Her şey ETİK ile yeniden BAŞLAYACAK

Prof. Dr. Çağatay Üstün, etik ve ahlâki yapılanma da karşılıklı bir iletişimin ve muhatabiyetin söz konusu olması gerektiğini ileri sürdü.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesinde etki ve Ahlâki Olabilirlik üzerinde bir Söyleşiye katılan Prof. Dr. Çağatay Üstün, etik ve ahlâki yapılanma da karşılıklı bir iletişimin ve muhatabiyetin söz konusu olması gerektiğini ileri sürerek, bunun bulunmadığı yerde etik ilkelere uygun yaşam anlayışı oluşturmanın zor olacağını ifade etti.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
Üstün’ün Haberhürriyeti okurları ile paylaşımları şöyle:

“Etik gerçeklere uygun bir yaşam kurgusunun var olmasında insanın önemli bir rolü vardır. Yüzyıllar öncesinin Kendini tanı ve Kendini bil şeklindeki önermeleri, bugün Sen kimsin ve Haddini bil şekline dönüşmüş durumdadır. İnsanı tanımak yerine insanı tanımlamak yoluna gitmeliyiz. İnsan insanın başına beladır deyişini söyleyen Tevhidî’nin yüzyıllar sonra Hobbes tarafından İnsan insanın kurdudur şeklindeki deyişi ile örtüşmesi aklın yoluna işaret eden bir örnektir. Artık emir vermek, talimatta bulunmak geçerli ve etik bir tarz değildir. Akıl ve vicdan süzgecinden geçirilen yaklaşımların çok daha önemsenmeye başlandığını görüyoruz. İnsan artık kendisini tanımlamaya başlamalı ve etik ile olan temasını güçlendirmelidir. Bu dünya üzerinde dünyalı bir vatandaş olarak yaşamanın yolunu öğrenmeliyiz. Hiçbir dünyalı vatandaş şu anki gidişatın doğru ve düzgün olmadığını söyleyemez. İnsanın doğaya, canlılara ve diğer insanlara karşı olumsuz ve kötü tavır ve tutumlarının ardındaki gerçek nedir? Akıl ve vicdanını kaybeden bir anlayışın son dönemlerini yaşıyoruz. 18. yüzyıldaki yarım kalmış bir Aydınlanma çağının kendisini tamamlaması gerekmektedir. Her şey yeniden etik ile başlayacaktır. Siyasetin ikiyüzlü yaklaşımlarından yorulan bir dünyada yeni bir etik dönemin var olması gerektiğine inanıyorum.”

12 Haziran 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?