NARLIDERE’den ETİK mesajlar

25 Mayıs Etik haftası etkinleri çerçevesinde Narlıdere Belediyesine konuk olan Prof. Dr. Çağatay Üstün yine etik mesajlar verdi.

25 Mayıs Etik haftası etkinleri çerçevesinde Narlıdere Belediyesine konuk olan Prof. Dr. Çağatay Üstün yine etik mesajlar verdi. Üstün’ün mesajlarından satırbaşlarını Haberhürriyeti okurları ile paylaşıyoruz:

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
-Etik bir dünya özlemi insanlık tarihi kadar eski bir duyguyu barındırıyor. Bu hasretin sona ermesi için Aydınlanma çağına kadar yoğun düşüncelerin üretildiğini ve bunların özellikle 18. yy’da en üst seviyeye çıktığını fark ediyoruz.
-Dünyada Aydınlanma çağının daha güzel bir döneme evrilmesi henüz tamamlanabilmiş değildir. Ancak bunun mutlaka gerçekleşebileceğine inanıyorum. Tarih hiçbir şeyi yarım bırakmamıştır. Sadece gecikmeler ve buna benzer aksilikler yaşanabilir. Bugünün insanı bunun sıkıntıları içerisindedir.
-Daha iyisini başarmak ve etik olanı benimsemek için yapılan bütün tekrarları ve eksileri unutun. Bunlara katabilecek çok şeyimiz vardır. Siyaset ve politikanın kültürler üzerindeki aşındırıcı etkisi nedeniyle kendisine ve çevresine yabancılaşan bir insan yapısı ortaya çıkmıştır.
-Etik yönetimlerin belli bir politika ve siyasi düşünce akımı üzerinden gerçekleştirilmesi imkanı yoktur. Çünkü siyaset çıkarlara ve bu çıkarların çatışmalarına atıfta bulunur. Etik yönetim modelinde çıkar konusunun kelimesi dahi geçmez.
-Düşünebiliyorsak, hayal de edebiliriz. Çok sorunları olan bir dünyada daha güzelini gerçekleştirmek için imkansız diye bir şey yoktur.
-Burada konuştuklarımız daha iyi bir insan ve daha iyi bir birey olmakla ilişkilidir. Etik düşünebilen bir kişi doğaya, canlılara da zarar vermeyeceğini iyi bilir. Bunun önlemlerini alır. Gerekenleri gecikmeden yerine getirir.
-Daha iyi yönetimlerin olması için daha çok etik düşünceye ihtiyacımız vardır. Hukuk ise yeter kadar olmalıdır. Daha çok hukuk talep etmek etik anlayışın üzerinde bir gölge oluşturur. Hukukun temel amacı ise etiğin kesintiye veya kırılmaya uğradığı noktadan itibaren devreye girmektir.

01 Haziran 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?