Engelliler, turizm hareketinin dışında kalmamalı

Turist turist diye feryat ettiğimiz şu günlerde, engelli vatandaşlar iyi bir müşteri olabilir, boş yataklar onlarla doldurulabilir.

Mevsim yaza doğru ilerlerken turizm beldelerindeki otel ve konaklama tesisleri sezon hazırlıklarına başladılar bile. Misafirlerinin huzurlu bir tatil yapmasını hedefleyen bu tesislerin işletmecileri konaklama sayısını artırmayı amaçlarken maalesef, engelli bireyleri atlamış gözüküyorlar.
Oysaki engelli vatandaşlarımızın da tatile ihtiyacı var ve kendilerine kucak açacak tesisler arıyorlar. İhtiyaçları sadece konaklama değil, aktivitelerin de içinde yer almayı umut ediyorlar.
Turist turist diye feryat ettiğimiz şu günlerde, engelli vatandaşlar, otel ve motellere iyi bir misafir olabilir, boş yataklar onlarla doldurulabilir. Tabii bunun için tesislerin engellilerin yaşam standartlarını karşılayacak donanıma sahip olması gerekiyor. Çok zor da değil aslında. Akılcı bir mimari uygulama, planlı bir programlama ile otel, motel ve konaklama tesisleri bekledikleri ciroya engelli konuklarla ulaşabilirler.
Bunun yanında tesislerin bu özelliklerinin duyurulması da gerekiyor.
Reklam ve tanıtım mecrasının çok çeşitlendiği bu devirde, sosyal medya bile başlı başına bir araç olabilir.
Tatile hepimizin çok ihtiyacı var.
Hele engellilerin ve onların ailelerinin daha çok ihtiyacı var tatile.
Alternatif müşteri profile arayanlar bu gerçeği akıllarından çıkarmaması gerekiyor.
8.5 milyondan fazla engellisi olan ülkemizde, “Engelli Turizmi” müthiş bir potansiyel ama biz hala bunun ayırdına varamadık. Onlara ilaç olacak moral ve motivasyonu artıracak teşvikleri de getiremedik. Tüm turistik tesislerde olması arzulanan engelli odalarının, beş yıldızlı otellerde bile yüzde birden öteye geçiremedik. Yaşam alanı araç ve gereçleri standartlarını engellilere uygun hale getiremedik.

***
Engellilerin beklediği sadece tatil değil elbette.
Hayatı kolaylaştıran tüm hizmetlere engellilerin de ulaşabiliyor olması gerekir.
Engellilerin toplu taşım araçlarına rahatça binebiliyor olmaları gerekiyor ama biz hala alışveriş merkezlerini, kaldırımları, parkları , sinemaları, kamu binalarını hatta okulları dahi 8.5 milyon vatandaşın önünde engel olmaktan kurtaramadık.
Bugün sağlam olanların, yarın engelli birer birey olabileceği gerçeğini düşünerek bu dünyayı hepimiz için yaşanabilir kılalım.
Engeli nedeniyle hareketleri kısıtlanmış bireylerimize bir engel de biz çıkarmayalım ve insan olmanın erdemlerini asla unutmayalım.

GÜLTEN DOST

Kamu Hukuku Bilim Uzmanı

14 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?