YAŞLI DOSTU HASTANE KRİTERLERİ BELİRLENDİ

Yaşlılılara özel randevu sistemi, çoklu ilaç kullanımı ile ilgili sorunların kontrol edilmesi, beslenme ve diyet bölümü ileri yaşa odaklanması ve hastaların taburcu planlamalarının daha etkin yapılması büyük önem taşıyor.

Sağlıklı kaliteli yaşlanma yaşlılara dönük hizmet ve çözümler üretmek son yıllarda sağlık sektöründe üzerinde en çok çalışma yapılan konuların başında geliyor. Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi Yaşlı Dostu Hastane Çalıştayı düzenledi.

UZMANLARA GÖRE ILERI YAŞTA AKTIF VE SAĞLIKLI BIR YAŞAM SÜREBILMEK IÇIN yaşlı dostu bir sağlık sistemine ihtiyaç var. Bireylerin sağlıklı yaşlanması hastane tedavisine gereksinim duymaması hastanede tedavi gerekiyorsa kısa süreli ve etkin tedavi ile sağlık sorunlarının çözümlenmesi uzmanların vurguladığı başlıklardan sadece birkaçı Sağlık sektöründeki son trendlere göre Yaşlı Dostu Hastaneler yaşlı hastaların hızla normal yaşamlarına dönmelerini sağlarken aynı zamanda hastane dışında da bağımsız yaşama güçlerinin artırılmasına yardımcı oluyor.

Yaşlı hastalara sunduğu kaliteli bakım ve tedavi hizmeti ile 2012 yılından bu yana YAŞLI DOSTU HASTANE PATENTINE SAHIP BAYINDIR İÇERENKÖY HASTANESInin düzenlediği çalıştay kapsamında yaşlı dostu hastane kriterleri değerlendirildi deneyimler paylaşıldı.

YAŞLILIĞIN ÖZEL KOŞULLARINA DUYARLI YAKLAŞIYORUZ

Yaşlı Dostu Hastane Çalıştayı açılış konuşmaları BAYINDIR SAĞLIK GRUBU GENEL MÜDÜRÜ SEZAI SEVGIN ve BAYINDIR SAĞLIK GRUBU TIBBI HIZMETLER DIREKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. TAYFUN GÜRPINAR tarafından gerçekleştirildi.

Yaşlı hastalarına kaliteli bakım ve tedavi hizmeti verebilen hastanelerin diğer yaş gruplarına verilen hizmetin kalitesini de garanti altına aldığını belirten SEZAI SEVGIN KONUYA ILIŞKIN AÇIKLAMADA ŞU ÖNEMLI NOKTALARA DIKKAT ÇEKTi:

Gelişen sağlık teknolojilerinin de katkısıyla tedavi alternatiflerinin artmasına bağlı olarak dünyanın çoğu ülkesinde nüfus yaşlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütüne göre 65 yaş ve üzeri nüfus yaşlı nüfus olarak tanımlanmakta ve ülkemizdeki yaşlı nüfusu da her geçen gün artmaktadır. Toplam nüfusumuzun yüzde 10'unu 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturuyor. Artan yaşlı nüfusun sağlıklı ve kaliteli yaşlanabilmesi için verilen sağlık hizmetlerinin bu yaş grubuna uygun planlanması gerekmektedir. Yaşlı nüfus ifadesi yerine bize özgü kültürel değerlerle yaş alan nüfus demek daha doğru geliyor bana... Özellikle yaşlı hastalarımızın hastanelerimizden kolay ve rahat hizmet alabilmesi için polikliniklerde yaşlı dostu randevu kavramının yerleşmesi aldıkları hizmetin kolaylaştırılması çoklu ilaç kullanımı ile ilgili sorunların kontrol edilebilmesi beslenme ve diyet bölümünün ileri yaşa odaklanması hastaların taburcu planlamalarının daha etkin yapılması büyük önem taşıyor. Bayındır Sağlık Grubu olarak 2010 yılından bu yana yaşlılığın özel koşullarına duyarlı sağlık hizmeti vermekteyiz ve bu hizmetimizide Eylül 2012de aldığımız Yaşlı Dostu Hastane patenti ile standardize ederek ve üst düzeye taşıyarak sürdürmekteyiz.Bu alanda ayrı bir Stratejik Planımız ve kriterleri belirlenmiş tecrübelerimizle geliştirilmiş detaylı bir yol haritamız var. Yaşlılara uygun sağlık hizmetlerimizin yanı sıra haftalık bilgilendirme toplantıları bu konuya yönelik düzenli personel eğitimleri yaşlı dostu komite çalışmaları bilimsel sempozyumlar ve çalıştaylar ile de Ülkemizde Yaşlı Dostu Hastane kavramının daha fazla yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen ilk oturumda oturum başkanı BAYINDIR SAĞLIK GRUBU TIBBI HIZMETLER DIREKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. TAYFUN GÜRPINAR Yaşlı Dostu Hastane Kriterleri İZMIR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN DR. NURGÜL KOCAKOÇ Yaşlı Dostu Hastane İzmir Örneği AKDENIZ ÜNIVERSITESI GERONTOLOJI ANABILIM DALINDAN PROF. DR. İSMAIL TUFAN Türkiyede Gerontolojinin Geçmişi ve Kazanımları başlıklı sunumlar paylaştı.

İkinci oturumun oturum başkanlığını BEZMIALEM VAKIF ÜNIVERSITESI YAŞLI DOSTU KULÜBÜ BAŞKANI PROF. DR. TEOMAN AYDIN üstlenirken BEZMIALEM VAKIF ÜNIVERSITESI GERIATRI BILIM DALI ÖĞRETIM ÜYESI DOÇ. DR. PINAR UYSAL Yaşlıda Uygun İlaç Kullanımı İNEGÖL DEVLET HASTANESI BAŞHEKIMI UZM. DR.HAYRETTIN GÖÇMEN İNEGÖL DEVLET HASTANESI YAŞLI DOSTU HASTANE DENEYIMI SÜLEYMAN DEMIREL ÜNIVERSITESI ÖĞR. GÖR VE GERONTOLOGLAR DERNEĞI BAŞKANI FARUK YAŞAR GÜRDAL Sağlık Hizmetlerinde Yeni Bir Hizmet: Gerontoloji başlıklı konuları paylaştı.

SAĞLIK VE SIGORTA YÖNETICILERI DERNEĞINDEN PROF. DR. MELIH BULUT AKDENIZ ÜNIVERSITESI GERONTOLOJI ANABILIM DALI ÖĞRETIM ÜYESI PROF. DR. İSMAIL TUFAN VE BAYINDIR İÇERENKÖY HASTANESI NÖROLOJI BÖLÜM BAŞKANI DOÇ. DR. Z. BETÜL YALÇINER tarafından gerçekleştirilen panel ve forumun ardından sonuç bildirgesi hazırlanarak paylaşıldı.

04 Aralık 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?