zenginliklerimizin bir parçası olan sulak alanların işlevlerini şu şekilde açıkladı:

 *Sulak Alanlarımız biyolojik çeşitlilik kaynaklarıdır. Ne kadar çok türe sahipsek  yaşam zenginliği de o kadar fazladır.. Neye inanırsak inanalım unutmayalım ki yaşam-canlılık sudan gelmiştir.

 *Yer altı suların beslenmesini ve yeraltına depolanmasında kaynak görevi yaparak, akiferleri ve yeraltı hareketlerini düzenler. Adeta canlı organizmalarla oluşan biyo-mineralizasyonla beton görevi görür.

 * İklimin düzenlenmesi (Sigortası), fırtınadan korunma-selleri önler, taşkın kontrollerini sağlarlar. Bir yerde nem kadar fazla ise orada ormanlar, ağaçlar ve yağışlar daha fazla olur.

* Sulak alanlar, iklim değişikliğinin kontrolünü düzenlerler. Kararsız değil kararlı mevsimlerin oluşmasını sağlarlar.

  *Sediman (Tortul kayaçlar) su arıtmasını düzenlerler. Verimli tarım alanlarının, bahçelerin alüvyonlu toprakları, göllere su taşıyan dere çayların ve gölün birikimidir. Aynı zamanda doğal filitre görevi görerek içme suyu sağlarlar.

*Sulak alanlar Kıyı çizgisinin sabitlemesini sağlarlar. İnsanların para harcamasına gerek kalmadan dinlenme, turizm, tarih ve kültürel değerler yaratırlar.

Kısacası sulak alanlarımız huzurlu ferah ve sağlıklı yaşam alanlarımızdır. Yaşadığımız bölgede iklim değişimleri sıcaklık artışlarının yanı sıra suya olan talebi artırmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığında artan sıcaklıklar ve kuraklık yangınlar, seller ve su krizinin giderek artmasına neden olacaktır.

Bizim kuraklıktan daha az etkilenmek için, daha az tüketmeli ve sulak alanlarımızın akılcı kullanımı; göl ve çevresindeki biyolojik çeşitliliği etkileyici insan faaliyetlerinin belirlenmesi, havzada çok az olan su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı sağlamak üzere mevcut su planlarına öneriler getirilmeli ve alternatifler oluşturulmalıdır.

26 Şubat 2020 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?