İşçilerin hayatı öğütülüyor

Ekoloji Birliği, "Aydın'ın Çine ilçesi ile Madran ve Gökbel dağlarında yapılan kuars ve felspat madenlerinde sağlıksız koşullarda çalıştırılan işçiler silikozis hastalığına yakalanıyor" açıklaması yapıp, devlet kurumlarını denetime, patronları da işçi sağlığını korumaya çağırdı.

 Çine Yaşam Platformu, yaklaşık 50 işçinin silikozis nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Aydın'ın Çine ilçesi ile Madran ve Gökbel dağlarında yapılan kuars ve felspat madenlerinde sağlıksız koşullarda çalıştırılan işçiler silikozis hastalığına yakalanıyor.

Tedavisi olmayan bir akciğer hastalığı olan silikozise kaç işçinin yakalandığı ile ilgili net bir rakam vermek mümkün değil. Ekoloji Birliği bileşenlerinden Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP)'a göre bu rakam yüzlerle ifade ediliyor. ÇİYAP yaklaşık 50 işçinin de silikozis nedeniyle öldüğünü tahmin ediyor.

Bu işçiler, yıllarca bölgedeki maden işletmelerinde, sağlıksız, tozlu ortamlarda çalıştırıldıkları için silikozis hastalığına yakalandılar. Madran ve Gökbel dağlarını adeta delik deşik ederek, doğayı, ormanları, suları ve havayı kirleten maden işletmelerinin değirmenlerinde dağların taşı, kayası ile birlikte ne yazık ki çalışan işçilerin yaşamları da öğütülüyor.

Çevreye saygı, canlı cansız varlıkların kendi içinde kurduğu dengeyi gözeten ekolojik bir yaklaşım olsa ve bu işletmeler gerektiği gibi denetlense dağlarda onlarca maden yarası olmayacaktı. Bu işletmelerde çalıştırılan işçiler için gereken iş güvenliği, işçi sağlığı kuralları tam olarak uygulansa yüzlerce işçi silikozise yakalanmayacaktı.

HASTALANANLAR İŞTEN ATILIYOR

Üstelik bu maden patronları silikozis hastası yaptıkları işçileri vicdansız bir şekilde, meslek hastalığı dışında gerekçelerle işten çıkarıyorlar. İşsiz ve sağlıksız bir şekilde kapı önüne konan işçilerin bundan sonraki yaşamları ise tam bir dram halinde devam ediyor. Tedavileri olmadığı için bozulan sağlıkları ile çoğu zaman hastane köşelerinde ya da oksijen tüpüne bağlı yatalak bir halde kalan yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. İşten çıkarılan işçileri bir daha hiçbir maden patronu arayıp sormuyor. İşçiler ve aileleri kaderleri ile baş başa bırakılıyorlar!..

Silikozis hastalığı bu işçilerin kaderi değil! Hastalıktan öncelikle üç kuruş fazla kar edeceğim diye gerekli önlemleri almayan, koruyucu maskeleri vermeyen şirket patronları sorumlu. Ayrıca bu işletmelerin işçi öğütmesine, doğayı katletmesine göz yuman devlet kurumları da doğrudan bu işin sorumlusudurlar. Bu işletmeler gereği gibi denetlense, çevre, sağlık ve iş güvenliği önlemleri almayanlara caydırıcı yaptırımlar uygulansa hiçbir işçi silikozise yakalanmayacaktı.

AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR

İşçilerin bazıları silikozis olduklarını başka işlere girmek için sağlık raporu aldıklarında öğreniyorlar. Silikozis hastası işçilere ise işletmeler "Ciğerlerinde toz var" diye adeta vebalı gibi davranarak iş vermiyor, onları işsizliğe, açlığa, yoksulluğa, kaderine terk ediyorlar!

Çine ve çevresindeki maden işletmelerinde halen, yüzlerce işçi aynı olumsuz koşullarda çalışıyorlar. Onlar da geleceğin birer silikozis hastası ve bir süre sonra sağlıkları bozulunca işten çıkarılacaklar!

Ekoloji Birliği'nin Aydın, Çine, Muğla ve İzmir'deki bölge bileşenleri ve ülke genelindeki 70'in üzerindeki yerel ekoloji örgütü olarak silikozis hastası işçilerin yanındayız. Doğayı, ekolojik dengeyi, dağı, ormanları korumak için mücadele ediyoruz. Doğada birlikte var olduğumuz kurdun, kuşun, karıncanın yaşam hakkı gibi, madenlerde çalışırken hasta edilen işçi arkadaşlarımızın da yaşam hakkının kutsallığına inanıyoruz.

Doğayı, emeği ve işçilerin sağlığını sömüren maden patronlarına karşı işçilerin örgütleri, aileleri ve duyarlı tüm -yurttaşlarla birlikte mücadele etmekte kararlıyız.

TALANIN KARŞISINDAYIZ

Maden işletmelerinin gerekli işçi sağlığı, güvenliği önlemlerini alması için, doğanın pervasız talanını durdurması için her türlü çabanın içinde olacağımızın bilinmesini isteriz. Ellerimiz patronların yakasında, gözlerimiz onların her türden kuralsız uygulamalarında olacak! Ne onların hukuku, bilimi, canlı yaşamını hiçe sayan çalışmalarına, ne de onlara bu zemini sağlayan devlet kurumlarının pervasızlığına izin vermeyeceğiz!

Gerek hukuksal, gerekse farklı mücadeleler boyutu ile silikozis hastaları ile dayanışma içinde olacağız. Onların sağlıklı çalışma koşulları için, işten çıkarılan silikozis hastası işçilerin tüm maddi-manevi hakları için, emeklilik ve diğer sosyal haklardan yararlanmalarının önündeki engellerin kaldırılması için ileri sürdükleri tüm talepler Ekoloji Birliği olarak bizlerin de talepleridir...

Ekoloji ve emek mücadelesi içiçedir. İşçilerle, emekçilerle buluşup hem emeğin özgürlüğünü hem yaşamı birlikte savunacağız!

Birlik - Mücadele – Yaşam

EKOLOJİ BİRLİĞİ

21 Ocak 2020 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?