Kanal Çeşme'ye bir tepki daha

Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları, acil kamulaştırmalar ve Kanal Çeşme ile ilgili açıklama yayınladı. "Kanal Çeşme'ye Hayır" denilen açıklama...

Halkçı Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları, acil kamulaştırmalar ve Kanal Çeşme ile ilgili açıklama yayınladı. "Kanal Çeşme'ye Hayır" denilen açıklama şöyle:

Bakanlar Kurulu Kararı ile Acil Kamulaştırma Kararı verilen Çesme'de 388 parsel ve Urla' da 178 parsel için neden acele edildiği ortaya çıktı. Olağanüstü Hal ve Savaş halinde uygulanması gerekli olan Acil Kamulaştırma da günümüzde rant politikasının bir parçası oldu

Bu parseller genelde doğal ait alanı iken 2019 Eylül'ünde bir kararname ile "Çesme Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi " ilan edildi.

Ne gariptir ki acele kamulaştırılan bu bölge Zeytineli mahallesidir. İçinde DİSK Genel Iş Sendikası'nın arazisi de vardır. Ulaştırma Hava Meydanları İşletmesine ait bir sosyal tesis vardır. Komşuları da Erdoğan'ın villaları dır.

Bu köyün önemi nedir?

Zeytineli'nde Suudi Arabistanlılar arazi kapatmış ve " Yeni Çeşme" projesi hazırlayarak Suudi Arabistan'da tanıtım yapmaya başladılar.
Yeni Çeşme projesi nedir sizce? Zenginlerin eğlence ve yat merkezleri kurulması için yani Elitler burada oluşturulacak proje sonucu rahat etsinler diye cennet hazırlıyorlar.
Mersinli koyu ile Alaçatı körfezi arasında Kanal Çeşme yapılacak, etrafında iki ada oluşacak .
Bu adalar üzerinde eğlence merkezleri yapılacak. Lüks restoranlar, mağazalar ve pahalı kulüpler olacak. Mega projede mega yat marinaları yapılacak. 2 adet lüks otel ve 50 butik otel yapılması planlanıyor. Golf sahaları yapılacak.
Kanal Çeşme'den gemiler geçecek. Bu Alaçatı körfezinin katledilmesidir. Çünkü Alaçatı Sörf merkezidir. Dalga yapısı ile sörfçülerin konakladıkları Alaçatı beton yığını haline gelecek.

Golf sahalarının su emen yapısı ile su sıkıntısı artacaktır. Çeşme ve Alaçatının mahallesindeki sitelerde daha içme suyu şebekeleri bile yeni yeni bağlanırken sular golf sahalarının çimenlerine akıtılacak. Ek 20 bin nüfusun geleceği bu projenin yapılması ile Zeytineli köylüsü de korkulu günler yaşayacaktır. Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan halkın arazilerine el konacaktır.
Genel Iş Sendikası'nın arazisine de el konmaktadır. Ancak Ensar Vakfı'na kiralanan Hava Meydanları İşletmesine bağlı sosyal tesislere dokunulmamıştır.
Suudi Merkezli Albassam Group ile Sumou Holding ortaklığı ile yapılacak Yeni Çeşme projesini Emlak Konut GYO tarafından fonlanacaktir.
Halkımız işsizlik ve pahalılık cehenneminde yaşarken Biz Halkçı Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları susacak mıyız? Hayır. Susmayacağız. Halkımızı ve meslektaşlarımızı aydınlatmaya devam edeceğiz. Çeşme ve Urla halkının hakları için mücadele edeceğiz. Kamusal anlayışımız bize bu görevi vermektedir.  

09 Şubat 2020 İzmir- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kıvılcımumut - Yeter ülkenin her tarafını talan ettiniz. Ne doğa ne de yaşanacak yer bıraktınız. Halkın, bilim insanlarının bir an önce gerekeni yapması lazım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 16:06


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?