Hayali vaat değil icraat üretiyoruz

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, mazbatasını alır almaz, Yerelden Kalkınma Planları için harekete geçti ve Beydağlıların gönlünü kazanmayı başardı “Seçim döneminde verdiğimiz sözler hayal değildi, onları  tek tek yerine getireceğiz. Hayali vaat değil icraat üretiyoruz” dedi.

DAHA YAŞANILABİLİR BEYDAĞ

Beydağ  Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, kenti kalkındırmak için göreve başlar başlamaz kolları sıvadı. İzmir Modeli olan Yerelden Kalkınma planları için harekete geçen Başkan Yılmazlar, “Seçim döneminde söz verdiğimiz tüm projeleri tek tek gerçekleştirerek, Beydağ’ın daha yaşanabilir, daha refah bir kent olması için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

EKONOMİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Haberhürriyeti Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Mücahit Dalkara’nın sorularını cevaplayan Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, kısa sürede halkı belediye ile barıştırarak, parti ayırt etmeksizin vatandaşların derdine derman oldu. Bu dönem vaat ettiği tüm projeleri gerçekleştireceğini söyleyen Yılmazlar, “Yapılan yatırımlarla Beydağ ekonomisinin önü açılacak ve Beydağlılar mutlu huzurlu bir şekilde yaşayacak” dedi.

Sayın Feridun Yılmazlar, Beydağ’da yıllarca meclis üyesi olarak görev yaptınız. 31 Mart Yerel Seçimlerinde ise Beydağlılar sizi Başkanlık koltuğuna oturttu. İlçenin sorunlarını yakinen biliyorsunuz. Şu günden itibaren yapacaklarınız neler?

Beydağ’ın ekonomisi tarım ve hayvancılıktan oluşuyor. Bunun yanı sıra küçük ama etkili bir sanayimiz mevcut. Ürün bazında sıkıntılarımızı aştık ve Beydağ’ın tarihini ayağa kaldırmaya odaklandık. Göreve geldikten sonra birinci önceliğimizi; Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız Beydağ Kalesi uyanıyor isimli proje, Kaya Mezarlığı, Beydağ Barajı, mesire alanları ve park çalışmalarına verdik. Bu çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Hedeflerimiz arasında Beydağ’ın yerel ürünleri olan; incir, zeytin, kestane, zeytinyağı ve kirazı değerlendirmek var. Bu ürünler Beydağ ekonomisi için çok önemli. Bunun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile cennet elması yani Trabzon Hurmasını çiftçilerimize temin edip vatandaşın ekonomisine katkı sağlayacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yerel bazda Kestane Festivali yapmayı düşünüyoruz. Karaoba’da yer alan 40 dekar arazimizde susuz tarım yapmak için İzmir Kalkınma Ajansı ile bir proje hazırladık. Projenin birinci aşaması geçti, ikinci aşamayı bekliyoruz. Susuz karım ile sofralık zeytin üretmek istiyoruz. Bu projeyi hayata geçirdiğimiz takdirde Beydağ yeni kazanç kapısıyla buluşacak.

BU PROJE BEYDAĞ’A ÇOK YAKIŞACAK:

YERALTI OTOPARKI

PAZARYERİ

MODERN DÜĞÜN SALONU

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

 

Beydağ’ın en önemli sorunlarından bir tanesi olan göçü kısa sürede önlemeyi hedefliyoruz. Gençlerimize iş imkanı sağlayacağız. Beydağ’da 1972’de yapılmış 1986’da güçlendirilmiş olan Pazaryerimiz var. Burayı, altı Pazaryeri üstü ise düğün salonu olarak kullanıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i Beydağ’da ilk götürdüğüm yer orası oldu. Bu bina sağlıksız, çürük raporu olan bir yer. Biz buraya yeni bir proje hazırladık. Bin 400 metrekare alandan oluşuyor. Binanın altı yeraltı otopark, zemin katı Pazaryeri, birinci katı iki ses yalıtımlı modern düğün salonu, ikinci katı konferans salonu, binanın üstünde ise güneş enerjisi sistemi projemiz olacak.

Seçim döneminde ilçeyi çekim merkezi yapacak çok güzel ve özel projelerden bahsettiniz. Baraj gölü etrafı nasıl çekim merkezi olacak. O tesisler için ilk harç ne zaman konulacak?

BÖLGENİN TEK HAYVANAT BAHÇESİ OLACAK

Baraj ekonomimize çok darbe vurdu. Bu projede göletten faydalanmak istiyoruz. Su ürünleri kooperatifinin teknesi ile turizm potansiyelimiz dediğimiz, kaya mezarlığı gölete yakın olduğu için davet ettiğimiz insanları tekneye bindirip mezarlığı gezdirmek istiyoruz. Oraya küçük bir hayvanat bahçesi yapmak istiyoruz. Yine bu alanda efeler yolu projesi ile barajın etrafında kamp alanı yaratmak istiyoruz. Efeler yolu Alaşehir üzerinden gelip Beydağ’a uğrayıp, aynı zamanda Nazilli ile aramızda kalan bir oyun dede var oraya çıkıp, Çomaklar, Erikli, Yeniyurt, Tabaklar’dan sonra Beyköy’e gelip orada bir nokta oluşturacağız. Bu güzergah Meryem Ana’da son bulacak.

Organik üretim son zamanlarda yükselen değer. Bu bölge de havasıyla organik tarım için çok uygun bir yer. Tüm ilçenin Organik Tarımın Başkenti olabilmesi için Büyükşehirle birlikte el ele eğitim seferberliği başlatacak mısınız? Vatandaşların bu alana yönelmesi için neler yapacak sınız?

KADINLARA ORGANİK PAZAR

Beydağ’da 700’e yakın incir ve kestane organik tarımcı var. Bu üreticilerimiz Beydağ Kestanesi ve incirde hiç bir zaman gübre kullanmıyorlar. Bu konuda Büyükşehir ile beraber çalışıyoruz. 41 kadını eğitip organik tarım belgesi vereceğiz. Tezgahını, terazisini biz karşılayacağız. Onlara organik bir Pazar yaratacağız. Yine organik ürünlerimizi sergilemek için Beyköy meydanında düzenleme yapıp, yerel ürünleri gelen vatandaşa hafta sonları tanıtıp satacağız.

Kente göçü durduracak, gençlere iş aş yaratacak tarıma dayalı fabrika kuracaklara çağrınız olacak mı? Organik ürün işleyen yatırımcılara Beydağ'a davet edecek misiniz?

KESTANENİN MERKEZİ BEYDAĞ OLDUĞUNU TÜM DÜNYA BİLECEK

Bu soruya iki aşamalı cevap verelim... Öncelikle Kestane Festivali yapmamızın sebebi bu. Bugüne kadar Bursa’da işlenen kestane Beydağ’dan gidiyordu ve vatandaşlar bu kestanenin Bursa’da üretildiğini düşüyordu. Bu algıyı kırmak için Kestane festivalini yapacağız. Kestane’nin merkezinin Beydağ olduğunu herkese göstermemiz lazım. Kestaneyi hak ettiği yere getireceğiz. İkinci aşama ise; kestanenin önemini belirtmek için kestane unu üretecek tesisi aktif hale getireceğiz. Burada üretilecek un ise çölyak hastalarının ham maddesi olarak kullanılacak. Böyle bir tesis yine bölgenin ilki olacak.

Etibank Sosyal tesisleri atıl durumdaydı. Beydağ'a kazandırmak ve turizm alanı olması için girişiminiz olacak mı?

YÜZME HAVUZU PROJESİ

15 yıldır meclis üyelimi süresince her belediye başkanının hayaliydi. Ancak benden önceki belediye başkanı arkadaşım TOKİ için harekete geçti. Daha sonra kaymakamlık yerin önce milli emlakta olmasından dolayı TOKİ’ye devretti. TOKİ de yaşanan ekonomik krizden dolayı vazgeçti. Oradaki güzelim bina; yüzme havuzu, 10 tane misafirhanesi, bir tane sosyal tesisi ve 42 tane ev olan binalar şu anda harap durumda. O güzelim binalar gitti yerine meydan kaldı. Biz de bu alanı değerlendirmek için Büyükşehirin desteği ile bir yüzme havuzu projemiz var. Bu proje için önce TOKİ’ye yazı yazdık. 2 bin metrekare sosyal alan kullanabileceğimiz bir alan istedik. Bu alanı bize ücret karşılığında verebileceklerini söylediler. Bizde bu alanı almak için müracaat ettik, şu anda herhangi bir sonuç yok yakın zamanda çözülecek ve Beydağ’a bu alanda yüzme havuzu kazandırmayı hedefliyoruz.

Bu bölgenin çok ihtiyacı olan Soğuk Hava tesisi kuruldu mu. Bu konuda desteklemeler, hibeler mevcut.  Belediyede, AB'nin de destekler açtığı projeler için takip ekibi var mı?

Bu proje seçim beyannamemde vardı. Bu bölgenin en çok ihtiyacı olan hizmetlerden birisi de soğuk hava deposu. Tarımsal daire ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çakır Zeytinyağı fabrikasının yanında belediyeye ait 6 bin 117 metrekare bir alanımız var. Bu alanı bölgesel soğuk hava deposu olarak büyük bir proje düşündük. İşletmesini de bir kooperatif veya belediye aracılığı ile yapılmasını istiyoruz. Şimdilik bu projeyi biraz bekletiyoruz.

Bölgede tarım maalesef karambole yapılıyor. Bir sene önce kazandıran ürünlere göre ekim dikim yapılıyor. Ürün planlanması için, üreticinin emeklerinin heba olmaması için, insanların yetiştirdiklerinin değerinde satılması için, toplantılar çalışmalar yapılacak mı?

Soğuk hava tesisi bizim için çok önemliydi. Geçen sene kestane 21-22 lira ile başladı belirli bir zaman sonra piyasası 8 liraya kadar düştü. Arada çok büyük fark oluştu. Bunun için açıldı soğuk hava deposu. Fakat biz soğuk hava deposunu bölgesel istiyoruz. Ürün bazında özellikle bizim yaylalarda meşhur kırmızı barbunyamız var. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştük. Artık bu ürünleri işlemeye başlayacağız. Bu bölgede hem çilek hem barbunya için çok büyük destekler vereceğiz. Gerekirse Büyükşehir ile görüşüp alım garantili yapıp vatandaşı teşvik edeceğiz. Bu kooperatiflerin önünü de açacak.

Göreve geldiğiniz süre içerisinde bitirdiğiniz proje oldu mu? Ve bütün projeleri bu dönemde gerçekleştirmeyi hedefliyor musunuz?

TÜM PROJELER BU DÖNEM BİTECEK

İKİNCİ DÖNEM DE İSE BEYDAĞ ŞAHLANACAK

 

Başkanlığımın 100. Gününde halk toplantısı yaptım. Belki de hiç bir belediye başkanı buna cesaret edemedi. Biz vatandaşın karşısına çıkıp 3 ay içinde ne yaptık, 3 ay sonra ne yapacağız hesap verdik. Alacağımız nedir, borcumuz nedir, hedeflerimiz nedir anlattık. Beydağ Kalesi uyanıyor adlı projemiz, pazaryeri ve düğün salonu, Belediye binası bunlar çok yakın zamanda gerçekleşecek. Festivaller kapsamında belki de ilçede ilk defa uçurtma şenliği yaptık. Beydağ insanının ihtiyacı olan kır lokantasında yaklaşık 3 aydır canlı müzik yapıyoruz. Akşam 9 buçukta kapanan tesis gece 12’ye kadar açık. Söz verdiğim çoğu projeyi bitirme aşamasındayım. İlçeye güzel şeyler yapıyoruz. Tüm projelerimi bir döneme sığdıracağız. Diğer dönem için projelerim daha farklı...

Beş yılın sonunda Beydağ’ı nasıl göreceğiz?

BEYDAĞ EKONOMİSİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Göreve gelirken ilk sözüm şuydu; “Beydağ'da kırgınlık, küskünlük, huzursuzluk kesinlikle olmayacak” demiştim. Bunu insanların belediyeye küstüğü, hizmetlerden faydalanamadığı için demiştim. Ben kısa sürede halkı belediye ile barıştırdım. Bu benim değil Beydağlıların başarısı.. Hiçbir zaman siyaset gütmedim. Karşı partili vatandaşlarda takdir etmeye başladı. Hep gönülleri kazanmaya çalışacağım. İnsanları huzurlu, mutlu yaşatacağım. Bütün sözlerimi teker teker yerine getireceğim. İnşallah Büyükşehir’den aldığımız desteklerle de ilçenin ekonomisinin önünü de açacağız.

 

 

30 Kasım 2019 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?