Çevreye duyarlılık yurttaşlık görevidir

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün, iki gün önce düzenlediği seminerde "hayvan, insan, çevre konularına aşırı duyar...

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün, iki gün önce düzenlediği seminerde "hayvan, insan, çevre konularına aşırı duyarlı olanları "terörist olmaya yatkın" kişiler olarak değerlendirmesini” kınadı. EGEÇEP, "Çevre duyarlılığımız kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

EGEÇEP'İN KAMUOYUNA AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün, iki gün önce düzenlediği seminerde "hayvan, insan, çevre konularına aşırı duyarlı olanları "terörist olmaya yatkın" kişiler olarak değerlendirmesini” şiddetle kınıyoruz.

Çevreye duyarlı, hatta aşırı duyarlı olmak, bu duyarlılığın gereğini yapmak bir yurttaşlık görevidir. Anayasa'nın 56. maddesi çok açıktır: "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir."

Bir avuç duyarsız kesim ile yeraltı/yerüstü varlıklarımızı talan edenler dışında, sadece İzmirlilerin değil, ülkemiz insanlarının bu konularda son derece duyarlı olmadıklarını kim iddia edebilir?

İzmir Emniyet Müdürlüğü, çevreye/çevreyi oluşturan unsurlara, kısacası yaşama karşı duyarlı ve sorumlu olan yurttaşlarımızı "terörist olmaya yatkın" kişiler olarak görmesi bir Anayasa suçu değil midir?

EGEÇEP olarak, bundan sonra da hayvana, insana, bitkiye, havaya, suya, toprağa, denizlere aşırı duyarlı ve sorumlu olmaya, Anayasa'nın 56’ncı maddesini yerine getirmeye kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nü bu kabul edilemez beyanı kamuoyu önünde geri almaya davet ediyoruz.

EGEÇEP Yürütme Kurulu

23 Şubat 2020 İzmir/ Bayrakli- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?