Ekosistemimiz hızla yok oluyor

Avustralya'da orman yangınlarında 23 kişi hayatını kaybetti, 500 milyona yakın canlı türü öldü. Farklı noktalarda devam eden ve 5 milyon hektar civarında alanı yok eden yangınlarda, bin 500'den fazla ev de kül oldu.

AVUSTRALYA YANIYOR

Avustralya'da Eylül ayından bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınların korkutucu boyutunu NASA gözler önüne serdi. 3 boyutlu sistemle birleştirilen görüntülerde son 1 ay içerisindeki yangınların çıkış noktaları böyle görülüyor. Orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlar nedeniyle 23 kişi hayatını kaybetti, 500 milyona yakın canlı türü öldü. Farklı noktalarda devam eden ve 5 milyon hektar civarında alanı yok eden yangınlarda, bin 500'den fazla ev de kül oldu.

Türkiye ekoloji hareketlerinin örgütü olan Ekoloji Birliği olarak, felaketin acısını yaşıyoruz. Dünya alev içinde! İklim krizinin yol açtığı küresel ısınma nedeniyle ormanlarımız yanıyor, ekosistemimiz hızla yok oluşa sürükleniyor. Dünyamız, "evimiz" yok olurken bu duruma seyirci kalamayız. Bizler iklimi krize sürükleyen Kapitalist sistemin ortadan kaldırılmasının yaşamın sürdürülebilirliği için aciliyet taşıdığını düşünüyoruz. Avustralya'da yanan her canlının acısını içimizde duyuyoruz. Çok üzgünüz ama çaresiz değiliz! Kapitalizmi ortadan kaldırıp sömürünün olmadığı ekolojik bir yaşam kurabilmek için tüm dünya halklarını birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Avustralya'daki orman yangınlarının bizim de yüreklerimizi yakmakta olduğunun tarafınızdan bilinmesini diliyor ve tüm içtenliğimizle acılarınızı paylaşıyoruz.

Saygılarımızla.

EKOLOJİ BİRLİĞİ

07 Ocak 2020 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?