"Nükleer Santral istemiyoruz" dediler, mahkemeye verildiler

Nükleer santral kurulmasına karşı çıkan Sinoplular'ın, "Halkın bilgilendirme toplantısı"na giderken barikatla engellenmeleri üzerine yapılan protesto...

Büyütmek için resme tıklayın

Nükleer santral kurulmasına karşı çıkan Sinoplular'ın, "Halkın bilgilendirme toplantısı"na giderken barikatla engellenmeleri üzerine yapılan protesto üzerine haklarında dava açıldı. Davanın ilk duruşması 21 Ocak 2020 tarihinde.  Ekoloji Birliği Eş Sözcüleri Süheyla Doğan ve Coşkun Özbucak yaptıkları açıklamada, "Demokratik hak yargılanamaz" diyorlar.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ ŞÖYLE:

Ekoloji Birliği bileşenlerinden olan Sinop Nükleer Karşıtları Platformu üyeleri, 06 Şubat 2018 tarihinde Sinop’ta yapılmak istenen Sinop NGS projesinin “halkın bilgilendirilmesi toplantısı”na katılmak istemelerine rağmen, toplantının yapılacağı yere gidiş yolu güvenlik güçleri tarafından barikatla kesilmiş, çıkartılan bu türden zorlukla halkın toplantıya katılımı ve bir demokratik-yasal hakkı engellenmişti.

EUAŞ İnternational ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan Sinop NGS projesi yalnızca Sinop’a değil, başta Karadeniz ve ülkenin aleyhine olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Nükleer santral projesi için yapılan “halkı bilgilendirme toplantısı” bir zorunluluk olduğu gibi projeye karşı olanların da tepkilerini ve eleştirilerini dile getirilmesi de bir demokratik haktır. Halkın görüşünü-tepkisini dile getirmesi demoktarik-yasal bir hak iken, güvenlik güçlerinin engellemesi nedeniyle bu hak kullanılamamıştır.

Nükleer santral felaketlerinin yaşanmışlıklardan dolayı tepki gösterilmesi olağan bir tavırdır. Ancak iktidar ve yerel yöneticiler halkın demokratik tepkilerinden korktukları için toplantıya katılımı engellediler. Yani toplantıya katılımı engellemekle SUÇ işlediler.

Bundan başka 10 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da yapılan İDK toplantısını izlemek için gelen STK temsilcileri salona alınmadı. Bunun üzerine de  Sinop NKP, bu nedenle uygulanan anlayışı ve karşılaşılan tutumu protesto ederek, “Halkın ÇED ile ilgili bütün süreçlerin dışında bırakıldığı” açıklamasında bulundu. Çünkü yetkililer ve siyasi iktidarın bu tutumu, çıkartılan zorluklarla halkın ÇED ile ilgili bütün süreçlerin dışında bırakıldığı ve böylelikle çıkartılan zorluklarla Sinop Nükleer Santral projesinin zorla uygulanmaya çalışıldığını göstermektedir.

Asıl yargılanması gerekenler “yasal-demokratik bir hakkın kullanılmasını” ve “halkın toplantıya katılım hakkını engelleyenler” olması gerekirken, halk yargılanıyor. Bileşenimiz Sinop Nükleer Karşıtları Platformu üyeleri “toplantı ve gösteri yasasına muhalefet etmekten” yargılanacaklar. Ancak, duruşmanın yapılacağı 21 Ocak 2020 tarihi, Türkiye yargı tarihinde bir “adaletsizlik günü” olarak yerini alacaktır. Biliyoruz ki, bileşenimiz NKP üyeleri mahkeme salonunda “toplantıya katılım hakkını engelleyenleri yargılayacaklardır”.

Olayın üzerinden 18 ay sonra Sinop NKP üyesi 17 arkadaşımıza dava açılması da düşündürücü. Bu tutum, Sinop NGS projesine karşı gösterilecek her türlü tepkinin bastırılması ve yok edilmesi amaçlı bir “gözdağı” anlamına gelmektedir. Oysa vurguladığımız gibi asıl davacı olanlar; toprağına, suyuna; geleceğine sahip çıkan Sinop halkıdır.

Ekoloji Birliği olarak 21 Ocak 2020 tarihinde görüşülecek davanın düşülmesini ve halkın toplantıya katılım hakkını yasaklayan-engelleyenler hakkında dava açılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Sinop halkı yalnız değildir. Ekoloji Birliği olarak bileşenimiz Sinop NKP’in yanındayız. Yargılanan değil, yargılayan olacağız.

Demokratik hak yargılanamaz!

Nükleer Santrale hayır!

EKOLOJİ BİRLİĞİ

16 Ocak 2020 Sinop- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?