Modern Mucize; AZOT!

Dikkatli davranmaz, aynı yöntemlerle suni gübre ve pestisitleri kullanmaya devam edersek, bu şekil üretim; dünyayı yok edebilecektir… İhtiyacımız olan yiyeceği daha az sentetik-kimyasal kullanarak yetiştirmenin yolları var...

Dikkatli davranmaz, aynı yöntemlerle suni gübre ve pestisitleri kullanmaya devam edersek, bu şekil üretim; dünyayı yok edebilecektir… İhtiyacımız olan yiyeceği daha az sentetik-kimyasal kullanarak yetiştirmenin yolları var…

MODERN MUCİZE; AZOT!

*Azotun, azı karar, çoğu zarar… Bereketli toprak için, elma, buğday, mısır,nohut, karpuz,kiraz için azot şart denilmekte. Azot verimli ürünler verecek de; sonrasında ne kadar temiz su ve havamız kalacak?
*Toprağın verimini artırmak için, tarımsal bitkileri gübrelemek için kullanılan sentetik azotlu bileşikler gittikçe artan dünya nüfusunu beslemek bakımından önemli rol oynuyor, ancak azotun yarıdan fazlası aynı doğayı zamanda atmosferi, toprağı ve suyu kirleterek yaşadığımız çevreye ve canlılara çok büyük zarar vermektedir…(gübredeki azotun yaklaşık % 50’sini bitkiler alır, bitkilerdeki azotun % 10-15 kadarı insanlar tarafından alınır).
*“Dünya, azotlu gübrenin cazibesine çok hızlı kapıldı, onun çevre sağlığı ve iklim üzerindeki muhtemel tesirlerini düşünmeye ve araştırmaya vakit bulamadan da bunun kötü neticeleriyle karşı karşıya kaldı. Şimdi bunlara çare arıyor, ama alışkanlıklar tiryakiliğe dönüşmüş.”

*Azot; su kaynakların da doğal hayatı boğmakta, küresel ısınmaya , hastalıklara,verim kaybına, asit yağmurları ve sularda oksijeni tüketen alglerin artış ürünlerinin azalmasına neden olmakta. “Bomba yapımında kullanıldığı” bildirilen Azot, canlıların vucutduna neler yapmakta?
*Dikkatli davranmaz, aynı yöntemlerle suni gübre ve pestisitleri kullanmaya devam edersek, bu şekil üretim; dünyayı yok edebilecektir… İhtiyacımız olan yiyeceği daha az senteti-kiyasal kullanarak yetiştirmenin yolları var…
*Belki bir gün azotlu gübre kullanımı yasaklananlar , meydana getirdiği arızaları ortadan kaldıracak buluşlara yine Nobel Ödülleri verilecek…

BAFA GÖLÜ VE AZOT

Sentetik gübreler ve tarımsal mücadele ilaçları; suda-havada-toprakta ağır metal birikimine neden oldukları gibi, göl çevreleyen tarım alanlarında ise; havaya, suya, toprağa ve yüzey sularıyla yer altı kaynaklarına; göl ekosistemine kolaylıkla taşınabilmektedir. Su ve gıda kaynaklarının kirlenmesi,azalması- oksijenin tükenmesi sonucunda da oluşan kirlilikle, su ve gıda ile bulaşan hastalıklarda da artış olacağı bilim insanlarının temel öngörüleridir.

*Gübrelemenin neden olduğu sorunların başında; suda oksijenin tükenmesi, ötrofikasyon (su kirliliğinde artışın ve gölün verimliliğin azalması safhası) sonucu ve içme suyu kaynaklarının kirlenmesidir.
Göllerin çevresinde binlerce ton sentetik gübre ve kimyasal kullanılmakta;gölün belirli kesimlerinde su yüzeyinde yeşil bir örtü oluşturan- gölün dışına vuran,alg patlamanın” nedeni; tarımda kullanılan azot ve fosfor içeren sentetik gübrelerdir.

Alg çoğalması nedeniyle, göl suyundaki oksijenin azalması, oksijene ihtiyaç duyan su canlıların ölümüne ve türlerinin yok olmasına neden olduğu gibi, bunlardan üretilen ürünler ve su sağlık yönünden de çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Geçtiğimiz yıl karpuz zehirlenmeleri belirlendi ve nedenin azot olduğu bildirildi….

SENTETİK AZOT YERİNE NE KULLANILMALI…NELER YAPILMALI…

Bu tehlikeli gidişata çare olarak önçeliklile; organik tarım teşvik edilmeli (zamanla zorunlu hale gelmeli), suni gübre ve zirai ilaç kullanımı azaltmak ve aşırı tüketimi- israfı- önlemek gerekmektedir.
*Kompost bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozunarak organik gübreye dönüşmesi uygulaması(yer solucanlarının ve bakteri kültürleri), kullanımı
*Tarım topraklarının örtücü vb. bitki olarak bilinen bitkilerce azot bağlayan bakterilerce zenginleştirilmesi… Hayvan beslenmesi- gübre üretimi -oluşan geri dönüşüm ve dögünün sağlanması
*Gübrelenecek alanın ne kadar azota ihtiyacı olduğunu hesaplayan bilgisayar programları kullanı labilir, gübre ve pis su atıklarının daha etkin bir şekilde geri dönüşümü yapılması..Arıtma…
*Kültürel Yöntemler: bitkilerin en uygun koşullarda yetiştirilerek, hastalıklara ve zararlılara dayanıklılıklarının artırılmasıdır.
* Fiziksel Yöntemler: Sıcaklıkla, topraktaki hastalık etmenlerinin, zararlıların ya da yabancı otların yok edilmesi ve hastalıklı dalların kesilmesi ya da zararlı organizmaları yok etmek amacıyla yapılan budama işlemleri. Göllerde azot birikimi dip çamurunda ve bitki bünyesinde depo edilmektedinden,mekanik temizlik,
*Biyolojik Yöntemler: Biyolojik ajanlardan(böcek vb.) yararlanılarak hastalıkların, zararlıların ya da yabancı otlarla mücadele
* Karantina Yöntemleri: Bir ülkeye ya da bir bölgeye girmesinden korkulan bir hastalık etmeninin, bir zararlının ya da bir yabancı otun o ülkeye, o bölgeye girişinin yasal yollarla önlenmes.
*Kimyasal Yöntemler: (Zorunluluk durumunda) bitki hastalıklarıyla kimyasal savaşımın hastalık görülmeden, fakat hastalığın oluşması için koşullar oluştuğunda kontrollü ve bilinçli bir biçimde devreye sokulmalıdır ( Delen ve Ark., 2010).
*Hastalık belirtileri gözle görülür duruma geldikten sonra başlatılan kimyasal savaşım, hem istenilen etkililikte ve ekonomiklikte olmaz, hem de bazı sorunları da beraberinde getirir.
*Ülkemizde yeterince Ziraat Mühendisleri söz konusudur, tarım alanlarının onların sorumluluklarına verilmesiyle birlikte, çiftçi eğitimlerine ağırlık verilmesi. Modern tarım tekniklerinin ( erken uyarı sistemleri, su toprak vb. analiz yöntemleri..) geliştirilmesi.

SONUÇ OLARAK;

Başta Çin olmak üzere, Meksika, Tayvan, Hindistan A BD lerinin büyük bölümünde azotun olumsuz etkilerinin bizden çok yıllar öncesi çıkması ve bilinmesine ragmen, Eğirdir Gölü gibi stratejik önemi olan içme suyu kaynağının olduğu yerlerde sentetik gübrelerle tarımın yapılması “katliam” bilim dışıdır.
Ülkemizde tarım ürünlerinin neden Avrupa ülkelerine ihrac edilemesinin nedenlerin başında; yoğun sentetik gübre – pestisitkullanımı ve buna bağlı olarak oluşan kirliliktir… Günümüzde daha çok para getiren tarım daha az gübrenin kullanıldığı, sentetik gübrelerin kullanılmadığı organik tarımdır. Bilimsel yöntemle; daha az gübre kullanımının ürünü azaltmadığı, aksine daha çok para kazandırdığı bilinmektedir.
Dünyanın su gerilimi içerisinde olduğu ve önümüzdeki yılların petrol- elektronik değil, TEMİZ SU ve GIDA yılları olacağı unutulmamalıdır. Burada sözü edilmek istenen ekonomiklik çevremizi, geleceğimizi, sağlığımızı, tarım ürünü ihracatımızı ve hatta turizmimizi bile içermektedir. Çünkü hiç kimse; kimyasallarla kirlenmiş bir çevreye ve gıdalarında pestisit kalıntıları bulunma olasılığı bulunan bir ülkeye gelmeyi istemeyeceklerdir..

Yrd. Doç. Dr Erol KESİCİ
Türkiye Tabiatını Koruma Der. Tem-Bilim Danışmanı

20 Kasım 2015 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Erol KESİCİ - KURBAĞALI DERE DE ÇOK KISA ZAMANDA OKSİJEN SEVİYESİNİ 10 KADAR YÜKSELTENLER… BİRDE BAFA YA UĞRASALAR BİZ & YADA RAZIYIZ OKSİJEN İÇİN(!).. TÜBİTAK DA RAPOR YAZIP VERSE(!) BAFA GÖLÜ KURTULUR(!) BİLİM FİLİM Mİ(!)::::?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 16:42
01

Erol KESİCİ - TÜBİTAK’ın yaptığı analizde KURBALI DERE DE çamur numunesi içme suyu kalitesinde oksijene sahip! demiş…. BU KADAR KISA SÜREDE MUCİZE….! AYNI SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA OLAN BAFA GÖLÜNE GELSELER… BU MUCİZE FİLİMSE(!) PARDON BİLİMSEL ÇALIŞMANIN VERİMİNDEN! YARARLANSAK…ŞAKADAN ÖTE… BİLİMLE DALGA GEÇMEK(!)!!!!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 16:42

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?