Portatif mobilyanın babası Sim Mehmet yaşamını yitirdi

Türkiye'de ilk portatif mobilyayı yapan ve çek-yatı (yatar divan) tasarlayan Ödemişli Sim Mobilya'nın kurucusu Mehmet İrfan Dolgun vefat etti

Ülkemizin ilk portatif mobilya fabrikası Sim Mobilya’yı kurarak Ödemiş’in gururu olan Mehmet İrfan Dolgun yaşamını yitirdi.

Nuri ve Kamile Dolgun’un oğlu, Hüseyin Vasfi Kurdoğlu’nun torunu, Perihan ve Keriman’ın ağabeyi, Gülsim, Aysim ve Nursim’in babaları, Elvan ve Eren’in dedesi, Güler Dolgun’un biricik eşi, Sim Mehmet lakaplı, Mehmet İrfan Dolgun‘un cenazesi 20 Ekim 2019 Pazar günü Pazar Günü, Ödemiş Büyük Camii’nden (Ulucami) öğle namazını takiben Zungurlu Mezarlığı‘nda toprağa verilecek.

Haber Hürriyeti Gazetesi Yazı Ailesi olarak, Dr. Gülsim Dolgun ve Aysim Dolgun Ildız’a başsağlığı, sevenlerine sabır dileriz. Mekanı Cennet olsun Ödemişli Mehmet İrfan Dolgun’un.

MEHMET İRFAN DOLGUN KİMDİR?

1928 yılında Ödemişte doğdu. Ödemiş Erkek Sanat Enstitüsü üçüncü sınıfta iken başarısından dolayı Teknik Öğretmen Okuluna aday olmak için diğer il ve ilçelerdeki gibi Ankara 2.Sanat Enstitüsüne parasız yatılı öğrenci olarak gönderildi.

1949 da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu sınavını birincilikle kazandı.
1952-53 yılında bu okulun Ağaç İşleri Bölümünden mezun oldu ve Bitlis Erkek Sanat Okuluna öğretmen olarak atandı. Burada iki ay çalıştıktan sonra askerlik görevi için ayrıldı.

1955 de askerlik görevi bitiminde memleketi olan Ödemiş’e gelerek dedesinden kalan evin 60 m2’lik samanlığında ilk mobilya atölyesini açtı. Firma ismini SİM MOBİLYA FABRİKASI koydu. Bir buçuk yıl kadar sipariş üzerine çalıştıktan sonra 1957’de seri üretime başladı.

O yıllarda ülkemizde ev eşyalarının taşınması yalnızca TCDD ile yapılabilmekteydi. Memur ve subaylar tayin oldukları yere ev eşyalarını hurçlar içinde yük vagonlarıyla gönderiyorlar, masa ve sandalyelerini de bulundukları yerin kısıtlı olanakları ile sağlamaya çalışıyorlardı. Bunlar da genellikle yetersiz, basit işlerdi ve bir sonraki taşınmada yine sorun oluyor, ayrıldıkları yerde bunları bırakmak zorunda kalıyorlardı.

Mehmet İrfan Dolgun, ülkemizdeki bu problemi görmüş ve bu nedenle mobilyalarını portatif olarak tasarlamıştır. 1957 deki S.1 Modeli Türkiye’de mobilya alanında ilk portatif seri üretimdir.

1959’da üretime başladığı S.2 Modelinde altı koltukluk bir takımın parçalara ayrılarak hem de sehpalarıyla birlikte 96 X 60 X 42 cm.lik ahşap bir sandık içine sığabilmesi ve de böylece risk almadan taşınması sağlanmıştır. S.2 Modeli koltuk üretimi 1972 yılına kadar 13 yıl boyunca devam etmiş ve yaklaşık 100 000 adet koltuk sayısına ulaşmıştır.

Ürettiği portatif koltuk takımları ile İzmir Fuarında her yıl stand açarak mallarını Türkiye genelinde tanıtan Sim Mobilya bayilik sistemi ile çok sayıda tüketiciye ulaşmayı başarmıştır.

Artan iş hacmi nedeniyle sırasıyla 1962’de kiraladığı bir döküm fabrikası binasını 1969 yılına kadar kullanmış, 1969 yılı başında 7500 m2lik anayol üzerindeki arsaya kendi inşa ettiği 2500 m2 lik fabrika binasına taşınmıştır. Personel sayısı 70 , bayii sayısı da 194 olmuştur.

Türkiye’de mobilya üretiminde ilk defa kadın işçi istihdam edilmiş ve personel kadın oranı %50 nin daima üstünde tutulmuştur.

Sim Mobilya Fabrikası döşeme işlerinde hava tabancalarını kullanan ilk fabrikadır.

1969 yılında S.2 Modeli ile birlikte SV.3 Modelinin üretimine geçilmiştir.

Türkiye’de ilk fabrikasyon yatar divan (çek-yat) üretimi 1972’de Sim Mobilya Fabrikası tarafından yapılmıştır.

Sim Mobilya Fabrikası yatar-divan makasları yanında mobilyalarının tüm metal parçalarını kendi bünyesinde üretmiştir.

Yüksek Teknik Öğretmen Okulunda aldığı eğitim sayesinde Mehmet İrfan Dolgun çok hassas ölçülerle çalışmış ve ürettiği bütün parçalar standart olduğundan portatif mobilyada montaj kolaylığı sağlamıştır. Ayrıca kendi yaptığı özel makine ve aparatlar ile hassas ölçülere ulaşmış ve böylece insan hatalarını yok eden sistemler geliştirerek başarılı olmuştur. Hatta bazı makinelerini ve hard metal kesicilerini kendi metal atölyesinde üretebilmiştir.

1970’li yıllarda iki yıl üst üste Ödemiş İlçesinde Vergi rekortmeni olmuştur.

Ürettiği yatardivanları ve SV.3 model koltuk takımlarını 1975 yılında Libya’ya ihraç ederek Türkiye’den ilk mobilya ihracatını gerçekleştirmiştir.

Sim Mobilya Fabrikası reklam konusunda da zamanına göre yüksek standarda ulaşmıştır.
Her yıl Türkiye güzeline bir takım koltuk hediye ederek, gazete ve dergilerle tüm Türkiye’ye adını duyurmuştur. Örneğin; 1972 yılının Türkiye Güzeli Feyzal Kibarer’i Ödemiş’te davet eden Mehmet İrfan Dolgun, bu ziyaretin ve fabrikadaki üretimin görüntüleriyle zenginleştirdiği reklam filmini bayilerinin bulunduğu ilçelerin sinemalarında yayınlatmıştır.

Mehmet İrfan Dolgun 1970’li yılların sonlarında ülkemizdeki aşırı enflasyonun oluşturduğu stresler nedeniyle mide rahatsızlığına yakalanmış, ard arda geçirdiği mide kanamaları fabrikadaki koltuk üretimini 1979 yılında durdurma kararı almasına sebep olmuştur.

18 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?