AİDS’ten korkmayın, farkında olun

Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği AİDS konusunda farkındalık semineri düzenledi.

ENGELLİ GENÇ VE KADINLARI DESTEKLEME VE EĞİTİM DERNEĞİNDEN AIDS’E YÖNELİK FARKINDALIK SEMİNERİ

1 Aralık Dünya Aids Günü Dolayısıyla Etkinlik Düzenlendi

Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği ve Türkiye Aile planlaması Vakfı ortaklığıyla Dünya Aids Günü dolayısıyla İzmir Grand Zeybek Otel’de farkındalık semineri düzenlendi.

Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür İşletme Kooperatifi Başkanı Tülay Yenici, Aktif Tüm Engelliler Derneği Başkanı Nur Çetiner ve bu kurumların bünyesinde bulunan gençler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik kapsamında, Tüm katılımcılara, prezervatifler ve engelli kadınların yaptığı kokulu sabunlardan kırmızı güller hediye edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yağızcan Yenici konuşmasında HIV virüsü taşıyan insanlardan, diğer insanlara AIDS bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyerek, ortak kullanım alanlarında ve sokaklarda HIV virüsü taşıyan insanları dışlamamamız gerektiğini vurguladı. Sonrasında ise dernek başkanı Yenici yaptığı projeden bahsederken, şu cümleleri kullandı; “ Gençlere Farkındalık Aşısı Projemiz 3 etaptan oluşmaktadır. Bugün 2. Etap olan Dünya AİDS günü isimli semineri düzenlemekteyiz. İlk etap Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım’da düzenlendi” dedi.

Aids’e Farklı Perspektiflerden Bakış

İzmir’de ikamet eden kurumlardan çok değerli konuşmacılar seminerde yer aldı.

Sağlık Eğitimcisi Abdülsamet Baskak, Aids’in ilk teşhis edildiği tarihten günümüze var olan Aids grafiklerini, ortalama taşıyıcı sayılarını ve Aids hastalığından korunmak için dikkat etmemiz gereken konulardan bahsetti.
Sağlık Eğitimcisi Muammer Dağlı konuşmasında Aids’i derinlemesine masaya yatırdı. Konuşmasına mikroorganizmalar konusundan başlayan Dağlı, Aids’e sebebiyet veren HIV virüsünden bahsetti. Maalesef ki Aids gibi virüs kaynaklı olan hastalıkların kesin bir tedavisi olmadığını belirten sağlık eğitimcisi, yalnızca uygulanan tedaviler ile semptomların azaltılabileceğini, HIV virüsü bulaşan bir insanın ömür boyu taşıyıcı olacağını vurguladı. Konuşmasına hijyen, beslenme ve bağışıklık konularıyla devam etti.

Sonrasında ise Dünya Aids Günü Semineri soru-cevap kısmı ile sona erdi

03 Aralık 2017 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?