Menemen Atatürk Liseliler gururlandırdı

Yükseliş Koleji’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen MUN Konferansı'nda İngilizce sunum yapan gençler, konulara hakimiyet, akıcı konuşma ve liderlik vasıflarıyla öğretmen ve velilerininin büyük takdirini kazandı.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

MENEMEN ATATÜRK ANADOLU LİSESİ GELECEĞİN LİDERLERİNİ YETİŞTİRİYOR

1944 yılında açılışı yapılan ve Gediz ile Bakırçay havzalarının ilk liselerinden biri olan Menemen Lisesi, halen Menemen Atatürk Anadolu Lisesi adıyla eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Aradan geçen bu 75 yılda bir çok ünlü simanın yetişmesine kaynaklık eden okul, güçlü öğretmen kadrosuyla öğrencilerini bilime, sanata, spora, felsefeye ve edebiyata yönlendirerek bu ünlü simalara daha nicelerini eklemeyi amaçlıyor.

Bu amaçtan hareketle, köklü okul geçmişinden güç alan öğretmen ve öğrenciler, okul müdürü Dr. Yurdagül Arıkan’ın da teşvikiyle iyilik ve anlam atölye çalışmalarına farklı bir çalışma daha eklediler: MUN Konferansı.

Geçtiğimiz günlerde Yükseliş Koleji’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen MUN Konferansına 12 liseden 240 öğrenci ve 12 öğretmen katıldı. Tartışma ve görüşmelerin İngilizce yapıldığı konferansta, her öğrenci İngilizce sunum yaptı. İngilizce’ ye hakimiyet konferanstaki performans açısından önemli rol oynadı

Menemen Atatürk Anadolu Lisesi İngilizce 12/ İ sınıfı öğrencileri, İngilizce öğretmenleri Asiye Açar ve Dilek Candan’ın sorumluluğunda Yükseliş Koleji‘nde yapılan MUN Konferansında elde ettikleri başarılarla okullarını gururlandırdılar. Bu öğrencilerden Rıdvan Atilla Beker, 240 öğrenci arasından sıyrılarak, MUN konferansının en iyi delegesi seçildi. Damla Korkmaz isimli öğrenci ise saygıdeğer üye ödülünü aldı. Her iki öğrencinin elde ettiği bu başarılar, sanılanın aksine devlet liselerinde de iyi derecede yabancı dil eğitimi verildiğini gözler önüne sermektedir.

Okullarına bu gururu yaşatan ekibin içinde yer alan Burak Yıldız, Egemen Çaylı, Rıdvan Atilla Beker, Şerife Köse, Aleyna Erpehlivan, Kader Eroğlu, Serhat Kaya, Ebru Çelik, Görkem Tunaboylu, Berinay Torun, Ali Yoldaş Gencer, Damla Korkmaz, Ayşenur Dağdeviren ve Tuana Çetin isimli öğrenciler, yaptıkları açıklamalarda ilk kez bu tür bir konferansa katıldıkları için çok heyecanlı olduklarını; öğretmenlerinin desteğiyle birçok zorluğun üstesinden geldiklerini ve bu tür etkinliklere bundan sonra da katılmak istediklerini ifade ettiler.

Son yıllarda ortaokul, lise ve üniversitelerde sıkça yapılan MUN’un açılımı Model United Nations. Türkçe karşılığı Model Birleşmiş Milletler’ dir. Ev sahipliği yapacak okulun duyurusu ve davetiyle okullar başvurularını yapar ve WHO, NATO, WTO, UNICEF ,UNESCO,  Güvenlik Konseyi, Silahsızlanma Komisyonu veya komitelerden birini seçerler. Ardından organizasyonu düzenleyen okul, katılımcı öğrencilere temsil edecekleri ülkenin adını bildirir. Böylece öğrenciler, MUN toplanana kadar konferansta temsil edecekleri ülkenin politika ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak hazırlanırlar.

Kısacası; Birleşmiş Milletler’in içerik ve şekil olarak kopyası olan MUN, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenir ve öğrenciler bu konferansa, komitelerde gerçek dünya meselelerini tartışmak için katılırlar. Konferansın dili çoğunlukla İngilizce olmakla birlikte Türkçe, Almanca, Fransızca ve Arapça olabilmektedir.

Menemen Atatürk Anadolu Lisesi yabancı dil öğrencileri, tüm bu aşamalardan geçerek 3 gün boyunca böyle zorlu bir konferansta saatlerce ter döktüler. Sorumlu öğretmenler Asiye Açar ve Dilek Candan, öğretmen olarak gereken fedakarlığı yaptıklarını; öğrencilerinin de bu süreçte büyük gayret sarf ettiklerini belirterek tüm bunların ardından gelen başarının kendilerini çok mutlu ettiğini sözlerine eklediler.

Okul müdürü Dr. Yurdagül Arıkan, konferansla ilgili olarak şunları söyledi: “Eğitim kurumları yabancı dil seviyesi iyi, topluluk önünde konuşabilen, liderlik yapabilen, yaratıcı düşünen ve daha da önemlisi sorun çözme becerisi kazanmış bireyler yetiştirmelidir. Kurum yöneticileri olarak bizler, içerisinde bulunduğumuz yüzyılı doğru analiz etmek ve evrensel doğrularla yoğrulmuş bireyler yetiştirmek zorundayız. Okul içinde ve dışında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin tümü bu amaca hizmet etmektedir. Ulu Önder Atatürk “Bütün ümidim gençliktedir” demiştir. Atamızın ümit bağladığı; güvendiği o gençliği yetiştirmekten onur duyuyoruz.”

17 Aralık 2019 İzmir/ Menemen- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?