Altın Proje’de İmza Var, Para Yok; Pamuk Eller Cebe!

Slovenyalı bir grubun hazırladığı projesinin İngiltere, Amerika ve İtalya'da ödüller kazandığı TETUSA OASIS, günde 2 bin kişinin tedavi göreceği çok büyük bir kompleks olacak. Tesiste otelin yanı sıra 50 odalı yaşlı konuk evi de bulunacak. İlçede 200 milyon TL yatırımla kurulacak . Bunuın için de İzmirlinin elini cebine atması isteniyor.

Jeotermal Enerji Santrali yatırımları ile gergin günler yaşayan Çeşme’de, uzun süredir il kez ortamı yumuşatacak nitelikli bir gelişme yaşandı. Çeşme’de 12 ay boyunca turizmin canlı kalmasını sağlayacak “termal sağlık merkezi” projesi için imzalar atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme’deki termal turizm kapasitesini artırmak için İZENERJİ şirketi aracılığıyla kısa adı TETUSA olan Çeşme Termal Kür Merkezi’ne de büyük çoğunlukta hisse sahibi oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Belediye yapsın ama İzmirlinin de yeniden elini cebine atması gerekiyor. Kent sağlıklı büyürse bundan hepimize pay düşecektir. Burada 200 milyon lira yazıyor. Sadaka niyetiyle oradaki otellerden para almam. Sadakaya ihtiyacı yoktur bu kentin belediyesinin de, sektörlerinin de…Elini taşın altına koyarak birlikte yol yürümeye ve kaderi paylaşmaya karar verirse, İzmirlilerin başaramayacağı iş yoktur” dedi.Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da, 60 ortağın 10 seneyi aşkın süre sabırla beklediği projenin nihayet gerçekleşme aşamasına geldiğini söyledi. Mimarlık grubunun bölgeye ve ülkeye öncülük edebilecek bir çalışmaya imza attığını dile getiren Dalgıç, “Başkanımız Aziz Kocaoğlu, İzmir’in her köşesindeki yatırımlara destek sağlıyor, öncülük yapıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.‘İzmir nasıl kalkınır’ sorusuna hazırladıkları stratejik planlarla yanıt aradıklarını dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İzmir’in hemen hemen hiç kullanamadığı birçok zenginliğinin olduğunun, bunları harekete geçirerek hizmet sektörü ve turizmde sıçrama yapabileceğinin, bunun ise mutlaka kültür, sanat ve sporla desteklenmesi gerektiğinin tespitini yaptık. Kalkınmanın sadece bir sektörde olmayacağı, bütün sektörlerin ayrı anda harekete geçmesi gerektiği bilinciyle yola çıktık.

Çeşme’de üç ay çalışan otellerin doluluk süresini 4 aya çıkardığınızda, tesisler karını ikiye çıkaracaktır. Bunu iki ay daha uzattığınızda, otelciler uçar gider, yeni yatırımlara kaynak yaratır. Biz bir taraftan İzmir Jeotermal’de hem Balçova hem Doğanbey’de çok başarılı işler yaptık. Şu an Doğanbey’de kamulaştırdığınız 42 dönümde o bölgedeki otel ve pansiyonları harekete geçirecek kür merkezi projesi bitti. Yakında inşaatına başlayacağız. Yine o bölgede 800 dönüm serayı ısıtacak termal kaynağımız var. 15 megawat gücünde elektrik üretecek tesisin ihalesini yaptık, yakında üretim başlayacak. Jeotermal kaynak sonsuz değil, yerin altında bir göl. Reenjeksiyon yapmazsanız sürdürülebilirliğini kaybediyorsunuz. 2005 yılında Balçova’ya ortak olduğumuzda rezerv zayıflamıştı. Biz rehabilite ederek kapasiteyi 16 bin konuttan 36 bin konuta çıkardık. Bakarsanız, çalışırsanız, iyi niyetle çözüm ararsanız başaramayacağınız şey yoktur.”

Slovenyalı bir grubun hazırladığı projesinin İngiltere, Amerika ve İtalya’da ödüller kazandığı TETUSA OASIS, günde 2 bin kişinin tedavi göreceği çok büyük bir kompleks olacak. Tesiste otelin yanı sıra 50 odalı yaşlı konuk evi de bulunacak. İlçede 200 milyon TL yatırımla kurulacak uluslararası standartlardaki termal sağlık merkezi projesine imza törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, TETUSA Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel, projeyi hazırlayan mimarlık ekibi ve TETUSA ortakları katıldı.

19 Aralık 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?