Herkes gibi değil, farklısı…

Doç. Dr. Çağatay Üstün, bir insanın hayallerinin olmamasının onun donup kaldığı anlamına geldiğine işaret etti.

Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, bir insanın hayallerinin olmamasının onun donup kaldığı anlamına geldiğine işaret ederek, her şeye rağmen etik diyebilme kuvvetinin ve kararlılığının arkasında bunun olduğunu vurguladı. Üstün’e göre belli bir bilinç düzeyini aşamayacak toplumlarda etik algısı sıkıntıları ortaya çıkacak. Üstün’ün Haberhürriyeti ile paylaşımları şöyle:

-Herkes gibi değil, farklısı olmak için çalışmalıyız. Ama bu farklılık bizi aklın yolunun bir olduğu noktalardan uzağa taşımamalı ve duygularımızı da ikinci plana atmamıza izin vermemelidir. İnsanları sevdiğini söyleyen insanların yine onlara eziyet ettiğini gördüğümde bunun ilkel bir bilinç olduğunu fark ediyorum.
-Herkes bir motivasyona sahip olmak ve bir önündeki geçmek istiyor. Evet, bir şeyleri geçmeliyiz ama işe önce kendimizden başlamalıyız. Kendimizi geçebildik mi, aşabildik mi? Yıllardır aynı düşünüyorsak, aynı şeyleri yapıyorsak o zaman hiçbir yere gelememişiz demektir.
-Bir insana bahşedilecek en büyük onur, onun dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için çalışması ve bunda başarılı olmasıdır. Bunun için çabalayan her insanı takdir ediyorum. Buna engel olmaya çalışanlara ise acımaktan başka bir çare yoktur. Daha iyi ve daha güzel için uğraş verenlerin önündeki engelleri kaldırın!
-Geçmişte yaşadıklarımız bugüne ışık tutuyar ve görüyoruz ki, geçmişin sıkıntılı süreçleri artık bir daha yaşanmamalı. Korku ve endişe bizleri yalnızlığa ve cesaretsizliğe götürmemeli. Tek başınıza bile her şey olabiceğinizi unutmayın! Bozulmuş değerler sistemi ve toplumlar içinde yaşarken bile her şeye rağmen etik diye dik durmasını bilmek ve doğru tespiti sunmak sizi güçlü kılacaktır.
-Hedefleriniz ve hayalleriniz yoksa bir hiçsiniz demektir! Neye, niçin ve neden başladığımızı iyi düşünelim. Kalbimizin göstereceği yönü de ihmal etmeyelim. Zaman artık etik bir düzlemin oluşması gerektiğine işaret ediyor. O yöne doğru yürümeye başlayanlar, o boyutu aşacaklardır. Eğer hala aynı şeyleri tekrarlayanları görüyorsanız, biliniz ki onlar eskide kalmışlardır.
-İnsan ve canlıların yaşamına son vermenin hiçbir temel gerekçelendirmesi yoktur. Merhametli olduğumuzu söylerken bunu yapıyorsak durup bir kez daha düşünmeliyiz. Alışkanlıklar, vazgeçemediklerimiz bizleri bu noktaya getirdi. O halde vazgeçmeyi de denemeliyiz.
-Asla herkes gibi veya aynısı olmayın! Farklısı olmak için mücadele verin. Ama bu farklılık sizleri kibirli ve tutarsız yapmasın! Bu farklılık değişimin başlangıcı için bir adım olsun, bir basamak olsun! Dogmatik uykudan uyanmaya başlarsanız karşınıza çıkan gerçeği göreceksiniz. İnsan öncelikle ilkeleri ve değerleri için yaşamak isteyecektir. Bunun için çaba sarf edin! İnsanı bundan uzaklaştırmak onu ruhsuz bir makine haline getirecektir.
-Her Şere Rağmen Etik bu unsurların birleşmesiyle ortaya çıktı. Üç yıldır yollardayız ve çağrılan her yerde farklısının aynısından farkını ortaya koymaya çalışıyoruz. İvmeyle artarak yükselen bu etik farkındalığı takip eden ve etmeyen herkese teşekkür ediyorum.

31 Oca 2014 - 16:30 - Gündem