Atatürk’ün köylüsü üretiyor, çalışıyor…

"Çalışan, üreten köylü milletin efendisidir" diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden yürüyen Seferihisar köylüleri toprağın kendisine sunduğu bütün nimetleri, olanakları en iyi şekilde kullanıyor.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

Türk köylüsü artık kendi tercihleriyle yaşıyor. “Çalışan, üreten köylü milletin efendisidir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyen Seferihisar köylüleri toprağın kendisine sunduğu bütün nimetleri, olanakları en iyi şekilde kullanıyor. Ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer diyor ki.. “başka bir tarım, başka bir dünya, başka bir hayat mümkün…” / TİM

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Seferihisar Belediyesi, Turgut Köyü’ndeki lavanta bahçesinin hasadını büyük bir şenlikle kutladı. Şenlikte konuşan Belediye Başkanı Tunç Soyer, çiftçinin köylünün üretmekten vazgeçme noktasına getirildiğini belirterek; “Biz buna razı değiliz. Çünkü bu bir kader değil, bir siyasi tercih. Biliyoruz ki başka türlüsü mümkün. Bunun mümkün olduğunu göstermek için bu şenlikleri düzenliyor, her defasında bunu bir kez daha kanıtlıyoruz. Bu bereketli toprakların bize sunduğu nimetlerle uyumlu bir hayat sürmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

2 Temmuz Pazar günü Seferihisar Turgut Köyü’nde “Mis Kokulu Şenlik” sloganıyla Lavanta Şenliği düzenlendi. Seferihisar Belediyesi’nin 2015 yılında üreticilere alternatif bir ürün olarak diktiği lavantaların ikinci kez hasadı bu şenlikle gerçekleşti. Şenlik öncesi Seferihisar’da yaşayan ressamlar yaptıkları çalışmalarla Turgut sokaklarını rengarenk hale getirdi. Gün boyu açılan üretici pazarlarında satılan yöresel yiyecekler, şenliğe gelenlerin ilgi odağı oldu. Şenlikte, Salyangoz suluboya grubunun canlı performansları, Suna Kalaycı’nın lavantalı doğal sabun atölyesi, lavanta yağı damıtılması, Topan Karakılçık Buğdayı öğütülmesi, Volkan Atılgan Nükleere Hayır Sergisi, İrfan Ünsalan Karikatür Sergisi, halk oyunları gösterileri ve lavanta bahçesinde hasat etkinlikleri yapıldı. Lavanta hasadı büyük bir katılımla gerçekleşirken, köyün sokaklarına lavanta suyu sıkıldı. bahçede hasada katılan vatandaşlar mis kokulu lavantalar içerisinde bol bol fotoğraf çekti.

KÖYLÜLERİN MADENDE UCUZ İŞÇİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNE RAZI DEĞİLİZ!

Şenlikte yaptıkları çalışmalarla ilgili bir konuşma yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Kıymetli dostlar başka bir tarım mümkün dedik. Neden dedik? Şu andaki tarım politikalarının ortaya koyduğu sonuçlardan memnun değiliz. Saman ve gübre ithal ediyoruz. 16 bin köyümüz bir gecede kapatılıverdi bunlardan biri de Turgut Köyümüz. Küçük üretici topraktan üretmekten vazgeçti. Tersanede madende inşaatta ucuz iş gücü haline geldi. Biz buna razı değiliz dostlar! Çünkü bu bir kader değil, bir tercih. Siyasilerin yaptığı bir tercih sonucu bu bereketli toprakların bize sunduğu nimetlerle uyumlu bir hayat süremiyoruz” dedi.

BU ZORUNLULUK DEĞİL, SİYASİ TERCİH

Başka bir tarımın nasıl mümkün olduğundan bahseden Başkan Soyer; “Küçük üreticinin tekrar toprağında üretmesi, ürettiğini satıp geçimini sağlayacak parayı kazanması ve köyüne, o mirasa, o kadim kültüre sahip çıkması mümkün. Onun için başka bir tarım, başka bir dünya, başka bir hayat mümkün diyoruz. Bu yaşadığımız acılar, sıkıntılar, bir zorunluluk değil, bir siyasi tercihtir. Değerli dostlar onun için Turgut’ta lavantayı, onun için Orhanlı’da Şevket’i bostanı, onun için Ulamış’ta karakılçık topan buğdayını günışığına çıkarttık, yetiştirip çoğalttık. Geçen sene 3 dönüm bir bahçemiz vardı. Bugün 50 dönüm oldu, seneye 150 dönüm olacak. Karakılçık buğdayımızı çoğaltmak için 5 yıl uğraştık. 5 yıl sonunda 6 dönüm bir tarlayı yeşertebildik, bu sene 130 dönüm diktik. 130 dönüm buğdayın hasadını yaptık. Bu bereketli toprakların bize sunduğu nimetleri daha çok paylaşacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok sahip çıkacağız. Atalarımızın bize bıraktığı bu muazzam mirasın yok olmasına seyirci kalmayacağız. Lavanta festivali bunun için yaptığımız bir etkinlikti. Bunun kıymetini takdir ettiğiniz için, bize, üreticimize destek verdiğiniz için, o tezgahlarda el emeği göznuruyla üretilenlere sahip çıktığınız için hepinize şükranlarımı, saygılarımı sunuyorum. İyi ki geldiniz, iyi ki bizi yalnız bırakmadınız” dedi.

Şenlik, Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun konseriyle tamamlandı.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

03 Temmuz 2017 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?