Miko kanat çırpıyor…

Alsancak Can Yücel Sokağı’ndaki ünlü Miko Café, 17’inci kuruluş yıldönümünde İzmir kültür-sanat hayatına anlamlı bir imza daha attı. İzmir’in seçkin simalarının katılımı ile gerçekleşen kuruluş yıldönümü kokteylinde, davetlilere “Bir Şehirde Yaşamak” adlı özel kitap hediye edildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

MİKO KANAT ÇIRPIYOR…

Alsancak Can Yücel Sokağı’ndaki ünlü Miko Café, 17’inci kuruluş yıldönümünde İzmir kültür-sanat hayatına anlamlı bir imza daha attı. İzmir’in seçkin simalarının katılımı ile gerçekleşen kuruluş yıldönümü kokteylinde, davetlilere “Bir Şehirde Yaşamak” adlı özel kitap hediye edildi.

Miko Café’nin 17’inci kuruluş yıldönümü için basılan kitapta, 17 fotoğraf sanatçısı ve 17 şairin eserine yer verildi. İzmir fotoğrafları ve İzmir şiirlerinin yer aldığı kitap, kent kültürüne sahip çıkan duruşuyla Miko Café’nin, 17’inci yılında İzmir’e hediyesi anlamını taşıyor. Kitapta şu sanatçılar yer aldı:

Alahattin Kanlıoğlu, Arzu Filiz Güngör, Asım Öztürk, Asuman Susam, Aykut Uslutekin, Birol Üzmez, Celal Bayak, Erdinç Ereeş, Erdinç Özdemir, Erol Özdayı, Fergun Özelli, Gözde Yenipazarlı, Haluk Işık, Hasan Topal, Hidayet Karakuş, Hikmet Çetinkaya, Hüseyin Peker, Hüseyin Yurttaş, İlknur Baltacı, Kasım Türksavaş, Leyla Onomay, Mehmet Yasa, Mert Rüstem, Nail Uygur, Nilay İşlek, Semih Çelenk, Tahir Ün, Tayfun Kocaman, Tuğrul Keskin, Ünal Ersözlü, Veysel Çolak, Yalçın Çıdamlı, Yaşar Aksoy, Yusuf Alper, Yusuf Tuvi, Yücelay Sal.

KOKTEYLE KATILIM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, CHP İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Musa Çam, İzmir iş dünyasının önde gelen isimleri, şehirde görev yapan yabancı konsoloslar, çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katıldığı kokteylde, İzmir için güzel mesajlar verildi.

Miko Café’nin sahibi Cenap Türksavaş, 17 yılı geride bırakırken, birçok anı biriktirdiklerini belirterek, 18’inci yıllarında daha güzel anlar yaşamayı dilediklerini söyledi. Türksavaş, “Miko 18’inci yıla kanat çırparken, dostlarımızla birlikte olmaktan mutluyuz. Miko Café olarak her zaman Ege kültürüne, kent kültürüne sahip çıkmayı misyon edindik. Dedik ki; kültür kafelerden yayılır. Bizim gibi işletmeler kültürüne sahip çıkarsa, kentimiz daha güzel, daha renkli olur. Elbette biz yalnız değiliz, İzmir sevdalısı sanatçı dostlarımızla, birlikte hareket ediyoruz. 17’inci kuruluş yıldönümümüzde 17 fotoğraf sanatçısı ve 17 şair dostumuzla, İzmir’e bir armağan hazırladık. “Bir Şehirde Yaşamak” adlı kitabımız ile İzmir’de yaşama biraz romantik dokunuşlar yaptık. Beğenildiğini umuyorum” dedi.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş kentlerin değerlerine sahip çıkmasının önemine değinerek, kültürün, sanatın ve tarihin korunması gerektiğini belirtti. Pekdaş, “Kentleri ayakta tutan mekanların yaşatılması gerekiyor. Miko İzmir için önemli bir değer ve bu değeri 17 yıldır yaşatanlara teşekkür ederim” dedi.

Kokteylde konuklara hediye edilen “Bir Şehirde Yaşamak” adlı kitaba eserleri ile katkı koyan sanatçılar, konuklara kitabı imzaladılar. Klasik müzik eşliğinde gerçekleşen kokteyl, Miko dostlarının sohbetlerinde geç saatlere kadar sürdü.

GELELİM HATIRALARA…

Yukarda Miko Kafe’nin Elçin Demirtaş Türksavaş tarafından kaleme alınan resmi basın bildirisini okuduk.

Her şey pek güzel özetlenmiş…

Biz, biraz da tam 17 yıl boyunca kentimizde artık markalaşmış bir kültür mekanı olan Miko’nun geçmişinden söz açalım… Hatıralara yayılayım…

Can Yücel’in seçtiği ve hiç ayrılmadığı bir mekan olarak 17 yıl önce parlayan Miko, daha sonra ustanın vefatından sonra Ahmet Priştina’nın desteği ve Cenap’ın bıkmaz usanmaz yaratıcılığı ve inadı ile Can Yücel’in bir büstünü sokağına dikti, sokağın ismini de “Can Yücel Sokağı” olarak perçinledi. O girişimden sonra yavaş yavaş İzmirli sanatçı , yazar ve gazetecilerin de bir vazgeçilmez uğrak yeri haline gelen Miko, müzik dinletileri ve sanat hareketlerine ev sahipliği yaptı, dergiler çıkardı, söyleşiler düzenledi.

Böylece başta Hikmet Çetinkaya ve Hıncal Uluç olmak üzere nice kültür adamının tiryakisi oldukları bir mekan oldu ve kültür insanlarının isimleri Miko masalarına ebediyen yazıldı.

Bu süreçte Miko, yani okyanusta uçan kuş, kent kaldırımlarında uçan bir sanat kuşu olarak yüreklere yerleşti. Cenap Türksavaş bu kaldırımlarda mekanını korumak ve dejenere etmemek için hep seçkin bir kültür çizgisi izledi; hem de çevre Mafyatik işletmelerine, zaman zaman da egemen yerel yönetimlerin garip karşıt davranışlarına karşı mücadele etti, hiç yılmadı, hiç geri çekilmedi, birkaç kez yan yana girdiğimiz yerel yönetim binalarında haklarını müdürler konseyine karşı nasıl koruduğunu ve dimdik durduğunu hayretle ve takdirle izlemişimdir. 17.kuruluş yıldönümü törenin olacağı akşamdan bir gün önce bile, öğle saatlerinde ben de Miko’da iken haksız ve yalan bir iftira karşısında mekanına gelen emniyet mensuplarına karşı mantıklı ve efendice ama dimdik duruşuna da şahit oldum.

Cenap tüm bu mücadelesini, yanı başındaki en büyük destekçisi gazeteci meslekdaşım Elçin’in inanılmaz direnci ve desteği ile gerçekleştirdi.

Miko’da nice akşamlarımız geçti, nice sohbetlerimiz aktı gitti. Birlikte olduğum kimi rahmete kavuşmuş arkadaşlarımı (Ferit Doğrar gibi), kimi örnek bir insan olarak meslek hayatında ilerleyen Prof.Dr.Cüneyt Özek gibi dostlarımı, Kıbrıs’taki Nazif babamı, bu güzel Miko akşamlarında masamın hiç gözümün önünden gitmeyecek süsleri olarak şimdi hatırlıyorum.

kuruluş yıldönümü akşamında seçkin kalabalığa karışmadan Miko’da yine bir kenar masaya oturdum. Miko’nun yayınladığı özel kitapta yer alan “İzmir’de Zaman” şiirimi gözümün ucuyla birkaç kez okudum. Vallahi kendimle gururlandım, tüm diğer şair arkadaşlarla başa güreşen dizelerimi okşadım. Yani Miko akşamlarımı boşa geçirmemiş ve nice şiirler yaratabilmişim. Masamı onurlandıran İzmir’in en başarılı sanat muhabiri Sirel Ekşi ve TRT proğramcılarınan Sevim Özkal ile anlamlı sohbetler ettik, geçmişe döndük… Yücelay Sal, Musa Çam, Asım Öztürk, Timuçin Özyürekli, Tuğrul Keskin, Ünal Ersözlü, Birol Üzmez, Yusuf Tuvi, hele hele Nilay İşlek gibi büyük dostlarımla kucaklaştım.

Sonra vapur vakti gelince Cenap ve Elçin’e veda edip ayrıldım…

Miko yoluna devam ediyor ve edecek…

Cenap ve Elçin’e sonsuz kutlamalar…

Parola: Miko… Miko…

İşareti: Şehir ve kültür…

www.haberhurriyeti.com /YAŞAR AKSOY

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

12 Mart 2015 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?