Kooperatifler İzmir'in ulaşım ağına katıldı

İZTAŞIT Seferihisar'dan yola çıktı. Genellikle minibüslerle hizmet veren motorlu taşıyıcılar kooperatiflerini İzmir'in toplu ulaşım ağına dahil eden...

Haber albümü için resme tıklayın

İZTAŞIT Seferihisar'dan yola çıktı. Genellikle minibüslerle hizmet veren motorlu taşıyıcılar kooperatiflerini İzmir'in toplu ulaşım ağına dahil eden proje İzmir'in tüm çevre ilçelerinde de uygulanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent merkezinin dışındaki ilçelere toplu ulaşım olanaklarını artıracak önemli bir projeye imza attı. Genellikle minibüslerle hizmet veren motorlu taşıyıcılar kooperatifleri İzmir'in toplu ulaşım ağına dahil edildi. Hazırlık çalışmaları ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin ilk adımı Seferihisar'da düzenlenen tek tip 28 yeni aracın tanıtıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer projenin kentin ulaşım tarihindeki köşe taşlarından biri olacağını vurguladı. Soyer Çevre ilçelerde kooperatiflerin verdiği toplu ulaşım hizmetine daha fazla kalite daha yüksek standart ve kurumsal kimlik getiriyoruz. Minibüsler gidiyor yerine son teknolojiyle donatılmış konforlu çevreci engelli dostu klimalı kameralı ve alçak tabanlı İZTAŞIT otobüsleri geliyor dedi.

YAKIN GELECEKTE TÜM ÇEVRE ILÇELERDE

İZTAŞIT projesi kapsamında yakın gelecekte İzmirin tüm çevre ilçelerinde toplu ulaşım hizmetinin verileceğini söyleyen Soyer şöyle konuştu: Bu hizmet 76 yıllık toplu ulaşım çınarı ESHOTun güvencesi ve denetimi altında yapılacak. Bireysel taşımacılarımız kurumsal kimliğe ve prestije kavuşacak. Vatandaşlarımız için ciddi bir rahatlık ve konfor sağlanacak. Daha fazla konforlu aracın çok daha sık çalıştığını hemşerilerimizin bekleme sürelerinin çok azaldığını göreceğiz. Ayrıca İZTAŞITlar daha önce ESHOT otobüslerinin gidemediği yalnızca minibüslerin çalıştığı mahallelere de hizmet verecek. Araçların ESHOT denetiminde olması ise kaliteli ve kurumsal hizmetin garantisi olacak.

Bu hatların özel halk otobüslerinde olduğu gibi ihale yoluyla satılmayacağını dile getiren Soyer Bu işi yıllardır yapan gerçek sahiplerinin şoför esnafımızın işlerini geliştirip ekmeklerini büyüteceğiz. Çünkü biz halk belediyeciliği yapıyoruz. En temel hedeflerimizden biri İzmirin her yerinde refahı artırmak ve bu refahı şehrin tümüne adil bir şekilde dağıtmak dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin kent ulaşımında milat olacak projenin Seferihisardan başlayacak olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Yetişkin Projenin başarılı olması ve hemşerilerimizin memnuniyeti için biz de belediye olarak her türlü desteği vereceğiz dedi.

Törenin sonunda İZTAŞIT otobüsleri kurdele kesilerek hizmete alındı. Başkan Soyer protokol üyeleri ve vatandaşlar İZTAŞITları şehir turu atarak tanıttı.

Törene Seferihisarlı vatandaşların ve İzmir genelindeki pek çok motorlu taşıyıcı kooperatifinin temsilcilerinin yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Kani Beko Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal Güzelbahçe Belediye Başkan Mustafa İnce ve Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar da katıldı.

ESHOT TOPLU TAŞIMAYA UYGUN HALE GETIRDI

Seferihisarda dağınık olarak faaliyet gösteren taşımacılık kooperatifleri SS 43 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ismi altında birleşti. Araç sahipleri hep birlikte tek tip 28 yeni otobüs satın aldı. Araçlar ESHOT Genel Müdürlüğü İnciraltı Garajında toplu ulaşıma uygun şekilde hazırlandı.

İZMIRIM KART ILE BINILECEK

İZTAŞIT seferleri 29 Aralık 2019 Pazar günü itibariyle Seferihisar-İzmir arasında başlayacak. Tüm toplu ulaşım araçlarına olduğu gibi İZTAŞITlara da İzmirim Kart ile binilecek. Sefer saatleri ESHOTun internet sitesinden ve akıllı telefonlara yüklenebilen ESHOT uygulamasından görülebilecek.

ENGELLI VE 65 YAŞ ÜSTÜ YOLCULAR

ESHOT otobüslerine ücretsiz biniş hakkı bulunan yüzde 40 ve üzeri engelli raporu sahipleri ağır engellilerin bir refakatçisi ve 65 yaş üzeri vatandaşlar ESHOTun Konaktaki kart merkezinden ve İBB Seferihisar Yerel Hizmetler Müdürlüğünden ücretsiz alabilecekleri fotoğraflı İzmirim Kart ile İZTAŞITlara da ücretsiz binebilecek.

ESHOT DENETIMLI OLACAK

Araçlar sürücüler ve kooperatif yönetimi ESHOT denetimli olacak. ESHOT şoförlerine verilen tüm eğitimler İZTAŞIT sürücülerine de düzenli olarak verilecek. Ulaşım planlamalarını da ESHOT yapacak. İZTAŞITlara takılacak ücret toplama cihazlarının validatör verilerini hem araç sahipleri hem de ESHOT Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görecek. Araç başına düşen hasılat ve ücretsiz binişlerin toplamı aylık olarak araç sahiplerine ödenecek.

HER MAHALLEYE SIK SEFER

Seferihisar-İzmir ile Ürkmez-İzmir hatlarında ve Seferihisar dahilinde toplu ulaşım hizmetini sadece İZTAŞIT otobüsleri verecek. Sık sefer saatleriyle çalışacak İZTAŞITların gitmediği mahalle kalmayacak. Trafikte minibüslerin neden olabildiği riskler sona erecek. Mevcut ESHOT duraklarını İZTAŞIT'lar kullanacak. İZTAŞITlar aşağıdaki hatlarda hizmet verecek:

975 Seferihisar - F. Altay Ulamış'a girmez

985 Seferihisar F. Altay

986 Ürkmez - Seferihisar

987 Ürkmez F. Altay

989 Orhanlı Seferihisar

990 Beyler Seferihisar

991 Çamtepe Seferihisar

ARAÇLARIN ÖZELLIKLERI

Sekiz metre uzunluğundaki İZTAŞIT 21i oturan olmak üzere 60 yolcu kapasiteli. Son teknolojiyle donatılmış konforlu Euro 6 emisyon kriterlerine uygun engelli dostu klimalı kameralı ve alçak tabanlı otobüsler GPRS cihazı sayesinde filo takip sistemine de uyumlu.

29 Aralık 2019 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?