Bilim ve Sanat Vakfı'nın yönetimine el konuldu

Kurucuları arasında yeni kurulan Gelecek Partisi'nin Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfı'nın (BİSAV) mahkeme ta...

Kurucuları arasında yeni kurulan Gelecek Partisi'nin Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfı'nın (BİSAV) mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetileceği bildirildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bilim ve Sanat Vakfınca kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi'nin, Yükseköğretim Kurulu kararıyla 1 yıl geçici süreyle faaliyetinin durdurulup, idaresinin Marmara Üniversitesi'ne bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün Bilim ve Sanat Vakfı'nın teslim alınarak komisyonca yönetimi işlemi 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ek 11'inci maddesinin 10. fıkrası gereğince (Mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar kurucu vakıf, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilir) yerine getirilmiştir." Yapılan işlemin yasanın amir hükmünün ifasından ibaret olduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İvedilikle teslim alınarak vakfın hukuku korunmuş ve yönetimi hukukçu, gayrimenkul ve finans uzmanları olmak üzere üç kişilik komisyonca ifa edilecektir. Bu bir kayyum ataması değildir. Bu eylem, Bilim ve Sanat Vakfının tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarına ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir"

BİSAV'DAN SERT TEPKİ

Bu tutumun vakıf geleneğimizde tahribata yol açabilecek vahim bir adım olduğunu belirten BİSAV Kurucu Başkanı Mustafa Özel imzalı yapılan açıklamada, şunlar söylendi:

21.01.2020 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen üç kişilik bir heyet Bilim ve Sanat Vakfı yönetimini devralmıştır.

Daha önce 19.12.2019 tarihinde YÖK Genel Kurulu kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimi hami üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti. Bu haksız uygulamanın devamı mahiyetinde, kırk yıldır ülkemizin eğitim ve kültür hayatına hizmet etmekte olan vakfımıza böyle bir muamelenin reva görülmesi hiçbir şekilde hakka ve adalete uygun değildir. Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir.

Vakıf kurumunu ve ruhunu oluşturan ve yaşatan, her yaş ve kuşaktan gönüllüler ve vakıf-insanlardır. Bilim ve Sanat Vakfı her hal ve şartta yaşamaya devam edecektir!..

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bilim ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti adına
Kurucu Başkan
Mustafa Özel"

KAYYUM KARARINA TEPKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yakın isimlerden biri olduğu bilinen Sibel Eraslan, kayyum kararının üzücü olduğunu ifade etti.

AKP Eski Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise kararın "utanç verici" olduğunu ifade etti.

(Kaynak:Evrensel-Karar)

21 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?