İMBATKOOP Kuruldu: Üçüncü Yol Kooperatifçilik

“Üretici ile tüketicinin arasındaki mesafeyi kısaltma amacıyla” kuruluşu tamamlanan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi (İMBATKOOP), İzmir’de faaliyetlerine başladı. Kooperatifin kurulma gerekçeleri ve hedefleri hakkında İMBATKOOP Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı.

“Üretici ile tüketicinin arasındaki mesafeyi kısaltma amacıyla” kuruluşu tamamlanan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi (İMBATKOOP), İzmir’de faaliyetlerine başladı. Kooperatifin kurulma gerekçeleri ve hedefleri hakkında İMBATKOOP Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada üretici ve tüketicinin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu vurgulanırken, ülkenin üretim ve ithalat sorunları ile baş etmeye çalıştığı ancak üreticinin emeğinin karşılığını alamadığı belirtildi.

Bugün patates ve soğan gibi gıdalarda yaşanan 4-6 kat fiyat artışının yurttaşı da zor durumda bıraktığına değinilen açıklamada, Türkiye’de neredeyse yetişmeyen ürünün olmadığına dikkat çekilirken, buna rağmen tarımda yıllardır yapısal sorunların çözülemediği belirtildi. Neredeyse her üründe görülmeye başlanan ithalatın geçici bir çözüm olduğu öne sürülen açıklamada kalıcı altyapı sorunları yarattığı da vurgulandı.

‘Birlikte Hareket Etmek Zorunlu Olmaktadır’

Temel sorunların başında barınma, beslenme, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak olduğunun belirtildiği açıklamada, açlık sınırının asgari ücretin altında kaldığına dikkat çekilerek, düşük gelirli ailelerin gelirlerinin büyük kısmının barınma ve beslenmeye gittiği belirtildi. Açıklamada, “O halde, beslenme dahil, temel fizyolojik ihtiyaçları gidermeye yönelik bireysel çabaların ve girişimlerin yetersiz kaldığı durumlarda birlikte hareket etmek zorunlu olmaktadır. Bu noktada kişiler, bir araya gelerek tek başlarına çözemedikleri sorunlarını çare aramak durumundadırlar. Bu arayışta, özel sektör ve kamu sektörünün kesişim noktası ve buluşması olan ‘üçüncü yol’ kooperatifçilik ön plana çıkmaktadır. Kooperatifçilik, insanlığın bulduğu ve geliştirdiği bir sihirli yöntem olarak, özellikle gelişmiş ülkelerde denge ve piyasa oluşturucu rolleri ile ön plana çıkmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de üretici ve tüketicinin yeterli seviyede örgütlü olmadığı vurgulanan açıklamada daha organize ve sermaye yapısı güçlü birkaç firmanın piyasayı belirleme gücüne sahip olabildiğine dikkat çekildi. “Aracılar ve satıcılardan oluşan grubun sayısını azaltmak için üreticinin doğrudan veya oldukça az bir ara işlem ile tüketiciye ulaşması zorunludur. Buradaki aracı kooperatif olduğu zaman üretici ve tüketici birlikte kazançlı olacaktır” denilen açıklamada, üretici ve tüketici arasındaki mesafenin kısaltılması zorunluluğu oluştuğu ve İMBATKOOP’un da bu ihtiyaçla kurulduğu vurgulandı.

10 Nisan 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?