Aşağıdaki Sorulardan 3'üne evet diyenler doğru doktora

1.Haftanın çoğu günü sık sık öksürüyor musunuz 2. Haftanın çoğu günü balgam çıkarıyor musunuz 3. Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay mı daralıyor 4. Yaşınız 40'ın üzerinde mi 5. Halen sigara içiyor musunuz ya da eskiden içer miydiniz.

Dünyada her 20 kişiden biri KOAH Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı nedeniyle yaşamını yitiriyor. Solunum yollarındaki tıkanmalarla akciğer yapısında değişikliklere neden olan KOAH hastalığı bugün Türkiyede 40 yaşının üstündeki her 5 kişiden birinin etkiliyor. KOAH hastalığının genelde geç teşhis edildiğini vurgulayan BURSA ULUDAĞ ÜNIVERSITESI TIP FAKÜLTESI GÖĞÜS HASTALIKLARI ANA BILIM DALI ÖĞRETIM ÜYESI PROF. DR. ESRA UZASLAN hastalığın belirtilerini anlattı:

KOAH hastalarının en sık yakınmaları nefes darlığı öksürük ve balgam çıkarmadır. Nefes darlığı yakınması başlangıçta egzersiz yaparken yokuş veya merdiven çıkarken ya da yük taşırken ortaya çıkar. Hasta zamanla düz yolda yürürken ve uzanırken de nefesinde sıkıntı hisseder. Hastalar genelde öksürüğün sebebinin sigara ya da kirli hava olduğunu düşündüğü için hekime geç başvurur. Halbuki hastalığın erken fark edilerek sağlık yardımı alınması ve sigaranın erkenden bırakılması ilerlemeyi durdurabilir.

HER 4 KOAH HASTASINDAN 339Ü YETERSIZ FIZIKSEL AKTIVITE GÖSTERIYOR KOAH hastalarının çoğunun nefes darlığı nedeniyle zamanla günlük işlerini azalttığını hatta evden çıkmayı tercih etmediğini söyleyen UZASLAN fiziksel aktivitelerdeki azalmanın hastalığın ilerlemesine neden olduğunu vurguladı:

Her 4 KOAH hastasından 3ü yetersiz fiziksel aktivite gösteriyor. Hastalık ilerledikçe bu oran daha da yükseliyor. Halbuki haftada iki saat ve daha fazla yürüyüş yapan hastalarda hem hastaneye başvuru sayıları hem de ölüm oranları üçte bir azalma gösteriyor. Bu nedenle hem bu hastalığın önlenmesi hem de ilerlemesinin engellenmesi için sigaranın bırakılması doğru tedaviye ulaşılması ve fiziksel aktivitenin artırılması oldukça önemli.

10 HASTADAN 939UNUN KOAH OLMA NEDENI SIGARA KULLANIMI Türkiyede yetişkinlerin neredeyse yarısının sigara içtiğine dikkat çeken UZASLAN beş yıldan uzun süre haftada 40 saatten fazla sigara dumanına maruz kalanlarda KOAH gelişme riskinin yüzde 50 oranında arttığına dikkat çekti. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin hastalığın en önemli nedeni olduğunu söyleyen UZASLAN şöyle konuştu:

Her 10 hastanın 9'unda KOAH olma nedeni sigara ve tütünleri kullanımıdır. Sigara içenlerde içmeyenlere göre KOAH gelişme riski 30 kata kadar artabilir. KOAH nedeniyle gerçekleşen 10 ölümden erkelerde 9unun kadınlarda ise 7sinin nedeni sigaradır. Sigaraya başlama yaşı dumanın yoğunluğu günlük ve toplam içilen miktar hastalığın gelişimini etkiler. Günlük sigara içilen miktardan bağımsız devamlı sigara içici olmak da KOAH gelişimi için riski artırır. Anne ve babası sigara içen çocuklarda solunum sistemi hastalıklarına ve kronik bronşite daha fazla rastlanır. Otuz yaşından sonra akciğer kapasitesi her yıl azalmaya başlar. Sigara içenlerde bu oran çok daha fazladır ancak sigaranın bırakılmasıyla akciğer kapasitesindeki bu azalma yavaşlatılabilir. Sigaradan kurtulmaya karar veren kişilerin bu konuda sağlık merkezlerinden  sigara bırakma polikliniklerinden hekimlerden Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlardan ve ALO 171den destek almaları son derece önemli.

KOAH tanısının kolayca uygulanan nefes ölçüm testiyle konabildiğini söyleyen PROF. DR. ESRA UZASLAN aşağıdaki 5 sorudan 3'üne evet cevabını verenlerin en kısa zamanda hekime başvurması gerektiği konusunda uyardı.

1.Haftanın çoğu günü sık sık öksürüyor musunuz?
2. Haftanın çoğu günü balgam çıkarıyor musunuz?
3. Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay mı daralıyor?
4. Yaşınız 40'ın üzerinde mi?
5. Halen sigara içiyor musunuz ya da eskiden içer miydiniz?

20 Kasım 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?