ASSOS BİR FELAKET İLE KARŞI KARŞIYA

Köylerinde jeotermal enerjiden elektrik üretmek isteyenlere karşı el ele veren ve doğal güzelliklerin bozulmaması için herkese çağrı yapan  Büyükhüs...

Köylerinde jeotermal enerjiden elektrik üretmek isteyenlere karşı el ele veren ve doğal güzelliklerin bozulmaması için herkese çağrı yapan  Büyükhüsun Dayanışması, "Assos bir felaketle karşı karşıya" diye çığlık attı.

Gözü paradan başka şey görmeyen yatırımcılar doğa arkeoloji tarih tarım hayvancılık turizm aklınıza yaşama dair güzel ne gelirse bulabileceğiniz Assos'u zehirli gazlarla çürük yumurta kokularıyla berbat edecekler" diye avazları çıktığı kadar bağıran çevreciler seçilmişlere ve atanmışlara, "sesimizi duymuyor musunuz" dedi.

Büyükhüsun Dayanışması'nın açıklaması şöyle:

Büyükhüsun... Adı bir defada çoğu insanın aklında yer etmez bir Kuzey Ege köyü.

Assos antik kentine kuş uçuşu 4-5 km mesafedeki Büyükhüsun Köyünde Jeotermal arama sondajı yapması için başvuran Bakrom Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasına Çanakkale Valiliği 20 Aralık 2019 tarihinde ÇED raporu gerekli değildir devam edebilirsiniz yanıtını verdi. Proje tanıtım dosyasına göre Bakrom A.Ş. söz konusu proje için bir ucu Assos diğer ucu Kayalar Köyüne dayanan ruhsat alanını Yerka Elektrik Üretim A.Ş' den devir almış. Yerka A.Ş.yi Ayvacıklılar İDA JES Projesinden tanıyor. Firma 2018'de ÇED Gerekli Değildir kararı alarak Taşağıl Yukarıköy arasında bir jeoetermal enerji santralına başladı bile. Hem Bakrom hem de Yerka Yılsan Holdingin iştiraklari ve aynı yönetim kurullarına sahip.

Eşsiz doğası arkeolojik alanları tarihsel kültürel zenginlikleri tarım hayvancılık turizm faaliyetleri olan bir bölgenin tam ortasında JES yatırımının başlangıç çalışmaları sırasında ÇED raporu gerekmezse ne zaman gerekir

İştigal alanı jeotermal kaynaklardan elektrik üretmek olan firma köyde termal otel yapılacak köyünüzde doğal sıcak suyunuz olacak rivayetini yaymaya çalıştı. Oysa firma resmi başvurusunda Jeotermal kaynak bulursa olası kullanım amaçlarının başında elektrik üretmeyi dürüst yazmış da.

Şimdi Büyükhüsun başta olmak üzere bölge köyleri çiftçiler hayvancılık yapanlar turizmciler STKler Marmara ve Ege Belediyeler Birliği hep birlikte direniyorlar. Valiliğin kararı için yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmak için tüm hazırlıklar yapıldı.

Avukat Seçil Ege Değerli, çeşitli disiplinlerden bilim insanları, uzmanlar, STKler, köy muhtarı, Büyükhusun köylüleri, şimdi el ele verdi ve 17 Ocak'ta idare mahkemesine yürütmeyi durdurma ve iptal davası açacak.

Büyükhüsun Dayanışması

15 Ocak 2020 Çanakkale/ Ayvacik- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?