Fikirler Projeye Hayaller Buluşlara

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin projelerinden Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab), fikri olan ve fikrini üretime dönüştürmek isteyen herkes için ekipman, cihaz ve özgür mekan desteği sunarak ortak çalışmaya ve üretime teknolojik bir ortam sağlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin istihdamın artırılması ve nitelikli insan kaynağının çeşitlendirilmesine yönelik projelerinden biri olan Meslek Fabrikası, kentteki önemli bir ihtiyacı karşılarken, onun bünyesinde kurulan Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab) da 1 yaşına girdi. FabLab 30 Ocak 2018 tarihinde faaliyete girdi. Bugüne kadar 2 binin üzerinde kişiye laboratuvar ve atölyelerini açarak hayallerini gerçekleştirmesi için olanak sundu. Laboratuvarlarda 32 farklı başlıkta, toplam 42 adet etkinlik gerçekleştirilirken robot kol yapımından, insansız hava taşıtlarına, mobilya tasarımından, üç boyutlu yazıcılara kadar birçok alanda eğitim yapıldı.

Dünyada ve Türkiye’deki uygulamalar incelenerek, proje ortağıYaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi’nin de (YAGEM) uzman görüşleriyle kurulan FabLab İzmir bünyesinde Lazer Kesici, CNC Router, Robotik Kol, 3 farklı Fused Deposition Modeling (FDM) teknolojisi ile çalışan 3 Boyutlu Yazıcı, Stereolithography (SLA) teknolojisi ile çalışan 3 Boyutlu Yazıcı, 3 Boyutlu Tarayıcı, Vinil Kesici, Bilgisayar Destekli Dijital Dikiş Makineleri, Elektronik Geliştirme Kartları, mekanik ekipmanlar, Robot Tasarım ve Eğitim Kitleri ile Elektronik Programlanabilir Ekipman Üniteleri bulunuyor.
FabrikaLab ekibi ise Mekanik Atölye Koordinatörü, Robotik Atölye Koordinatörü, Tasarım ve Etkinlik Koordinatörü, Proje Koordinatörü ve Teknik Uzman’dan oluşuyor.

“The Fab Foundation” Üyesi

Türkiye’de halka açık ücretsiz hizmet sunan ve yerel yönetimler tarafından kurulan tek FabLab olma özelliğini de taşıyan FabLab İzmir, çok yeni bir kuruluş olmasına rağmen ilk yılında, “The Fab Foundation” (Uluslararası FabLab Ağı) üyesi oldu. Her sene farklı bir kıtada Fab konferanslarını düzenleyen bu uluslararası organizasyon, farklı alanlardaki işbirliğinin de önünü açıyor. ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki bir programdan ortaya çıkan FabLab fikri, 2001 yılında ete-kemiğe büründü. 2009 yılında ise dünyadaki FabLab’leri bir araya getirmek ve FabLab ağını kuvvetlendirmek amacıyla “The Fab Foundation” hayata geçirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu FabrikaLab İzmir de bu uluslararası ağa dahil edildi.

31 Ocak 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?