BİTKİLERİN YÜZDE 50’SİNİ İHRACAT İÇİN ÜRETELİM

Bayındır ve Ödemiş’teki Süs Bitkileri üreticilerinin dertlerini dinledik. Haber Hürriyeti Gazetesi olarak bu sorunların çözümü var mı diye Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar’a sorduk. Tüm üreticileri dünya standartlarında kaliteli, nitelikli ve bol çeşit bitki üretmeye çağıran Dündar, “Üretimin yüzde 50’sini dış piyasaya yönelik yapmalıyız” dedi. ÜRETİCİLER DİJİTAL ÇAĞ İLE …

Haber albümü için resme tıklayın

Bayındır ve Ödemiş’teki Süs Bitkileri üreticilerinin dertlerini dinledik. Haber Hürriyeti Gazetesi olarak bu sorunların çözümü var mı diye Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar’a sorduk. Tüm üreticileri dünya standartlarında kaliteli, nitelikli ve bol çeşit bitki üretmeye çağıran Dündar, “Üretimin yüzde 50’sini dış piyasaya yönelik yapmalıyız” dedi.

ÜRETİCİLER DİJİTAL ÇAĞ İLE TANIŞMALI

Her sektörde olduğu gibi Süs Bitkileri sektöründeki üreticilerin biran önce dijital çağ ile tanışmaları gerektiğine vurgu yapan SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, fuar ve sergilerin üreticilerin buluşma yeri olduğunu savundu. Dündar, “Türkiye genelinde düzenlenen fuarlara sergilere katılan ziyaretciler, festival sonrası o bölgeden alışveriş yapıyorsa, üreticinin ürettiği ürünleri ilk defa fuarda sergide görüp, daha sonra üreticiye ulaşıp, o bitkileri alıyorsa fuarlar ve sergiler üreticiler için bir avantajdır. Fuarlar ve sergiler kent ekonomisine katkısının yanı sıra üreticilerin buluşma yeri olarak nitelendiriliyor. Fuarların ve sergilerin sektörü uçuracak pozisyonda olduğunu düşünmüyorum. Avrupa’da fuar sadece Almanya’nın Essen şehrinde yapılıyor. Hollanda’daki fuar tamamen küçüldü ve Almanya’ya taşındı. Ticari olarak sadece Almanya’da yapılıyor. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de dijital çağ ön plana çıktı. İnsanlar bir tık ile istediği her şeye ulaşıyor. O ürüne dokunmasına, görmesine gerek kalmıyor. Bizim üreticilerimiz de dijital çağa önem vermeli kendini o yönde de geliştirmesi gerekiyor” dedi.

MEYVELERİNİ ALMAYA BAŞLADIK

Yerli ve milli projelerde, yerli ve milli bitkiler kullanılsın çağrısına olumlu sonuçlar geldiğini belirten Dündar, “Cumhurbaşkanımıza hitaben Yerli ve milli projede yerli ve milli bitkilerin kullanılması gerektiğini iletmiştik. Buraların gerçek “milli bahçeler” olabilmesi için kendi topraklarımızın bitkilerin kullanılması gerektiğini dile getirdik. Bu çabalarımız meyvesini vermeye başladı. Cumhurbaşkanımızın 3 Ağustos 2018’de yaptığı 100 günlük eylem planı programında Yerli ve milli projede yerli ve milli bitkilerin kullanılmasının tanıtımını yapmıştı. Biz de tüm üreticilere bunu duyurduk. Öte yandan Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya, bizle beraber ithalat yapan taraflar da çağırıldı. Bu toplantıda amacımızı anlattık. İhraç eden ülke konumunda olduğumuzu dile getirdik. Almanya’ya, Hollanda’ya İtalya’ya Türkiye’nin dört bir yanından bitki, ağaç ihracatı yapıyoruz. Acilen projeler hazırlamamız gerekiyor. Türkiye’deki kendi değerleri görmemiz gerektiğini anlattık. Yine bakanlıkta TOKİ ile de görüştük. Yapılan toplantı ve TOKİ ile görüşmelerimiz sonucunda millet bahçelerinde önce bir yerlilik çıtası oluşturuldu. Bu çıta yüzde 80’lere dayandı. Mesela Eskişehir Millet Bahçesi’nde yüzde yüz yerli bitki ile karşılanacak bir proje oluşturuldu. Bunlarında sonuna kadar takipçisi olacağız. Kaliteli üretim yaptığımız halde ürünümüzü satamıyorsak, burada bir yanlışlık var demektir. Türkiye’nin ekonomik durumu ortada, hal böyle iken dövizimizi dışarıya göndermenin bir anlamı yok. Dövizimiz Türkiye’de kalsın üreticimiz kalkınsın” ifadelerini kullandı.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ÜRETİMİN YÜZDE 50’SİNİ DIŞ PİYASAYA YÖNELİK YAPMALIYIZ

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun Süs bitkileri sektörünü de etkilediğini dile getiren Dündar, bu durgunluğu aşabilmenin tek yolu eldeki ürünün kalite ve nitelikli olması halinde başka pazarlara yönenilmesi gerektiğini savundu. Dündar, kaliteli üretim olmadığı için başka pazarlara dönülülemediğini kaydederek, “Maalesef şu anda başka pazarlara da dönemiyoruz. Çünkü elimizdeki ürünler o pazarlara yönelik bir ürün değil. Eğer Türkiye’de süs bitki üreticiliği yapılacaksa, sadece iç piyasaya ve geçmişteki belediye pazarlarına değil en azından yüzde 50’sini dış piyasaya dönük üretim yapmamız lazım. Bunu başaramaz isek bu sektör sürekli yerinde kalır işletmelerimiz de geriler, kapanır. Benim param yok, sermayem yok diyen üreticilerimiz tabiî ki de olacak, bu da acı bir gerçek. Kaliteli ve nitelikli üretimi yakalayamadığımız sürece dışa bağımlılığımız devam edecek. Piyasa kaliteli üretim yapmayan üreticiye hiç acımıyor, üreticilerimiz artık bunun farkına varmalı” şeklinde konuştu.

ÖDEMİŞ’İN TORF KULLANIMI ÇOK DÜŞÜK

Birçok yerde olduğu gibi Ödemiş’te de torf kullanımının çok düşük olduğunu belirten Dündar, “Kaliteli ve nitelikli üretimin yanı sıra bol çeşitte çok önemli. Özellikle belediye alımlarının durması ile birlikte yaşanan durgunluğu ihracatla aşmalıyız. Peki ihracat yapmak için ne gerekiyor, kaliteli ve nitelikli üretim, bol çeşit, alıcı istediği her çeşide ulaşmak istiyor. Bol çeşitte ihracatta kalite kadar önemli bir unsurdur. Mesela İzmir’in Ödemiş ilçesinden örnek verecek olursak, Ödemiş’in torf kullanımı çok düşük. Bugün Özbekistan dahi torf olmayan bitkiyi almak istemiyor. Torf haricinde üretim yapılan yerel malzemeleri, hastalık ve zararlıların taşınmasına yol açtığı için dünya kabul etmiyor. Bugün Özbekistan dahi torf olmayan bitki almak istemiyor torf haricinde üretim yapılan yerel malzemeleri dünya kabul etmiyor gerekçesi de şu bu malzemeler hastalık ve zararlıların taşınmasına yol açan malzemelerdir diyor buna yasak getiriyor” dedi.

SÜSBİR’DEN ÜRETİCİLERE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Üreticilere her konuda destek olmaya çalışan SÜSBİR’den bir yenilik daha. Türkiye’deki üreticilere eğitim vermek için yola çıktıklarını belirten Başkan Ahmet Dündar, “Üreticilere yönelik Türkiye genelinde eğitimlere başladık. İlk eğitimlerimizi Yalova, Bursa ve Sakarya’da gerçekleştiriyoruz. 6 Kasım’da İzmir’in Ödemiş ilçesinde bir eğitimimiz olacak. Bitkiyi kaliteli, sağlıklı yetiştirme ve besleme konularında eğitimler vereceğiz. Eğitimlerimize; SÜSBİR üyesi olsun olmasın, yeter ki üretici olan herkes katılabilir, sağlıklı üretim yapmak için gerekli kriterleri görebilirler. Bu eğitimler her üreticiye mutlaka bir katkı sağlayacaktır. Bayındır ve Ödemiş’teki tüm üreticilerimiz bu eğitime davetlidir. Üretim yapmak için gerekli kriterleri üreticilerimize anlattığımız gibi bu bitkilerin sağlıklı kullanılması için neler gerektiğini, bitkinin dikildiği yerde yaşamını devam ettirebilmesi için belediyelere de eğitimler vermek istiyoruz. Türkiye genelinden bir çok büyükşehirden talepler geldi. Fakat İzmir’den henüz böyle bir talep gelmedi. Kendileriyle de irtibat halinde olacağız” ifadesini kullandı.

TARIM BAKANLIĞI 3 YILDIR İTHAL ÜRÜN LİSTESİNİ VEREMİYOR

Yıllardır Tarım Bakanlığı’ndan ithal edilen ürünlerin listesini istediğini hatırlatan Dündar, bu konuda olumlu bir sonuca ulaşamadığını belirtti. Dündar, “SÜSBİR başkanlığı görevine geldiğim günden beri Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye’nin hangi ürünleri ithal ettiği listesini istiyorum. Bu bilgeleri 3 yıldır bana veremiyorlar. Ne yazık ki bu ürünler isim isim oluşturulup çıkartılamıyor. Böyle bir envanterleri yok. Buna acilen çözüm bulunması gerekiyor. Bu bilgileri isteme sebebimiz; Üreticiye yol göstermek. Bu verileri aldığımızda üreticilere anlatacağız. Bakın değerli üreticimiz geçen yıl Türkiye bu çeşitten şu kadar adet bitki getirmiş. Bizim üreticimiz de ithal ettiğimiz ürünlere yönelecek, dövizimiz dışarıya gitmekten kurtulacak. Üreticimiz kalkınacak, Türkiye kalkınacak” dedi.

GELECEKTEN UMUTLUYUZ

Kaliteli ve nitelikli üretimin öneminden neredeyse her platformda bahseden SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, sektörün önünün açık olduğunu belirtti. Dündar, Daha iyi dönemlere geçebilmesi için tüm üreticilerin kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Kaliteden ödün vermeden dünya standartlarına uygun üretim yapmamız lazım. Öncelikle uluslar arası pazarlarda talep gören ürünlerin tarifi, tanımı neyse buna bu ölçeklerde üretime geçmemiz şart. Bu sektör gelecek yıllarda krizler aşıldığında yine revaçta olacak. O günlere çıkabilmemiz için de üretirken uluslar arası piyasanın talep göreceği üretim yaptığımız takdirde gelecekten daha fazla umutlu oluruz” diye konuştu. MÜCAHİT DALKARA

19 Eki 2019 - 21:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?