Eczacılardan bulunamayan ilaçlar için öneri

İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, Eczanelerde bulunamayan ilaçların nedeninin, Euro kuruna ve ilaçlara senede bir kez zam yapılmas...

İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, Eczanelerde bulunamayan ilaçların nedeninin, Euro kuruna ve ilaçlara senede bir kez zam yapılmasına bağladı. Hasta ile eczacıyı karşı karşıya getiren bu durumun acilen cözülmesi gerektiğini belirten Sayılkan, özellikle nöbetci eczanelerde "Yok ilac" sorunu her iki tarafı da zor durumda bırakıyor" dedi.

İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, “Halk sağlığını son derece olumsuz etkileyen bu durumun acilen ortadan kaldırılabilmesi için ilaç fiyat kararnamesinin ivedilikle değişmesi gerekiyor. Aynı zamanda zammın yılda bir kez değil, daha küçük oranlarda, yılda birkaç kez yapılması ve uygulanan sabit Euro kurunun  ülkemizin ekonomik gerçeklerine uygun olarak belirlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 İzmir Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

İlaç fiyatlandırmasına esas olarak alınan ilaç Euro kuru Şubat ayında belirlenecek. Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, “Euro kurunun  ülkemizin ekonomik gerçeklerine uygun olarak belirlenmesi gerekiyor” dedi.

 Her sene başında yenilenerek ilaç fiyatlarının belirlenmesine esas olan sabit Euro kurunun açıklanmasına çok az bir süre kaldı. Euro kurunun belirlenmesi ile kesinleşen ilaç zammıbir yıl boyunca geçerli olacak şekilde şubat ayının ikinci yarısında uygulamaya alınıyor.

Geçtiğimiz yıl Euro 5.90 TL ile 6.70 TL civarında seyrederken sabit ilaç Euro kuru 3.40 TL olarak belirlendi ve ilaçlara yüzde 26.8 oranında bir zam gerçekleşti. Bu zam da bir çok ilacı bulunamayan ilaç listesine dahil etti.

 “Senede bir zam sıkıntı yaratıyor”

Vatandaşın, her yıl yaşanan zam süreçleri nedeniyle birçok ilacı bulamama sorunu ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan,“Bilindiği gibi ülkemizde bulunamayan ilaç listesi, Euro kuru uygulaması nedeniyle zaten her geçen gün artıyor. Başta kanser ilaçları olmak üzere çok sayıda ilaç piyasada bulunamıyor. İlacın bulunamaması tedavi sürecini son derece olumsuz etkilediği için hastalar ve eczane eczane gezip ilaç arayan hasta yakınları ciddi mağduriyetler yaşıyor”  dedi.

 “Ekonomik gerçeklerden uzak”

Bunun yanı sıra ilaca yılda bir kez zam yapılmasının, özellikle yılın ilk aylarında çok sayıda ilacın bulunamamasına yol açtığını vurgulayan Sayılkan, “Halk sağlığını son derece olumsuz etkileyen bu durumun acilen ortadan kaldırılabilmesi için ilaç fiyat kararnamesinin ivedilikle değişmesi gerekiyor. Aynı zamanda zammın daha küçük oranlarda, yılda birkaç kez yapılması ve uygulanan sabit  Euro kurunun  ülkemizin ekonomik gerçeklerine uygun olarak belirlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 “Nöbetlerde sorun büyüyor”

Eczacıların özellikle gece nöbetlerinde bulunamayan ilaçlarla ilgili sorunu vatandaşa anlatmakta zorluk çektiğini ifade eden Başkan Sayılkan, “Bizler de mağdur oluyoruz. Özellikle nöbet hizmetini sürdürürken büyük sorunlar yaşanıyor. Birçok reçete içeriğinde yer alan ve piyasada olmayan ilaçlar nedeniyle karşılanamıyor.Ancak hasta eczacının kendisine yardımcı olmadığını düşünüyor. Türkiye’deki ilaçların yarısından fazlası ithal yani sabit ilaç Euro kuru ile doğrudan orantılı. Sağlık politikalarında vatandaşı mağdur etmeyecek kalıcı ve çözüm odaklı düzenlemeye gidilmesi gerekiyor” diye konuştu.

16 Ocak 2020 İzmir/ Konak- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?