İş dünyası süre istedi

Akhisar iş dünyası 31 Aralıkta sona erecek kişisel verilerin korunması kapsamında yer alan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt süresinin uzatılmasını istedi.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu KVKK kapsamında işletmelerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine VERBİS kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralıkta sona erecek. Ancak bir çok şirket çalışmasını tamamlayamadı. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy ile Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat sürenin uzatılması gerektiğini belirterek Üyelerimiz çalışmalarını sürdürüyor ama yıl sonuna kadar yetiştirmek mümkün görünmüyor. Sürenin uzatılmasıyla daha sağlıklı bir çalışma yürütülecektir dedi.

Yıllık çalışan sayısı 50'den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den çok olan işletmelerin VERBİS'e kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralıkta dolacak. VERBİSe kayıt olmayanlar 20 bin TLden 1 milyon TLye kadar para cezasını da içeren idari yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ve Akhisar Ticaret Odası ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy Yaptırımlar çok ama verilen süre az dedi.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANMADI

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat yeni yılın yaklaşması ile yaşanacak olan doğal zamlarla maliyetlerin artacağını şirketlerin Ne yapacağız sorusunun cevabını aradığı bu nedenle de kişisel verilerle ilgili çalışmaların hala tamamlanamadığı söyledi. Alhat Verileri güvende tutmamanın cezası 20 bin TLden 1 milyon TLye ulaşabiliyor. Hapis cezasına kadar yaptımlar var dedi. Böyle büyük yaptırımları olan bir kanun için verilen sürenin çok az olduğuna dikkat çeken Alhat yasayla ilgili çalışmaları hala tamamlayamadıklarını belirtti.

SÜRE UZATILMALI

Akhisar Ticaret ve Sanayi OdasıYönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy ise Kişisel veriler bilişim sistemlerinde ve diğer veri kayıt sistemleri üzerinden kullanıldığında kişiye büyük kolaylık sağlıyor. Ancak bu istismar riskini de beraberinde getiriyor bunun farkındayız dedi. Üyeleri tarafından odaya emanet edilen kişisel bilgilerin güvenliği için farkındalıklarının en üst seviyede olduğunun altını çizen Ulusoy Ancak bu çok geniş bir ağ ve oda üyelerimiz yasayla ilgili çalışmaları verilen sürede tamamlamakta hepimiz zorluk çekiyoruz. Sürenin uzatılmasını talep ediyoruz dedi.

07 Aralık 2019 Manisa/ Akhisar- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?