OTİSTİK DEYİP GEÇME YAŞAM BİR MUCİZE

Karşılıksız aşk, fingirdeme, zengin yoksul muhabbeti, aldatma, kandırma, ayak oyunlar falan filan, saçma sapan diziler, Vatanım Sensin'den sonra ilk adam gibi pür dikkat dizi izledim, oh canıma deysin.

Yere tükürene, sümük atana, balgamı savurana, ‘öküz, mal, git evinde salona yap da göreyim’ derim.Sinyal vermeden zart diye dönene ‘dağdan mı indin’ derim.Arabasında sanki ondan başka kimse yokmuş gecenin köründe, tam da uykunun en güzel yerinde, müziğin sesini sonuna kadar açana, ‘Lastiğin patlasın, yollarda kalasın inşallah’ derim.Zırt pırt kornaya basana, sallamazsam hatrım kalır.Metroda, tramvayda insanların içerden çıkmasını beklemeden, öyle öküzün trene baktığı gibi bakıp tam da kapının ortasına durup, inenlere mani olanlara, lafımı söylerim.Güzel ülkemde trafik sağdan ilerler malum. Her yerde böyle olmalı. Çıkarken sağdan, inerken de sağdan. Niye böyle, yoksa çarpışırsın.Yürüyen merdivenin sağında durursun, sol tarafından yürümek isteyen sol verirsin.Bu böyle.Bunlar zeka ile akıl ile alakası yok.Eğitim meselesi de değil.Kişilik bozuklukları, karakter eksikliği, boşvermişlik, sadece kendini düşünmek, başkasını yok saymak, menfaatçilik, aşağılık kompleksi, büyüklük kompleksi, doymak bilmeyen ego ve ihtiras.Başka bir şey değil.***Değişik bir yaklaşım yapalım.***Adamcağız yalpalayarak yürür, ‘sarhoşa bak güpegündüz içmiş’, ‘Çekmiş bu kardeş kafası kıyak’ diye yapıştırırlar, anında.Bakar öyle, ‘Ne bakıyon dik dik’ der yurdum magandası, belki gözü bozuk, göremiyor, katarakt var, nerden biliyorsun.Bel ağrır, böbreği sancır, yan yürür, ‘yürüyüşe bak, nasıl da kıvırıyor’ derler.Kıravatı takan, koku sıkan, parlak ayakkabılı düzgün (!), üstü başı eski kıyafetli olan rezildir (?).

***

Bunlar da saçma sapan bakış açısı, dar görüş, at gözlüğü, antisosyal bir tutumdur.

***

İnsanları yargılamak.

Yaftalamak.

Peşin hükümlü olmak.

Ne kadar da, kolay değil mi ?

***

Yine dış görünüşe bakıp.

‘Bu yapamaz, beceremez, olmaz ondan’ demek, o kadar.

Saçmalıktır, ahlaksızlıktır, kıskançlıktır, fesatlıktır, hasetttir, çekememezliktir.

***

FOX TV’de bir dizi başladı.

Soluksuz izledim, harika.

Dizi dediğin insanın ufkunu açmalı.

Perşembe akşamları, kaçırmayın derim.

Otistik, otizmli diye dışlamayın, kimseyi.

Onlar bir mucizedir.

Sizler, nerden bileceksiniz.

Onlar gayet normal.

Belki de sizler anormalsiniz.

Bizler anormaliz.

Farkında mısınız ?

Delilikle velilik arasında ince bir çizgi var ya.

İşte ondan.

Kimseyi ama hiç kimseyi küçümsemeyin.

Büyüklük bile net, belli değil ki.

Neye göre, kime göre.

Otizm bir mucizedir, zaten.

O öyle de.

Sen nasılsın ?

OTİZM HAKKINDA

Savant sendromu nedir, savant sendromu ile otızm arasındaki fark nedir sorusu Mucize Doktor dizisini izleyenler tarafından merak edildi. Savant sendromlu deha Ali’nin tıp fakültesinin birincilikle bitirmesini ve asistan cerrah olarak işe başlamasının anlatıldığı Mucize Doktor Kore uyarlaması bir dizi.Mucize Doktor bu akşam Fox ekranlarında ana haberin hemen ardından ilk bölümü ile seyircisi buluşacak. Fragmanlarının haftalar önce döndüğü dizi büyük merakla bekleniyor. Kore dizisi Good Doctor uyarlaması olan Mucize Doktor dizisinin konusu Savant sendromlu deha Ali’nin tıp fakültesinin birincilikle bitirmesini ve asistan cerrah olarak işe başlaması. Mucize Doktor dizisi ise Hayat Hastanesi’nde çekiliyor. Hayat Hastanesi şu anda kullanımda olmadığı için dizinin yapımcıları iki katını tadilata sokarak dizi çekimine hazır hale getirdi.

Peki Mucize Doktor oyuncuları kimler, dizinin konusu ne işte Mucize Doktor hakkında merak edilenler…

MUCİZE DOKTOR DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Yapımını MF Yapım, yapımcılığını Faruk Bayhan’ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Yusuf Pirhasan’ın oturduğu ve senaryosunu Pınar Bulut ile Onur Koralp uyarladı.

Taşrada bir şehirde doğan ve babası tarafından evlatlıktan reddedildikten sonra yetimhanelerde büyüyen savant sendromlu deha Ali’nin, tıp fakültesini birincilikle bitirmesinin ardından, asistan cerrah olarak işe başladığı özel bir hastanede yaşadıklarını konu alan “Mucize Doktor”un ilk bölüm tanıtımında başrolde yer alan Taner Ölmez’in izleyicinin alışık olmadığı bir rolle ekrana geleceğine şahit olmak mümkün.

MUCİZE DOKTOR HANGİ KORE DİZİSİNDEN UYARLANDI?

Her ne kadar Amerika’da yayınlanan versiyonu ile tanınsa da, Fox Tv’nin yeni dizisi Mucize Doktor’un asıl versiyonu Kore’dir. Çoğunlukla Kore’de ortaya çıkan dizinin uyarlama olduğu bilinmekte, Amerikan versiyonu ise temel çıkış noktası olarak düşünülmektedir. Ancak Mucize Doktor’un asıl asıl senaryosu Kore’ye aittir. İsmi ise “Good Doctor” tur.

Dizinin ilk versiyonu (Kore) 2013 yılında, ikinci versiyonu ise 2017 yılında çekilmeye başlanmıştır. 2018 yılında ise Japonya versiyonu olarak çekilmeye başlanmıştır.

MUCİZE DOKTOR DİZİSİNİN OYUNCULARI KİMLERDİR?

Başrolünü Taner Ölmez’in üstlendiği, kadrosunda Onur Tuna, Murat Aygen, Sinem Ünsal, Özge Özder, Hazal Türesan, Bihter Dinçel, Fırat Altunmeşe, Hayal Köseoğlu, Korhan Herduran VE Reha Özcan gibi birbirinden başarılı oyuncular yer alıyor.

MUCİZE DOKTOR FİLMİ NEREDE, HANGİ HASTANEDE ÇEKİLİYOR?

Mucize Doktor dizisinin mekanları izleyiciler tarafından merak ediliyor demiştik. Hayat Hastanesi şu anda kullanımda olmadığı için dizinin yapımcıları iki katını tadilata sokarak dizi çekimine hazır hale getirdi. Dizinin fragmanına bakacak olursak yeni sezona bomba gibi başlayacak. Dizi İstanbul ve İzmit arasındaki kullanılmayan bir hastane binasında çekilmektedir. Dizinin başrolü Doktor Ali Vefa’dır. Dizinin fragmanında ise Hayat Hastanesi detaylı bir şekilde tanıtılmaktadır. Böylece Hayat Hastanesi’nin hem reklamı yapıldı hem de dizi burada çekilecek.

SAVANT SENDROMU NEDİR:

Savant sendromu, ağır düzeyde gelişimsel ya da zihinsel yetersizliklerin yanında çoğu insanda bulunmayan sıra dışı zihinsel becerileri olan kişileri tanımlamaktadır. Kişinin genel zeka düzeyi ortalamanın altında olmasına karşın bir ya da birden fazla alanda aşırı düzeyde bilgi sahibidir.

Savant sendromu olgularının yaklaşık yarısının otistik bozukluğa bağlı, kalan yarısının da diğer tip gelişimsel bozukluklar, zeka geriliği veya merkezi sinir sistemi hastalıkları ya da yaralanmalarına bağlı olduğu kabul edilmektedir. Erkeklerde kızlara oranla altı kat daha sık görülür. Savant becerileri genellikle beş genel kategori ile sınırlıdır.

Bunlar müzik becerileri, sanat becerileri; takvim hesaplama becerisi; matematik becerisi ve mekanik ya da mekansal becerilerdir. Savant olguları parçalı becerileri olan savantlar, yetenekli savantlar ve olağanüstü savantlar olarak üçe ayrılabilir. Savant sendromunda saptanan özgül becerilere hemen her zaman olağanüstü bir bellek eşlik eder. Savant sendromu konjenital ya da edinsel olabilir.

Birçok savant becerisi doğumda var olan bazı gelişimsel güçlüklerin üzerine eklenerek çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Edinsel savant becerileri sağlıklı gelişim gösteren bireylerde bebeklik, çocukluk ya da erişkinlikte geçirilen kafa travması ya da merkezi sinir sistemi travması sonrası gelişebilir. Savant becerilerinin zaman içinde kaybolması kural olmaktan ziyade istisnadır. Savantların becerileri sadece ezber belleğine dayanmamaktadır. Oldukça organize, alana özgü bilginin temsil edilme ve düzenleme becerisinin gelişmiş olduğu bilinmektedir.

Savant sendromundaki nöropsikolojik profili açıklamak için birçok teorik model ortaya konmuştur. Savant olgularına olan ilgi 18. yüzyılda başlamış olmasına karşın halen ilk tanımlandığı dönemdeki gibi gizemini korumaktadır. Savant’a özgü yeteneklerin varlığı ve doğası ile ilgili birçok soru halen yanıtsız olduğundan bu konu ile ilgili araştırmalar artarak devam edecek gibi gözükmektedir. / BASINDAN

www.haberhürriyeti.com / Metin AYDINOĞLU /aydinoglumetin@hotmail.com

13 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

mustafa - Evet Metin Aydınoğlu’na aynen katılıyorum.Eğitimden bahsetti doğrudur.Fransa’da daha ilkokulda başlıyor.Çöpleri yere atmamayı,bizim ülkede zormu? Öğrenmeye o kadar aç çocuklarımız var yeterki öğretelim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 17:58


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?