Şair şarkıları Kitvak için söylenecek

“KİTVAK’ın Hayat Projesi’ne destek konseri” Kitvak’ın Ege Üniversitesi Kitvak Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde kuracağı “Hücresel Tedavi Merkezi”ne...

KİTVAK’ın Hayat Projesi’ne destek konseri”

Kitvak’ın Ege Üniversitesi Kitvak Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde kuracağı “Hücresel Tedavi Merkezi”ne bir destek de “Şair Şarkıları” konseriyle Türkiye’nin iki büyük sanatçısı Burçin Büke ve Güvenç Dağüstün’den geldi. Büke ve Dağüstün, Kitvak yararına 22 Ocak Çarşamba akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde birlikte sahne alacak, şarkıları onkoloji tedavisi gören çocuklar için çalıp söyleyecek.

Tüm geliri Kitvak’ın yeni projesi “Hücresel Tedavi Merkezi’ne aktarılacak konser için hayırseverlerin ilgisini beklediklerini belirten Vakıf Başkanı Ramazan Soncul, şunları söyledi:

“Öncelikle iki sanatçımıza desteklerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. Bilindiği üzere Vakfımızın yaptırdığı Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde bir projeye start verdik. Rektörlük ile protokol imzaladık ve bunu bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurduk. Bu proje ile Ege Üniversitesi Pediatrik Kemik İliği Kök Hücre Nakil Ünitesi uluslararası akreditasyon sistemine sahip olacak. Onkoloji tedavisi gören çocuklarımız Amerika'da, Avrupa’da tedavi gören çocuklarla eşit kalitede hizmet alacak. Daha fazla hasta çocuğumuzu hayata kazandıracak, onlara dünyadaki yeni tedavilere ulaşma olanağını sağlayacak bir proje. Yaklaşık maliyeti 2 milyon lira olacak bu projeyi yine gönüllülerimizin, hayırseverlerimizin katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Nitekim bu projeye start vermemizle birlikte hayırseverler adeta etkinlik yarışına girdiler. “Yaşam Elekleri Sergisi”nden 41.600TL, Kitvak Yılbaşı Kermesi’nden 60.000TL bağış elde edildi. Ayrıca projeye; Federal Almanya Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ve TAKEV Okulları 65.000TL ,Özel Piri Reis Okulları Karşıyaka 10.000TL ve Özel Yeşeren Okulları 5.000TL kermes gelirleri bağışları ile destek verdi. Çok değerli sanatçılarımız Burçin Büke ve Güvenç Dağüstün de bu etkinlik zincirine bir halka ekliyor. Kitvak’a ve projelerine destek olan herkese, her kuruma çocuklarımız adına teşekkür ediyoruz.”

Öte yandan 22 Ocak Çarşamba akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Güvenç Dağüstün’ün güçlü sesine Burçin Büke’nin piyanosuyla eşlik edeceği “Şair Şarkıları” konserini izlemek isteyenler iletişim İçin :Kitvak Vakıf Merkezi 0(232) 4633763 numaralı telefonlara başvurabilirler.

***

BURÇİN BÜKE BİYOGRAFİ

1966’da İzmir’de doğdu. İlk piyano derslerini müzisyen olan babasından aldı. Daha sonra Ali Ersümer ile çalıştı. Halk önünde ilk konserini 10 yaşındayken verdi. 1977’de açılan “Harika Çocuk” sınavını kazanıp Mithat Fenmen ve Gülay Uğurata ile piyano, İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1979 yılında Sofia Müzik festivalinde Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 1982’de 11 senelik Ankara Devlet Konservatuarı’nın Yüksek bölümünü 5 senede bitirdikten sonra, açılan Devlet bursuyla Almanya’nın Hannover şehrinde Müzik Akademisinde okumaya hak kazandı. Burada sırasıyla Prof. Ebert, Goetzke, Szidon, Plagge ile çalıştı.1984-1989 senelerinde solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Neu Musik festivallerine katıldı. 1990 senesinde CD, Televizyon ve Radyo kayıtları yaptı. 1992 senesinde Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik sınavını birincilikle bitirdi. Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı. Uluslararası Lanciano Piyano yarışmasında birincilik aldı.

Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı.1993 senesinde Berlin’de kurulan Color of Musik Oda Orkestrası’nın solist ve kurucularındandır. Sanatçı; Kuzey Almanya Radyo Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover Big-Band Orkestrası ile turneler yapmıştır. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück, Amerika’da West Palm Beach, İtalya’da Lanciano, Türkiye’de Yapı kredi, Aksanat, İşsanat, festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kritikler aldı. Almanya’nın dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, İsviçre, Estonya, İspanya ve Amerika’da konserler verdi. 2002 senesinde New York’ta Carnegie Hall’da verdiği konser New York basınında geniş yer aldı. 1996 senesinde Londra’da 2002 senesinde de New York Steinway-Sons sanatçısı oldu. 2000 yılında My Dream adı altında bir CD yaptı. 2000-2003 yılları arasında Selanik Konservatuarı’nın düzenlediği uluslararası Piyano Festivaline eğitmen ve solist olarak katıldı. 2000 yılında sanatçı “ my dream “,2004 de “ personal touch “,2006 ‘da “ it’s time”, 2007’de “Mozart for babies” ve “secret garden” , 2009’da “Haydn For Babies” albümlerini yapmıştır.Bugüne kadar yaptığı konser turnelerinde Jörris, Marvulli , Becker , Strugalla , Kriemetz , Kretschmacher , Altschuller , Lentini, Abdullayev gibi şeflerle konserler yapmıştır. Sanatçı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Eskişehir ve Bursa Senfoni Orkestraları ile çeşitli konserler vermiştir. “ Secret garden” konserlerini yurt içindeki bir çok Üniversitede seslendirmiş ve konferanslar vermiştir.

***

GÜVENÇ DAĞÜSTÜN BİYOGRAFİ

1978 yılında Ankara’da doğan Güvenç Dağüstün, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girerek tenor Pekin Kırgız’ın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası’nın açtığı sınavı kazanarak bu kurumun en genç sanatçısı oldu.

Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen “Uluslararası Varna Festivali” kapsamında mezzosoprano Ksgr. Prof. Margarita Lilova’nın kursuna katıldı ve bir yıl sonra Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nin sınavlarını kazanarak Prof. Lilova’nın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası’ndaki görevinden ayrılarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafınfan verilen burs ile Avusturya’nın Viyana kentinde çalışmalarına başladı.

İzmir Devlet Operası’nda konuk sanatçı olarak G. Donizetti’nin “Aşk İksiri” operasında ilk başrolü “Belcore”yi seslendirdi. Avusturya’nın Innsbruck kentinde Georg Schmöhe yönetiminde C. Orff’un “Carmina Burana” adlı eserinde bariton sololarının yanısıra kontrtenor solosunu da seslendirerek bir ilke imza attı ve büyük beğeni topladı.

Viyana’da seslendirdiği, Yunan besteci Perikles Liakakis’in “Çizmeli Kedi” operasındaki başrol ile bu eserin dünyada ilk kez seslendirilişinin solistlerinden oldu.

Sertab Erener ile ortak projeleri olan “Turco – Latino Connection” caz konserleri büyük beğeni topladı.

Önce Efes Antik Tiyatro’da ve daha sonra İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda ve Atatürk Kültür Merkezi’nde, Fazıl Say’ın “Nazım” adlı eserinini Fazıl Say, Genco Erkal ve Sertab Erener ile birlikte seslendirdi. Bunun ardından “Rumeli Hisarı – Yıldızlı Geceler” konserleri kapsamında Fazıl Say ile birlikte bir resital verdi ve Say’ın şarkılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Son olarak Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Say’ın “Nazım” adlı eserinin CD ve DVD kayıtlarını Fazıl Say, Genco Erkal ve Zuhal Olcay ile birlikte gerçekleştirdi.

2006 – 2007 sezonunda Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu bünyesinde Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönetmenliğinde “Bana Mastika’yı Çalsana” adlı müzikal projede oynadı.

2007-2008 sozununda Kerem Kurtoğlu’nun yazıp yönettiği “Istanbul’da Bir Dava” adlı oyunda rol aldı. Bu çalışma İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında “garajistanbul” sahnesinde prömiyer yaptı. İlk sinema çalışması ise Çağan Irmak’ın “Ulak” adlı filmidir.

16 Ocak 2020 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?