Sigorta şirketi vermedi, mahkeme verdi

Alkollü olarak tek taraflı kaza yapıp yaşamını yitiren Fethi Neşeli’nin annesi , babası ve kardeşi , sigorta şirketine karşı açtıkları “Destekten yoksun kalma tazminat “ davasını kazandı.

İZMİR ‘in Bornova İlçesi’nde 2015 yılında, alkollü olarak tek taraflı kaza yapıp yaşamını yitiren Fethi Neşeli’nin annesi , babası ve kardeşi , sigorta şirketine karşı açtıkları “Destekten yoksun kalma tazminat “ davasını kazandı. Mahkeme, yasal faizi hariç üç kişiye toplam 136 bin 328 lira tazminat ödenmesine karar verdi.Ailenin avukatı Hakan Ağcakanat,mahkemenin verdiği kararın emsal niteliğinde olduğunu, alkollü bir kişinin yaptığı kazada mahkemenin ,tazminat ödenmemesi yönünde iki kez olumsuz rapor veren bilirkişi ye rağmen, tazminatın verildiğini kaydetti.

Davaya konu kaza 27 Temmuz 2015 yılında meydana geldi. Fethi Neşeli, ruhsatı annesinin üzerine kayıtlı 35 DNR 43 plakalı özel araç ile Çamdibi 5747 Sokaktan, Kemalpaşa Caddesi’ne doğru giderken direksiyon hakimiyetini kaybedip, park halindeki başka bir araca çarpıp durabildi. Ağır yaralı olarak Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Neşeli, kurtarılamadı. Olayı soruşturan savcılık Fethi Neşeli’nin 1,13 promil alkollü olduğunu ve kazayı yapan kişinin kusurlu olduğunu bu nedenle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Ailenin avukatı Hakan Ağcakanat, aracın sigortalı olduğu şirkete poliçe limiti kapsamındaki 268 bin lira paranın müvekkillerine ödenmesi için yazı yazdı. Sigorta şirketi kazayı yapan kişinin alkollü olduğunu ve istenilen paray ödeyemiyeceklerini belirtti. Avukat Hakan Ağcakanat, bunun üzerine 2015 yılında yürürlükte olan ZMMS poliçesi kapsamında, sigorta şirketinin sorumlu olduğunu belirtip, müvekkilleri, Fethi Neşeli’nin annesi Tülay, babası Ahmet ve kız kardeşi Feyzanur Neşeli adına diğer hakları gizli kalmak kaydıyla 25’er bin lira “Destekten yoksun kalma tazminatı” istemiyle 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkemenin tayin ettiği bilirkişiler iki kez aracı kullanan kişinin alkollü olduğunu ve bu nedenle ailenin destekten kalma tazminatını hesaplayıp
raporlarını mahkemeye sundu. Ailenin avukatı bilirkişi raporlarına karşı bir diyeceklerinin olmadığını ve bu yönde karar verilmesini istedi.

2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen son duruşmada, dava dilekçelerini tekrar ettiklerini belirten avukat Hakan Ağcakanat, “”Müvekkillerimin murisi trafik kazasında vefat etmiştir.Her ne kadar kazada murisin tam kusurlu olduğu belirtilmiş ise de , destek tazminatı mirası hakkında ayrı bir hak olup,müvekkillerimin destek tazminatı talep etme hakkı vardır. Davalı şirkete bu konuda müracaat edildi, ancak talebimiz reddedildi. Bu nedenle destek tazminatının hesaplanarak müvekkillerime ödenmesini talep ederim. Babası emikli maaşı ile evi geçindirmeye çalışmakta. Anne ise kanser hastasıdır. Küçük kız kardeşi ise ortaokula gitmektedir. Muris sağ iken çalışmakta ve evine bakmaktaydı. Ölünce de, ailesi ekonomik yönden zor günler geçirmeye başlamıştır. Bu nedenle ZMMS poliçesi kapsamında istenilen tazminatın ödenmesini talep ediyoruz “dedi.

Davalı sigorta şirketinin avukatı ise kazayı yapan kişinin alkollü olduğunu ve bu nedenle davanın reddedilmesini talep etti. 2.Asliye Ticaret Mahkemesi Hakimi Tahsin Türkben, Fethi Neşeli’nin kızkardeşi Feyzanur’a 15 bin 982 lira, anne Tülay Neşeli’ye 64 bir bin 385 bin lira ve baba Ahmet Neşeli’ye 55 bin 961 lira toplam 136 bin 328 lira 14 Ekim 2015 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte ve poliçe limiti ile sınırlı olmak kaydıyla davalıdan alınıp , davacılara verilmesine karar verip, davayı bitirdi. Sigorta şirketinin avukatı kararı İstinaf Mahkemesi’ne temyize götüreceklerini belirtti.
Ailenin avukatı Hakan Ağcakanat, ilk kez bir mahkemenin alkollü bir kişinin karıştığı kazada tazminat ödediğini ve bu kararın emsal olduğunu belirtti.Bahri KARATAŞ, (KHA)

29 Aralık 2017 - 3. Sayfa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?