300 genç Pozitif Lider oldu

Ege Bölgesi'nin 4 sanayi şehrinde; İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli illerinde yürütülen Genç Pozitif Liderler Projesi tamamlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen ve 14 ay süren eğitim ve mentorluk projesi olan Genç Pozitif Liderler Projesi başarı ile tamamlandı.

Proje kapsamında 2 vakfın, 5 üniversitenin ve 8 lisenin işbirliği sağlanarak yaklaşık 300 öğrenciye ulaşıldı. 5 üniversitede toplam 18 gün “Pozitif Liderlik ve Mentorluk” eğitimi, 8 lisede toplam 16 gün “Pozitif Liderliğe Giriş” eğitimi verildi. Üniversiteli öğrenciler ile liseli öğrenciler arasında mentorluk, profesyonel koçlar ile üniversiteli öğrenciler arasında koçluk ilişkisi gerçekleştirildi. Toplamda 600 saati aşkın mentorluk ve 500 saati aşkın koçluk görüşmesi yapıldı. Koçluk ve mentorluk oturumlarının tamamı projeye özel geliştirilen “Genç Pozitif Liderler” mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirildi.

Ege Bölgesinin 4 sanayi şehrinde; İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli illerinde yürütülen Genç Pozitif Liderler Projesinin Kapanış Töreni 23 Şubat 2020 tarihinde Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünde gerçekleştirildi. Törene Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Avrupa Birliği Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, dernek yönetimi, proje iştirakçileri, yükleniciler, projede yer alan rol modeller, koçlar-mentorlar, öğrenciler ve lise ve üniversitelerin temsilcileri katılım gösterdi.

İki oturumdan oluşan toplantının ilk oturumuna Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek, Prof. Dr. Fikret Türkmen, dernek yönetimi, proje ekibi, proje eğitmenleri, faydalanıcı liselerin ve iştirakçilerin temsilcileri katılım gösterdi. Proje sürecinin gelişimi, hedefleri, sonuçlarını ve kazanımlarının paylaşıldığı oturumda, katılımcılar süreci değerlendirerek öğrencilerinin sağladığı fayda için proje ekibine teşekkürlerini sundu. Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, iştirakçilerin ve liselerden gelen okul müdürlerinin ve öğretmenlerin olumlu yorumları doğrultusunda “Biz böyle bir projenin geliştirilmesi ve kapsamının uluslararası düzeye taşınarak, genişletilmesi adına her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Enstitü önündeki alanda gerçekleştirilen kokteyl ve müzik dinletilerine ve sonrasında başlayan ikinci oturuma projede yer alan tüm lise ve üniversite öğrencileri, koçlar, rol modeller ve yükleniciler de katılım gösterdi. Bu oturumda Zekerya Doğan Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Derneği’nin ve Genç Pozitif Liderler Projesinin hikayesini anlatan Dernek Başkanı Doğan “2009 yılında faaliyetlere başlayan Derneğimiz, Geçmişten günümüze kadar devam eden kültürel değerlerimizin yaşatılması, yorumlanması ve gelecek nesillere aktarılması çerçevesinde Türk Dünyasıyla Türkiye arasında bir köprü vazifesi görmeye çalışmaktadır. Bu görevi dil üzerinden yürütmeye çalışıyoruz. Etkin bir tarihin ve büyük bir coğrafyanın dili olan Türkçe, bize sadece tarihi aktarmaz, aynı zamanda geleceğimizi de inşa eder. Tarih şuuru geçmişin geçmişliğini bilmek değil aynı zamanda onun halde de devam ettiği bilinci bize daha büyük sorumluluklar yüklemektedir.

Bu bilinç ancak nereden gelip nereye gittiğini bilen, hayata pozitif bakan lider gençlerimizle varlığını devam ettirebilecekti. Bu düşüncelerle Projemize başladığımızda ‘Liderlik Akademisi’ konusunda tecrübeliydik ama yine de heyecanlıydık. Bu proje ile, bugüne kadar Ege Üniversite öğrencilerine yönelik vermiş olduğumuz eğitimleri geliştirerek Ege Bölgesinin 4 büyük sanayi ilinde hem üniversiteli hem de liseli öğrencilere verdik ve bu eğitimlere ek olarak koçluk ve mentorluk programının gerçekleştirilmesini sağladık.

Projenin başarısında, eğitmenlerimizin, profesyonel koçlarımızın ve projede faydalanıcı olarak yer alan öğrencilerimizin katkısı çok büyük. Onların heyecanları bizim heyecanımızı katlayarak artırdı. Proje, öğrenci arkadaşlarımız arasında yoğun ilgi gördü. Kapanış toplantımızda da bu ilginin yansımasını hep beraber somut olarak görmekten mutluyuz. Projemize sunduğu katkılardan ötürü proje ekibimize, proje eğitmenlerine, iştirakçilerimize, koçlarımıza, öğrencilerimize, rol modellerimize teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, genç yaşında dehası ile İstanbul’u kuşatmayı başaran Fatih Sultan Mehmet ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek göstererek, “Tarih boyunca örneklerini gördüğümüz genç liderlerin, sizlere örnek olmasını umuyor, günümüzün gereği pozitif bakış açısı ile hayatınıza yön vermenizi ve hedeflerinize ulaşmanızı diliyorum” dedi.

Projenin yüklenici firmalarından Sentinus Koçluk ve Danışmanlık’ın yöneticisi, profesyonel koç ve eğitmen Sezin Sivri konuşmasında liderlik tanımının değiştiğini vurguladı; “Bütünün iyiliğini düşünen, insanın içindeki iyiyi ortaya çıkaran pozitif liderlik dönemini yaşıyoruz. Pozitif liderlik, kendimiz, takımımız ve organizasyonumuz için pozitif değişimi tetikleyebilmek, bunun için gerekli sorumluluğu alarak bilinçli seçenekler yaratabilmektir. Daha nitelikli ve güçlü bir anlam arayışı içinde olan potansiyeli yüksek genç bir nüfus geliyor.

Proje katılan 300’e yakın lise ve üniversite öğrencimize pozitif liderlik eğitimi verdik ve bu eğitimleri mentorluk ve koçluklarla destekledik. Projenin amacına uygun olarak; genç nüfusun liderlik yeterliklerinin geliştirilmesine ve yüksek potansiyelli öğrencilerin pozitif liderlik yeterliklerinin geliştirilmesine, öğrencilerin kendilerini geliştirme konusunda harekete geçirebilecek genç rol modeller sağlamalarına ve genç nüfus arasında pozitif kültürel değişim ihtiyacını desteklenmeye çalıştık. Genç Pozitif Liderler projesi ile hem gençleri gelece ve iş dünyasına hazırladık hem de iş dünyasına yetişmiş insan gücü sağlamış olduk. Pek çok gencin hayal kurmasına ve hayallerini gerçekleştirebilecek gücü kendilerine bularak, bütünün iyiliği için insana hizmet eden pozitif eylemler sergileyerek kendilerini gerçekleştirmelerine vesile olduk.”

Konuşmalar akabinde “En İyi Koç”, “En İyi Mentor”, “En İyi Menti”, “En İyi Rol Model”, “En İyi Okul” ödülleri ve proje katılım sertifikaları Büyükelçi Kaya, Prof. Dr. Türkmen, Dernek Başkanı Kenan Doğan, Başkan Yardımcısı Hasan Kağan Yayla, proje eğitmenleri Sezin Sivri ve Erciyes Elin Edipoğlu tarafından sahiplerine verildi. “En İyi Koç” ödülleri Salih Kayıhan, Ayşe Saraçoğlu ve Gaye Çetinayak’a; “En İyi Mentor” ödülleri Nurullah Kayahan, Zeynep Ülbeği ve Ayşenur Öner’e; “En İyi Menti” ödülleri Azra Yeşiltaş, Mehmet Biçer ve Ayşe Elif Özlü’ye; “En İyi Rol Model” ödülleri Gizem Dağ, İbrahim Halil Gürçınar ve Sencer Arslan’a; “Genç Pozitif Liderler Projesi Özel Ödülleri” Denizli Anafartalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Aydın Atatürk Anadolu Lisesi ve İzmir Bornova Kolejine verildi.

Ödül ve sertifika töreninin ardından “Genç Pozitif Liderler Kazanım Atölyesi” ile öğrenciler projede elde ettikleri kazanımları birbirleriyle paylaşma ve kaynaşma fırsatı buldular.

Projenin Faydalanıcıları

İzmir Yunus Emre Anadolu Lisesi

İzmir Bornova Anadolu Lisesi

İzmir Bornova Koleji

Özel İAOSB Nedim Uysal MTAL

Manisa Lisesi

Aydın Atatürk Anadolu Lisesi

Denizli Anafartalar MTAL

Denizli Nalan Kaynak Anadolu Lisesi

Projenin İştirakçileri

Ege Üniversitesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi

Pamukkale Üniversitesi

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfı

Zekerya Doğan Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Derneği, kültürevi olarak 2009, dernek olarak 2013 yılından beri yerel, ulusal ve uluslararası çapta faaliyetler ve projeler gerçekleştirmektedir. Türk Dünyası ve Türkiye arasında güçlü köprüler ve manevi bağlar inşa etmeyi kendisine amaç edinen dernek geçmişten günümüze intikal eden Türk kültür değerlerinin yaşatılması, yorumlanması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında gönüllülük esasında faaliyet göstermektedir. Bayramlar da dahil yılın 365 günü herkese açık olan Dernek üniversite öğrencilerine karşılıksız burslar vermekte, herhangi bir ayrım gütmeden ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar sağlamaktadır. Spor turnuvaları, piknikler, geziler, izcilik, okçuluk ve binicilik çalışmaları, konferanslar, paneller, seminerler, kurslar, konserler, halk oyunları, kitap okuma günleri haftalık halk müziği dinletileri, film ve belgesel gösterimleri gibi faaliyetler derneğin eğitimci, kültürel ve sportif yanlarını ortaya koyduğu alanlardır.

26 Şub 2020 - 01:24 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?